Skoda Enyaq Coupe RS - szybka, ale czy praktyczna?

Szybki, elektryczny SUV czeskiej marki imponuje osiągami, ma przyzwoity zasięg i efektownie prezentuje się na drodze. Enyaq RS w wersji Coupe, który towarzyszy nam od paru miesięcy, w roli auta na co dzień sprawdza się bardzo przyzwoicie, nawet mimo zwiększonego zużycia energii w zimowych warunkach.

Wyzwania dnia codziennego to jednak nie tylko powolne toczenie się w porannych korkach i wożenie zakupów ze sklepu do domu. Czasami potrzeby są nieco większe, np. złożyć siedzenia i przewieźć dwumetrową szafkę z magazynu lub zapanować w końcu nad bałaganem w kokpicie - gdy rozgościmy się w aucie na dobre, ilość szpargałów i drobiazgów rośnie z każdym tygodniem. Skrobaczka do szyb, rękawiczki, paczka chusteczek, batonik zbożowy na czarną godzinę czy zapasowy kabel do ładowania telefonu to tylko wyciąg z listy przydatnych rzeczy w aucie.

Reklama

Schowki przede wszystkim - Skoda Enyaq Coupe RS

Reklama

Jak na samochód elektryczny przystało, Enyaq ma płaską podłogę i pojemne, w relacji do wymiarów zewnętrznych, wnętrze. Miejsca jest tu pod dostatkiem, zarówno na długość jak i na wysokość. Choć mówimy o wersji coupe, pasażerowie nie powinni narzekać na opadającą linię dachu, bo przestrzeni nad głową jest tu pod dostatkiem, również dla wyższych osób.

Skoda Enyaq Coupe RS / dziennik.pl / Maciej Lubczyński
Skoda Enyaq Coupe RS / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Skoda nie poprzestała jednak na wygospodarowaniu miejsca na obszerną kanapę. Przykładem jest praktyczny organizer - półeczki umieszczono w miejscu środkowego tunelu z tyłu. Fakt, że nie występuje on w autach bazujących na platformie MEB pozwolił wykorzystać wolną przestrzeń w bardziej pożyteczny sposób. Taki schowek da się w razie potrzeby również wyjąć, np. wtedy, gdy podróżujemy w piątkę. Kieszenie w drzwiach przednich mieszczą z łatwością 1,5-litrowe butelki.

Kolejnym schowkiem, o którym warto wspomnieć jest ten ukryty za tunelem środkowym. To miejsce na nieco większe przedmioty i przyda się go odkładania np. małych torebek, portfeli i innych rzeczy, które dobrze jest ukryć przed wzrokiem innych. Pod ręką znalazła się też wygodna półka na telefon. Cieszy fakt, że bezprzewodowa ładowarka w konsoli środkowej ma wystarczającą moc, by faktycznie ładować, a nie tylko rozgrzewać telefon.

Skoda Enyaq Coupe RS - pojemność bagażnika

Jak Skoda to ogromny bagażnik. Takie skojarzenie nasuwa się wielu klientom, dlatego Enyaq po prostu nie mógł mieć małego kufra. Projektantom i inżynierom udało się tu wygospodarować 545 litrów przestrzeni bagażowej. Mniej niż w Kodiaqu, ale regularne wymiary pomagają zapakować walizki i torby w optymalny sposób. Pod podłogą znalazło się miejsce na schowek, który pomieści przewód do ładowania.

Skoda Enyaq Coupe RS / dziennik.pl / Maciej Lubczyński
Skoda Enyaq Coupe RS / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Choć wersja Coupe z opadającą linią dachu i inaczej ukształtowaną klapą bagażnika ma (w porównaniu do wersji SUV) o 40 litrów mniej przestrzeni w bagażniku, nadal imponuje walorami praktycznymi gdy złożymy tylne siedzenia. Robi się to za pomocą wygodnej rączki umieszczonej w kufrze, dzięki czemu nie trzeba schylać się do wnętrza ani otwierać drzwi. Pociągamy za uchwyt i gotowe. Gdy przesuniemy do przodu również fotel pasażera, uzyskujemy przestrzeń o długości niespełna dwóch metrów. Jak widać, nawet takie ładunki da się tu przewozić we własnym zakresie. Każdy kto zamawiał meble z dostawą do domu wie, że z terminami (szczególnie przed Świętami) bywa różnie…

Skoda Enyaq Coupe RS - bagażnik / dziennik.pl / Maciej Lubczyński

Czy da się to zrobić lepiej?

Mówi się, że nie ma auta bez wad i faktycznie, w każdym aucie da się znaleźć aspekty, które mogłyby zostać rozwiązane inaczej bądź lepiej. Czego życzylibyśmy sobie w Skodzie? Np. możliwości schowania przewodu do ładowania w przednim bagażniku - ten, w przeciwieństwie do wielu elektryków, zwyczajnie tu nie występuje. Jeśli rzadko korzystamy z własnego kabla, na darmo będzie on zabierał nieco przestrzeni w bagażniku. Odrobinę większe mogłyby być też uchwyty na kubki dla pasażerów z przodu. Da się co prawda wygospodarować nieco więcej miejsca na jeden napój w rozmiarze XXL, ale wtedy drugi uchwyt pomieści co najwyżej podwójne espresso.

Skoda Enyaq Coupe RS iV / dziennik.pl / Maciej Lubczyński
Skoda Enyaq Coupe RS iV / dziennik.pl / Maciej Lubczyński
Skoda Enyaq Coupe RS / dziennik.pl / Maciej Lubczyński
Skoda Enyaq Coupe RS / dziennik.pl / Maciej Lubczyński