Nie da się ukryć, że styliści stanęli w tym wypadku na wysokości zadania. Koncepcyjny samochód dostał więc - typowo dla speedsterów - spłaszczoną przednią szybę. Po prawej stronie znajduje się osłona wnętrza: klasyczna w kształcie i niegdyś powszechna w autach sportowych z otwartym nadwoziem. Specjalny karbonowy element zapewnia ochronę w razie dachowania i sprawia, że zagłówek kierowcy wydaje się lewitować powietrzu. Z tyłu znajdują się pokrywa gniazda ładowania i mocowanie klasycznego miękkiego dachu.

Reklama

Porsche podkreśla też, że dwukolorowa koncepcja z odcieniami szarości Marble Grey i Grivelo Grey Metallic to inspiracja designem historycznych aut wyścigowych. Przednie błotniki wykorzystywane do ochrony przed odpryskującymi kamieniami tutaj zostały utrzymane w ciemniejszym metalizowanym kolorze, również przednie obręcze są polakierowane na kolor Grivelo Grey Metallic. Koncepcję uzupełniają kontrastowe akcenty (np. uchwyty do zwalniania przedniej pokrywy) kolorze Miami Blue.

Porsche Vision 357 Speedster: Debiut na festiwalu w Goodwood

- Porsche Vision 357 to ukłon w stronę pierwszej linii modelowej Porsche, wymarzonego samochodu sportowego Ferry’ego Porsche. A ponieważ model 356 zapisał się w zbiorowej pamięci zarówno jako kabriolet, jak i coupé, ta sama logika dotyczy samochodu koncepcyjnego – muszą być dwie wersje – powiedział Michael Mauer, wiceprezes ds. Style Porsche. - Porsche Vision 357 Speedster ucieleśnia esencję naszej marki. Radość z jazdy i dynamika jazdy łączą się tu z niezwykle purystyczną formą. Podobnie jak Mission X, które zaprezentowaliśmy zaledwie kilka tygodni temu, model ten pokazuje, że DNA Porsche błyszczy nawet ze świeżymi genami designu.

Reklama
Porsche Vision 357 Speedster / Materiały prasowe / Porsche
Porsche Vision 357 Speedster / Materiały prasowe / Porsche

Ale to nie koniec ciekawostek. I tak np. lusterka zewnętrzne zastąpiono kamerami; podobnie jak w klasycznych poprzednikach, nie są one umieszczone na drzwiach, lecz na przednich błotnikach. Inne detale wyglądu zewnętrznego znamy już z siostrzanego samochodu koncepcyjnego z zamkniętym dachem: to np. tylne lampy umieszczone za wzorzystym układem punktów wyfrezowanych w samym nadwoziu i tylna pokrywa z pionowym żebrowaniem.

20-calowe felgi: mocowane centralną śrubą, wykonane z magnezu i zaopatrzone w osłony z włókna węglowego. Z wyglądu przypominają legendarne obręcze Porsche: 356 A oraz 356 B z hamulcami bębnowymi miały felgi o wyjątkowo dużym rozstawie śrub, wynoszącym 205 mm.

Porsche Vision 357 Speedster: minimalistyczny kokpit

Wnętrze zostało zredukowane do niezbędnego minimum. Fotel kierowcy wykonano z CFRP, a skorupę zintegrowano z monokokiem. Kierowca siedzi na poduszkach pokrytych materiałem Race-Tex i jest przytrzymywany przez sześciopunktowy pas bezpieczeństwa. Zestaw wskaźników na szczycie kolumny kierownicy ma formę… przezroczystej płytki.

Porsche Vision 357 Speedster / Materiały prasowe / Porsche
Reklama

Cała deska rozdzielcza została wykończona prawdziwym karbonem z widocznym splotem włókien węglowych. Zamiast konwencjonalnego schowka na rękawiczki do dyspozycji są paski – można je wykorzystać do mocowania akcesoriów. Paski z tkaniny zastępują również konwencjonalne klamki. Wiadomo, ma być lekko. I przyjemnie.

Porsche: pozostałe atrakcje w Goodwood. Także… traktor

Porsche przywiezie do West Sussex w sumie ponad 15 swoich nowych i klasycznych modeli. Podczas Festiwalu Prędkości dwa razy dziennie na słynne wzgórze będzie wjeżdżać specjalna parada Porsche. Stawkę znakomitości poprowadzi 356 No. 1 Roadster. Za nim podążą między innymi wyścigowa wersja 928 "Trigema" z 1983 roku, Cayenne Transsyberia, 959, 911 Turbo S (typ 993) i bardzo wyjątkowe 911 Carrera S (991). Ten jedyny w swoim rodzaju egzemplarz był milionowym 911 wyprodukowanym od czasu debiutu kultowego samochodu sportowego w 1963 roku. Poza tym Niemcy wezmą ze sobą trzy auta, które swego czasu zwyciężały w Le Mans (np. 935 Martini - klasowy triumfator z 1976 roku).

W Goodwood po raz pierwszy zostaną pokazane szerszej publiczności modele 718 Spyder RS i Mission X, które debiutowały podczas uroczystości na cześć 75-lecia samochodów sportowych Porsche. Oprócz tego odwiedzający Goodwood będą mieli okazję zobaczyć ciągnik Porsche "Junior 108" z silnikiem Diesla. Między 1949 a lipcem 1963 r. wyprodukowano około 120 000 licencyjnych traktorów pod nazwą Porsche.

Porsche Vision 357 Speedster / Materiały prasowe / Porsche
Porsche Vision 357 Speedster / Materiały prasowe / Porsche
Porsche Vision 357 Speedster / Materiały prasowe / Porsche