Wcześniej informowano, że dostawy mogą być przywrócone ok. godz. 15.

Reklama

W czwartek rano w Warszawie doszło do poważnej awarii magistrali doprowadzającej wodę do Pasma Pruszkowskiego. Wskutek zdarzenia zalało skrzyżowanie Alei Jerozolimskich i ul. Popularnej. W związku z awarią część mieszkańców Piastowa, Michałowic, Ursusa i Pruszkowa pozostaje bez wody.

Stołeczne MPWiK poinformowało w piątek po południu, że po trwających dzień i noc intensywnych pracach w miejscu awarii wodociągu Pasma Pruszkowskiego pracownicy warszawskiego MPWiK przeprowadzili "skomplikowaną operację zaspawania niespotykanie dużych rozmiarów pęknięcia magistrali". Rura o średnicy 1,2 metra rozszczelniła się na długości 10 metrów - wskazano.

Do pracy nad spawaniem pęknięcia wodociągowcy przystąpili w piątek rano. Operacja ta była wymagająca ze względu na trudne warunki, w jakich doszło do awarii oraz ze względów bezpieczeństwa. Pracownicy dokonujący naprawy musieli spawać rurę ze szczególną ostrożnością i dokładnością. Wewnątrz rury w jednym czasie mogło pracować jedynie dwóch spawaczy, którzy z obu końców, krok po kroku, nakładali specjalne łaty w celu przyspawania ich do wewnętrznych ścian magistrali. Operacja ta zakończyła się około godziny 10.30 - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, prace musiały zostać poprzedzone całodniowym odwadnianiem. Dopiero po jego zakończeniu pracownicy odkryli "niecodzienny rozmiar uszkodzenia, z jakim mieli do czynienia". Spółka podkreśla, że pracę dodatkowo utrudniały: lokalizacja awarii w pasie drogowym i bliskość innej infrastruktury, która przeszkadzała w prowadzeniu wykopu. Grzbiet magistrali znajduje się na głębokości ok. 3,5 metra - wskazano.

Ponieważ rozumiemy zniecierpliwienie mieszkańców, którzy przez awarię są od wczoraj pozbawieni dostaw bieżącej wody, nasi pracownicy zachowując najwyższą staranność prowadzonych prac, a także spełniając wymogi bezpieczeństwa, robią wszystko co w ich mocy, by dziś jak najszybciej wznowić dostawy - zapewniło MPWiK. Spółka dodała, że w akcję usuwania skutków awarii w czwartek zaangażowanych było: na I zmianie – 23 pracowników, na II zmianie – 20 pracowników oraz 11 pracowników w nocy.

Do prac użyto sprzętu specjalistycznego: koparek, w tym koparki ssącej, wywrotki do odbioru ziemi z wykopu, agregatów pompowych do odwadniania wykopu, a także spawalniczych do naprawy uszkodzenia magistrali. Ponadto użyto samochodów hakowych do transportu agregatów spawalniczych i beczkowozów z wodą w rejony wstrzymanych dostaw