Reklama

Toyota Corolla jest obecna na rynku od ponad pół wieku. Jako pierwsza w historii motoryzacji przekroczyła rekordową liczbę 50 mln egzemplarzy. Od 1966 roku japoński koncern wprowadził aż dwanaście generacji tego modelu.

W Polsce Corolla to najpopularniejszy nowy samochód. Jednak Japończycy są świadomi, że dobra passa nie może trwać wiecznie, stąd zafundowali jej modernizację. Chirurg ciął głęboko. Zmienił się wygląd i zastosowana technika. Oto Toyota Corolla 2023…

Toyota Corolla 2023, czyli lifting to nie wszystko

Corolla na 2023 rok wyróżnia się drapieżnym spojrzeniem nowych reflektorów bi-LED. Każde nadwozie - hatchback, sedan i TS kombi - wyróżnia inny styl. Zmieniona kratka grilla czy nowe wzory felg to tylko część wprowadzonych poprawek. Doszły trzy kolory karoserii. Juniper Blue o lśniącym odcieniu jest zarezerwowany dla hatchbacka i kombi. W sedanie pojawił się zielony Midnight Teal. Lakier Metallic Grey można mieć z każdym nadwoziem.

Reklama
Toyota Corolla 12. generacji występuje w trzech odmianach nadwozia – hatchback, sedan i TS Kombi / Toyota
Toyota Corolla GR Sport 2023 / Toyota

Toyota Corolla 2023 i zmiany we wnętrzu

We wnętrzu mistrzem pierwszego wrażenia jest 10,5-calowy ekran nowej stacji multimedialnej z szybszym procesorem. Na tle poprzedniego rozwiązania to przepaść – na dotyk reaguje błyskawicznie, a grafika jest ostra i na czasie. Wystarczy chwila zabawy by połapać się w logice systemu zawiadującego funkcjami. Wyświetlacz pozwala na zarządzenie nawigacją, multimediami z Android Auto i Apple CarPlay (bezprzewodowo). Dotychczas stosowany 8-calowy monitor był wyposażony w pokrętło regulacji głośności

Większy niż w poprzedniej wersji 10,5-calowy ekran na konsoli centralnej wyświetla grafiki w wysokiej rozdzielczości. Dotychczas stosowany 8-calowy monitor był wyposażony w pokrętło regulacji głośności, a teraz zostały jedynie trzy przyciski / Toyota
Od wersji Comfort producent oferuje nowy 12,3-calowy wyświetlacz, który można konfigurować w czterech różnych trybach / Toyota

Nawigacja w chmurze, tego jeszcze nie było

System oferuje również nawigację w chmurze, informacje o ruchu drogowym, sterowanie głosowe oraz aktualizacje przez internet (w zależności od wersji wyposażenia 4-letni bezpłatny dostęp do łączności internetowej i systemów Toyota Smart Connect lub Toyota Smart Connect Pro). Corollą da się sterować zdalnie – z poziomu aplikacji MyT na smartfonie można np. analizować styl jazdy, odnaleźć auto na parkingu czy ustawić klimatyzację lub zablokować i odblokować drzwi. Wnęka przed dźwignią automatycznej skrzyni biegów to ładowarka indukcyjna nad nią jest też gniazdo USB-A, a z tyłu dwa wejścia USB-C.

Corolla 2023 debiutuje z 12,3-calowym wirtualnym zestawem wskaźników, który pozwala na niemal dowolną konfigurację prezentowanych widoków – można go spersonalizować w czterech różnych trybach np. pod kątem zużycia paliwa, pracy układu hybrydowego bądź nawigacji. Poza tym wnętrze zyskało na nowoczesności – swoje robią nowe wzory i przetłoczenia tapicerki.

Toyota Corolla 2023 dostała dwa nowe napędy hybrydowe 5. generacji, które zapewniają większą moc i lepsze osiągi / Toyota

Nowy napęd hybrydowy 5. generacji to większa moc i dwa silniki

Toyota Corolla Cross, czyli SUV jest pierwszym autem, które wprowadza 5. generację hybrydy. Jednak to "zwykła" Corolla 2023 da kierowcom aż dwie nowe hybrydy do wyboru – pierwsza jest oparta na benzynowym 1.8, zaś druga na jednostce 2.0 Dynamic Force. W obu układach wprowadzono poważne zmiany, na sile zyskał silnik spalinowy i elektryczny.

Jednostka sterująca mocą (PCU) i elektryczny silnik przy skrzyni biegów zostały przeprojektowane. Nowy akumulator litowo-jonowy jest mniejszy i lżejszy, ale jednocześnie mocniejszy. W zależności od układu napędowego, masę baterii zmniejszono nawet o 18 kg.

Toyota Corolla 2023 / Toyota

Corolla 2023 2.0 hybrid przyspiesza lepiej niż Corolla 2021

Hybryda 1.8 zapewni teraz 140 KM zamiast 122 KM. Większa moc to przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 9,2 s, czyli lepsze o 1,7 s. Inżynierowie podkreślają, że mimo wyższych osiągów, emisja CO2 według wstępnych pomiarów pozostaje na takim samym poziomie od 102 g/km jak w przypadku napędu 4. generacji (1.8/122 KM).

Napęd hybrydowy 5. generacji z silnikiem 2.0 wytwarza teraz 196 KM, czyli o 12 KM więcej. Efekt? Corolla 2023 z nowym sercem stała się szybsza o pół sekundy - od 0 do 100 km/h przyspieszy w 7,5 s. Mocniejszy napęd będzie też łagodniejszy dla środowiska - wstępne dane mówią o emisji od 107 g/km CO2 w cyklu mieszanym, czyli o 3 g/km mniej niż aktualny, 184-konny napęd 2.0.

Toyota Corolla 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota

Toyota Corolla 2023 i wyposażenie

Toyota Corolla 2023 jest na czasie pod względem systemów bezpieczeństwa. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia został rozbudowany o system ograniczania przyspieszania przy małych prędkościach - reaguje na gwałtowne wciśnięcie pedału gazu podczas wolnej jazdy. Doszedł też asystent skrętu na skrzyżowaniach. Na liście nowości jest jeszcze wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia, które teraz zapobiega kolizjom z nadjeżdżającymi samochodami, układ zapobiegania kolizjom bocznym oraz system redukcji prędkości w zakrętach. Asystent bezpiecznego wysiadania ostrzeże o nadjeżdżającym rowerzyście lub aucie jeśli kierowca lub pasażer spróbują otworzyć drzwi. Kolejna nowość to przypominanie kierowcy, by sprawdził, czy nie zostawił czegoś na tylnych siedzeniach, zanim zamknie samochód.

Nowa Corolla pozwoli także na bezprzewodową aktualizację pokładowego oprogramowania (w trybie OTA; Over the air). Dzięki temu nawet po 5 latach funkcjonalność jej systemów bezpieczeństwa będzie lepsza niż na początku. Ciągle udoskonalanie softu pozwoli na przykład uruchamiać nowe elementy wyposażenia czy zwiększyć wydajność napędu hybrydowego.

Toyota Corolla 2023 / Toyota

Toyota Corolla GR Sport 2023 to nowy wygląd i wnętrze

Z kolei odświeżona Toyota Corolla GR Sport, czyli najbardziej drapieżna wersja tego modelu, ma nowe 18-calowe alufelgi oraz zmieniony wygląd tylnego zderzaka i osłony podwozia. Fotele w odmianach hatchback i kombi otrzymały nową tapicerkę z logo GR wytłoczonym na zagłówku i nowym wzorem małych sześciokątów na srebrnych taśmach wzdłuż krawędzi zagłówka i poduszki. Logo GR pojawiło się również na przycisku Start.

Toyota Corolla GR Sport 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota

Kiedy nowa Corolla w Polsce i jaka cena?

Toyota Corolla 2023 trafi do sprzedaży w Europie w pierwszym kwartale 2023 roku. Wtedy też poznamy ceny w Polsce. Jednak już dziś można stwierdzić, że będzie drożej. Taki jest trend całego rynku motoryzacyjnego.

Odświeżona Corolla GR Sport ma nowe 18-calowe, polerowane felgi aluminiowe oraz nowy wygląd tylnego zderzaka i osłony podwozia / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota
Toyota Corolla GR Sport 2023 / Toyota
Toyota Corolla 2023 / Toyota