Toyota GR Yaris doczekała się nowego, jeszcze bardziej dzikiego wcielenia. W czasie salonu samochodowego w Tokio zadebiutował GRMN Yaris i to w dwóch odsłonach. Z kapelusza wyskoczyły też inne nowości. Japończycy puszczają również oko do kierowców klasycznych modeli marki, jak np. Corolla AE86. Ale po kolei...

Reklama

GRMN Yaris to dzieło motorsportowego działu Toyota Gazoo Racing, a skrót oznacza Gazoo Racing Masters of Nurburgring (od zwycięskiego zespołu). Samochód powstał na bazie znanego ponad 260-konnego pocisku. Inżynierowie ścieli jego masę o około 20 kg, poszerzyli nadwozie o 10 mm, aby poprawić aerodynamikę, i zmniejszyli wysokość o 10 mm, by uzyskać niższy środek ciężkości. Auto ma jeszcze lepszą sztywność nadwozia niż GR Yaris - zastosowano o 546 punktów spawania więcej i zużyto aż 12 m dodatkowego strukturalnego kleju. To powinno przełożyć się na bardziej bezpośrednią reakcję na polecanie kierowcy.

Toyota GRMN Yaris: mocny silnik i lekka konstrukcja

Reklama

Masę do 1250 kg udało się zredukować przez szerokie zastosowanie włókna węglowego. Powstała z tego maska silnika, dach i tylny spoiler. W środku czekają lżejsze fotele Recaro z poduszkami powietrznymi. Samochód jest dwuosobowy, zamiast tylnej kanapy wspawano poprzeczne wzmocnienie konstrukcji.

Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris Circuit package i Rally package (czerwony) / Toyota

Między przednie koła GRMN Yarisa wepchnięto silnik trzycylindrowy: turbodoładowane 1.6, które na rynku japońskim produkuje 272 KM i 390 Nm momentu obrotowego (w Polsce 261 KM i 360 Nm). Skrzynia biegów ma skrócone przełożenia, a sprzęgło wzmocniono. Napęd 4x4 wykorzystuje mechaniczne szpery (przód/tył). Na tym nie koniec sztuczek…

Toyota GRMN Yaris: nowość w dwóch wersjach

Toyota do GRMN Yarisa przewidziała dwa programy personalizacji: wyścigowy (na tor) i rajdowy. Pierwszy obejmuje m.in. 18-calowe alufelgi BBS dedykowane do tego modelu, amortyzatory Bilstein z regulowaną siłą tłumienia, tylny spoiler z włókna węglowego, boczne nakładki i dodatkowy spoiler przedni.

Toyota GRMN Yaris Circuit package i Rally package (czerwony) / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota

Z kolei specyfikacja rajdowa to m.in. ochrona podwozia, nowe zawieszenie (zmodyfikowane amortyzatory i łączniki stabilizatora) czy klatka bezpieczeństwa.

Toyota GRMN Yaris: cena i loteria

Samochód zostanie wyprodukowany w limitowanej serii 500 egzemplarzy. I aż szkoda, że nie trafi do Europy. Auta będą dostępne tylko w loterii rezerwacyjnej dla kierowców w Japonii. Ceny startują od 7,3 mln jenów, czyli od około 210 tys. zł. Pięknie nas urządzili…

Toyota GRMN Yaris Rally package / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota

Toyota GR GT3 Concept: rywal Porsche 911?

Toyota GR GT3 Concept to prototyp samochodu wyścigowego przygotowany dla prywatnych zespołów startujących w kategorii GT3 (królują Porsche 911). Podobnie jak w przypadku GR Yarisa, GR GT3 Concept powstał z wykorzystaniem technologii z samochodów wyczynowych, a nie przez adaptację pojazdów produkcyjnych do użytku w sportach motorowych. Czy GR GT3 pojawi się też w wersji cywilnej? Toyota potrafi zaskoczyć. Szczególnie, że transfer technologii odbywa się też w drugą stronę – z motorsportu do nowych modeli wdrażanych do produkcji seryjnej…

Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota

Toyota bZ4X GR Sport Concept: mocny samochód elektryczny

Toyota bZ4X to bateryjny elektryczny SUV, który trafi do sprzedaży w Europie w 2022 roku. Na jego podstawie Japończycy opracowali model bZ4X GR Sport Concept. Osiągi pozostają w tajemnicy, ale opony o dużej średnicy i sportowe fotele podpowiadają poważny potencjał.

Toyota GRMN Yaris / Toyota

Toyota uśmiecha się do klasycznych samochodów

GR Heritage Parts Project – to nowy dział Toyoty, który zajmie się odtwarzaniem części zamiennych do legendarnych modeli z przeszłości. Takie elementy będą dostępne w autoryzowanych salonach jako oryginalne nowe komponenty. Na stoisku Toyoty na targach w Tokio można obejrzeć części GR Heritage Parts, które trafią do dystrybucji w 2022 roku. Są to elementy do modeli Supra A70, Supra A80, Toyota 2000GT, Land Cruiser 40 oraz do Corolli AE86 z nadwoziem Levin i Sprinter Trueno.

Toyota Corolla AE86 Levin / Toyota
Toyota Corolla AE86 Sprinter Trueno / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota
Toyota GRMN Yaris / Toyota