Kampania wyborcza ruszyła, rząd zapowiedział darmowe autostrady i słowa dotrzymał. Od soboty 1 lipca na obu odcinkach zarządzanych przez państwo (patrz dalej) kierowcy m.in. aut osobowych i motocykli pojadą za darmo, ale zanim damy się ponieść wielkiej fali euforii, to przypomnijmy kilka dość istotnych faktów.

Reklama

Po pierwsze, wszystkie pozostałe pojazdy (w tym autobusy i auta ciężarowe) płacić będą nadal, bo zwolnienie obejmuje zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Po drugie, cena przejazdu państwowymi odcinkami i tak była stosunkowo atrakcyjna, zwłaszcza na tle cen obowiązujących u prywatnych koncesjonariuszy.

Darmowe odcinki A2 i A4: łącznie 261 km

Bramki w systemie viaTOLL / Operator systemu viaTOLL / fot. Viatoll

W związku z tym zaoszczędzą głównie ci, którzy odcinkami zwolnionymi z opłat podróżują regularnie, np. w sprawach zawodowych. AKTUALIZACJA: najbardziej oblegana podczas wakacji autostrada A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś w wakacyjne weekendy też ma być darmowa. Według informacji PAP zawieszenie poboru opłat obowiązuje od północy z 30 czerwca na 1 lipca do poniedziałku 3 lipca 2023 r. do godziny 12.00. Takie same zasady mają obowiązywać w kolejne weekendy lipca i sierpnia od godziny 12.00 w piątki do godziny 12.00 w poniedziałki, a także w pierwszy weekend września.

Wyjątkiem będzie długi weekend sierpniowy. Wtedy bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od godz. 12 w piątek 11 sierpnia do środy 16 sierpnia do godz. 12.00. Poza tym terminem za 152 km zapłacimy drobne 29,90 zł (np. auta osobowe i motocykle).

A zatem, które odcinki zostały NA STAŁE zwolnione z opłat? Są to:

  • A2 na odcinku Stryków – Konin/Żdżary (99 km) oraz
  • A4 na odcinku Gliwice Sośnica – Wrocław (162 km).
Reklama

Przejechanie autem osobowym krótszego z tych odcinków oznacza oszczędność 9,90 zł, natomiast w przypadku drugiego w kieszeni zostanie 16,20 zł (motocykliści płacili o połowę mniej). Najwyższe ceny za swoje odcinki ma nadal Autostrada Wielkopolska: tu podróż autem z Konina (Modła) do Świecka oznacza, w przypadku auta osobowego, wydatek rzędu... 102 zł (!).

Bramki poboru opłat na A1 / Shutterstock