Autobox AH 20.44 narodził się w Starachowicach przy ul. Samochodu "Star 266" 1. Okrzyknięto go nowym wcieleniem modelu Honker. Do dziś zielony kolos o długości niemal 5 metrów przejechał ponad 3 tys. km testowych w najróżniejszych warunkach. I jak usłyszeliśmy, już od przyszłego tygodnia próby nabiorą większego tempa. Ale skąd pomysł na stworzenie tego typu auta terenowego?

Reklama

– Autobox Innovations od początku istnienia, czyli od roku 2001 zajmuje się motoryzacją. Od roku 2010 produkujemy samochody zmodernizowane STAR 266M2. Do wojska dostarczyliśmy już 1500 sztuk tego modelu. A w roku 2017 rozpoczęliśmy prace nad modernizacją samochodu Honker – powiedział dziennik.pl Wojciech Cyrkowicz, szef biura marketingu i sprzedaży w starachowickiej spółce. – Efektem tych działań jest samochód Honker M-AX zaprezentowany podczas MSPO 2018. W roku 2019 Autobox Innovations zakupił od syndyka pozostałości po fabryce samochodów Honker. Zakup ten dał prawo do marki Honker, prawo do dokumentacji konstrukcyjno-technologicznej i wynikające stąd prawo do produkcji, modernizacji i remontów samochodów Honker – wyjaśnił.

Reklama

Autobox AH 20.44, polski samochód dla wojska

Autobox AH 20.44 to autorski projekt inżynierów ze Starachowic. Samochód powstał na ramie, jest wyposażony w stały napęd 4x4, reduktor, blokadę trzech mechanizmów różnicowych, dwa sztywne mosty i sprężyny śrubowe. Wrażenie robi geometria podwozia: kąt natarcia to 48 stopni, zejścia 35 st. Do tego jest prawie 288 mm prześwitu pod brzuchem auta.

Reklama
Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations

Jesienią premiera w Kielcach?

– Pojazd już na etapie projektowania przystosowywany jest do jazdy w najtrudniejszych warunkach terenowych – podkreślił Cyrkowicz. – Samochód na potrzeby wojska planujemy zaprezentować w Kielcach podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2021, jeśli ten dojdzie do skutku we wrześniu. Do tego czasu będzie przechodził zakładowe testy, a w razie potrzeby zbudowany zostanie następny egzemplarz – wskazał.

Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations
Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations

Opancerzony? Żaden problem

AH 20.44 mierzy 4,86 m długości, 2,07 m szerokości i 2,13 m wysokości. Rozstaw osi to aż 2,95 m. W tak narysowanym nadwoziu może przewozić od 2 do 9 żołnierzy włącznie z kierowca. Wersję podstawową przewidziano jako 5-miejscową. Prototyp nie jest opancerzony – drzwi i maskę wytłoczono z aluminium, nadwozie powstało ze stali. Jednak inżynierowie nie powiedzieli ostatniego słowa.

Konstrukcyjnie jesteśmy przygotowani do produkcji samochodu o DMC = 5,5 tony z pełnym opancerzeniem zapowiedział przedstawiciel Autobox.

W kabinie można zauważyć elementy z wojskowego STAR-a 266M2 – jednym z nich jest zestaw wskaźników Flex Plaster. Wykorzystanie wspólnych części nie dziwi, w końcu unifikację dla przyspieszenia produkcji i obniżenia kosztów stosują największe koncerny motoryzacyjne. Takie podejście ułatwia też serwisowanie czy naprawy na polu walki.

Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations
Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations

Uzbrojenie według życzenia. Także wersja dla Kowalskiego

Konstrukcja AH 20.44 jest na tyle elastyczna, by zostać nosicielem uzbrojenia oraz sprzętu wskazanego przez potencjalnego użytkownika.

– Pod względem dokumentacji technicznej jesteśmy gotowi do zaoferowania odmiany pikap z krótką dwuosobową kabiną i dłuższą dla czterech osób. Istnieje też możliwość zbudowania wersji furgon za zabudowaną częścią transportową. Wszystko po to, by spełnić oczekiwania różnych służb – wyjaśnił Cyrkowicz.

A będzie można go kupić jako auto do prywatnego użytku? – Taka wersja też zostanie przedstawiona – zdradził nasz rozmówca.

Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations

Obecnie do napędu służy 3-litrowy, czterocylindrowy diesel IVECO o mocy 195 KM (430 Nm). Jak AH 20.44 spisuje się na drodze? To dziarski wóz?

– Nie wykonywaliśmy pomiarów, ale można je określić jako więcej niż wystarczające. Aktualnie w aucie zamontowana jest skrzynia 6-biegowa ręczna, ale istnieje dokumentacyjnie wariant z automatem. Wszystko zależy od oczekiwań zamawiającego – skwitował Cyrkowicz.

Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations
Autobox Honker AH 20.44 / Autobox Innovations