Volvo Buseszamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Produkcja wygaśnie w pierwszym kwartale 2024 roku. Powód?

– Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność – powiedziała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu, jaki jest powód?

Reklama

Volvo Buses teraz skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi. Do tego wspólnie z zewnętrznymi producentami nadwozi zaoferuje w Europie gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium. Szwedzki koncern zapwenia, że Wrocław pozostanie globalnym centrum dostarczającym usługi biznesowe dla Grupy Volvo, z takimi oddziałami jak Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial Control & Accounting, Volvo Group People Services, Volvo Construction Equipment, Group Trucks Operations, Group Truck Purchasing i Volvo Group Real Estate.

Reklama

Grupa Volvo zatrudnia w Polsce około 3600 osób, z czego około 1500 pracowników w Volvo Buses. – Obecnie w oddziałach Grupy Volvo w Polsce, poza Volvo Buses, zatrudniamy ponad 2100 osób. Pozostaną one nadal zatrudnione w naszej firmie i będą świadczyć swoją pracę w ramach Grupy Volvo. Będziemy również wspierać Volvo Buses, jej pracowników i Vargas Holding podczas procesu dezinwestycji – wyjaśnił Mirosław Kraner, prezes Volvo Polska.

Reklama

Koncern podkreśla, że decyzja o stopniowym wygaszeniu i zakończeniu produkcji kompletnych autobusów i autokarów będzie miała wpływ na około 1600 miejsc pracy w Volvo Buses, z czego około 1500 we Wrocławiu. Rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych już trwają.

Volvo Buses kończy produkcję we Wrocławiu, 1500 osób znajndzie nową pracę?

Volvo i Vargas Holding podpisało już list intencyjny, który przewiduje sprzedaż wydzielonych nieruchomości Volvo Buses we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding. Nowy szwedzki inwestor ma rozpocząć działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny.

Nowa produkcja ruszy w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. Vargas Holding zapowiada zamiar zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, przy czym niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku.

– Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji – dodała Westerberg.

Fabryka Volvo we Wrocławiu zostanie sprzedana… Szwedom

Vargas Holding jest szwedzkim inwestorem, który zaczynał od "zielonych" baterii, stali i wodoru. Dziś holging ma pod skrzydłami takie firmy jak: Polarium (m.in. magazyny energii), Northvolt (m.in. baterie do samochodów elektrycznych Volvo czy Grupy VW) i H2 Green Steel (zielona produkcja stali).

– W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu – powiedział Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding.

Northvolt zajmuje się opracowaniem i produkcją baterii do samochodów elektrycznych / Northvolt