Nowe Jeepy Compass i Renegade e-Hybrid MY24: pojadą tylko na prądzie

Reklama
Reklama

System e-Hybrid korzysta w tym wypadku z silnika turbobenzynowego 1.5 GSE, maszyny elektrycznej (15 kW) zintegrowanej z obudową skrzyni biegów i akumulatora 0,8 kWh (układ 48V). Układ dostosowuje tryby pracy w zależności od wielu czynników (poziom naładowania akumulatora, aktualne warunki jazdy) i płynnie przełącza się między napędem elektrycznym, hybrydowym i spalinowym.

Ale jak to– zapytacie –tryb elektryczny w "miękkiej" hybrydzie? Ano owszem, tym właśnie wyróżnia się na tle rywali układ opracowany przez Stellantis. W warunkach miejskich możliwe jest poruszanie się z niskimi prędkościami przy wykorzystaniu wyłącznie napędu elektrycznego – np. pełzanie w korku, manewrowanie. Co z kolei powinno nieco obniżyć spalanie benzyny.

Nowe Jeepy Compass i Renegade e-Hybrid: benzynowy silnik o mocy 130 KM to dopiero początek

Czterocylindrowy silnik benzynowy 1.5 z turbodoładowaniem wykorzystuje obieg Millera i generuje 130 KM oraz maksymalny moment obrotowy na poziomie 240 Nm. Pewien problem może stanowić napęd wyłącznie na przód, ale oba modele nadrabiają niezłą geometrią terenową. Obecność tzw. generatora-rozrusznika (BSG) ułatwia płynne ponowne uruchomienie silnika spalinowego przy niskich prędkościach. Z kolei silnik elektryczny o mocy 15 kW został zintegrowany z skrzynią biegów (7b dwusprzęgłowa); poza umożliwianiem wspomnianego "pełzania" układ hybrydowy jest wykorzystywany też do tego, by odzyskiwać energię podczas hamowania.

Dwa modele Jeepa z "miękką" hybrydą: zaskakują tym, jak potrafią być twarde / STELLANTIS

Jeśli chodzi o zmiany, to Renegade MY24 dostał m.in. nowy 10,1-calowy system informacyjno-rozrywkowy, który oferuje pięciokrotnie większą moc obliczeniową niż poprzednia generacja. Nowy jest też cyfrowy zestaw wskaźników TFT o przekątnej 10,25 cala, poza tym Renegade MY24 został wyposażony w tylną kamerę o wyższej rozdzielczości, w końcu dostajemy też bezprzewodową łączność Apple Carplay i Android Auto.

Dwa modele Jeepa z "miękką" hybrydą: zaskakują tym, jak potrafią być twarde / STELLANTIS

Jeep Compass MY24: jakie zmiany?

Jeśli chodzi o Compassa, to wersja Altitude wyróżnia się m.in. reflektorami full LED z charakterystyczną sygnaturą świateł do jazdy dziennej. Dodatkowo dostajemy też chromowaną ramka wokół okien oraz 18-calowe felgi. Natomiast odmiana Summit Jeepa Compassa oferuje m.in.: 19-calowe felgi aluminiowe i lakierowany na czarno dach. Compass może też teraz korzystać z układu autonomicznej jazdy poziomu drugiego.

Dwa modele Jeepa z "miękką" hybrydą: zaskakują tym, jak potrafią być twarde / STELLANTIS