Dziennik Gazeta Prawana logo

Mazda CX-60 zaskoczy wartością po 60 tys. km. BMW i Audi w pokonanym polu

15 kwietnia 2022, 08:59
[aktualizacja 15 kwietnia 2022, 08:59]
Ten tekst przeczytasz w 13 minut
Mazda CX-60
<p>Mazda CX-60</p>/Tomasz Sewastianowicz
Mazda CX-60 zaskoczyła pod względem utraty wartości. Na potrzeby najnowszego raportu analitycy Eurotax prześwietlili też SUV-y marek niemieckich oraz Volvo. Założyli przy tym 3 lata eksploatacji i przebieg na poziomie 60 tys. km. Wyniki?

Mazda CX-60 czy BMW X3, a może Mercedes GLC lub Audi Q5? Lepiej jednak Volvo XC60? Który samochód wybrać, żeby szybko nie taniał?

Specjaliści firmy Eurotax przygotowali prognozy wartości rezydualnych dla pięciu SUV-ów klasy premium. Na potrzeby obliczeń założono 3 lata eksploatacji i roczny przebieg na poziomie 20 tys. km (łącznie 60 tys. km).

Wartość rezydualna, czyli żeby samochód szybko nie tracił

Trzeba wiedzieć, że wartość samochodu spada już od momentu, w którym wyjedzie on z salonu. Nowe auto najwięcej traci na wartości w ciągu 3-4 pierwszych lat eksploatacji - powinni to zapamiętać jako wskazówkę zarówno kupujący (wybieraj trzy- lub czterolatki), jak i ci którzy chcą sprzedać młode auto (nie śpiesz się, poczekaj rok lub dwa, bo teraz stracisz). Dlatego przy wyborze nowych czterech kółek warto pomyśleć o jego wartości rezydualnej (RV), czyli sumie, za którą można je sprzedać po kilku latach użytkowania. Im ona wyższa, tym niższa utrata wartości, czyli auto mniej będzie nas kosztować w całkowitym rozrachunku.

mazda-cx60-37431311.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431246.jpg
Mazda CX-60

Mazda CX-60 ma najmniejszą utratę wartości w klasie

Z najnowszego raportu Eurotax wynika, że debiutująca na rynku Mazda CX-60 z 327-konnym napędem hybrydowym typu plug-in (ładowanym z gniazdka) jest jednym z liderów w swoim segmencie. Japoński SUV po trzech latach eksploatacji i przejechaniu 60 tys. km będzie wart na rynku wtórnym 62 proc. wartości nowego samochodu (ok. 142 600 zł po 3 latach; cena w salonie od 229 900 zł).

Podobnym wynikiem procentowym może pochwalić się Mercedes GLC 300 e 4MATIC (320 KM; PHEV). Na pobitym polu zostały trzy hybrydy plug-in: BMW X3 (292 KM), Audi Q5 (299 KM) oraz Volvo XC60 (350 KM).

Utrata wartości i SUV premium z napędem hybrydowym plug-in

Marka i model PHEV Wartość rezydualna na 2022 rok
Mazda CX-60 2.5 e-SKYACTIV 62 proc.
Mercedes GLC 300 e 4MATIC 62 proc.
Volvo XC60 Recharge 56 proc.
BMW X3 xDrive30e 54 proc.
Audi Q5 50 TFSI e quattro S tronic 50 proc.

powiedział dziennik.pl Łukasz Paździor, dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland.ocenił 

mazda-cx60-37431329.jpg
Mazda CX-60
mercedes-glc-300-e-4matic-37431319.jpg
Mercedes GLC 300 e 4MATIC/DaimlerAG - Global Communication

Wartość rezydualna ma znaczenie nie tylko dla nabywców indywidualnych. Dotyczy także osób "biorących auto na firmę" i korzystających z wynajmu długoterminowego lub leasingu. W takiej sytuacji przedsiębiorca zazwyczaj jest zainteresowany jak najniższą ratą. A jedną ze składowych kalkulacji raty, obok ceny zakupu auta, pozostaje właśnie jego wartość na rynku wtórnym po zakończeniu kontraktu. Dlatego im wyższa wartość rezydualna, tym większe szanse na niższą miesięczną opłatę. Dodatkowo większość klientów biznesowych korzystających z leasingu, po okresie kontraktu decyduje się na wykup samochodu, w konsekwencji stając się jego właścicielem. Wyższa wartość posiadanego auta może być argumentem za wyborem danej marki i modelu.

Wartość rezydualna (zwana też wartością odtworzeniową) to prognozowana cena samochodu, za jaką będzie go można odsprzedać na rynku wtórnym po ustalonym okresie eksploatacji. W związku z tym, wybierając samochód (szczególnie firmowy), warto brać pod uwagę spadek jego wartości w czasie, im mniejszy, tym korzystniej.

mazda-cx60-37431291.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431281.jpg
Mazda CX-60

Mazda CX-60, hybryda plug-in najmocniejsza i napęd na tylne koła

Razem CX-60 debiutuje napęd hybrydowy typu plug-in. To autorska konstrukcja Mazdy. Zespół łączy czterocylindrowy silnik benzynowy 2.5 Skyactiv-G z dużym silnikiem elektrycznym o mocy 175 KM i akumulatorem o pojemności 17,8 kWh zamkniętym pomiędzy przednią a tylną osią (dla uzyskania szczególnie niskiego położenia środka ciężkości).

Współpraca silników benzynowego i elektrycznego składa się na łączną moc systemową 327 KM i potężny maksymalny moment obrotowy 500 Nm. Mazda CX-60 przebijając barierę 300 KM została najmocniejszym seryjnym modelem w historii japońskiej marki. Do tej pory koronę nosiła RX-7, której silnik Wankla produkował 280 KM. Możliwości? Japoński SUV z wtyczką ma temperament auta sportowego. CX-60 PHEV popędzona przez kierowcę zachowuje się jak ekolog na dopalaczach. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,8 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 200 km/h.

mazda-cx60-37431286.jpg
Mazda CX-60

W przypadku hybrydy ładowanej z gniazdka kluczowe znaczenie mają parametry jazdy w trybie EV. CX-60 e-Skyactiv PHEV w trybie elektrycznym zapewnia prawie 70 km jazdy przy prędkościach do 100 km/h. Mało? Z badań przeprowadzonych wśród kierowców w Polsce wynika, że średni dzienny przebieg wynosi 50 km. Zaletę zasięgu docenią osoby, które na co dzień mają gdzie ładować baterie (dom, biurowiec), wtedy hybrydowa Mazda z wtyczką może być wykorzystywana jako samochód elektryczny. Naładowanie akumulatora trakcyjnego od zera do pełna przy użyciu standardowego gniazdka 240 V potrwa 4 godziny.

Producent podaje średnie zużycie paliwa na poziomie – uwaga! – 1,5 litra benzyny na 100 km. I żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy – ten bajeczny wynik jest możliwy pod warunkiem podróżowania z akumulatorem naładowanym w 100 proc. Jeśli jednak ktoś nie dopilnuje uzupełniania prądu w baterii wówczas musi liczyć się ze znacznie szybszym osuszaniem zbiornika paliwa.

Mazda CX-60 wprowadza nowe silniki rzędowe, sześciocylindrowe

Razem z CX-60 Mazda spełnia też długo oczekiwaną obietnicę. Wprowadzi silniki rzędowe, sześciocylindrowe: benzynowy 3.0 e-Skyactiv X oraz dieslowski 3.3 Skyactiv-D. Oba będą wspomagane systemem M Hybrid Boost - 48-woltowym układem miękkiej hybrydy.

– powiedział dziennik.pl Szymon Sołtysik, PR manager Mazda Motor Poland.

Dlaczego diesel, jeśli świat odchodzi o tej technologii? – stwierdził. 

W 2023 roku dołączy sześciocylindrowy silnik 3.0 i on będzie oparty o technologię Skyactiv X (benzyno-diesel), czyli opracowaną przez Mazdę technologię zapłonu samoczynnego sterowanego świecą zapłonową.zapowiedział Sołtysik.

mazda-cx60-37431193.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431256.jpg
Mazda CX-60

Mazda CX-60 w Polce znika w ciemno

Najtańsza Mazda CX-60 kosztuje od 229 900 zł - to cena bazowej wersji Prime-Line. Kolejna to Exclusive-Line za 239 900 zł. Pakiet Homura równa się minimum 250 900 zł. Topowa odmiana Takumi wymaga 258 900 zł. Niezależnie od tego, czy planujesz zakup prywatnie, czy na firmę japońska marka ma ciekawy program finasowania dla każdej odmiany (od 2050 zł netto miesięcznie przy 15 proc. wpłaty własnej, umowa na 36 miesięcy i 20 tys. km rocznie; leasing bez wykupu).

powiedział nam Łukasz Paździor. wyliczył dyrektor zarządzający Mazda Motor Poland 

Mazda CX-60 PRIME-LINE EXCLUSIVE-LINE HOMURA TAKUMI
2.5 e-SKYACTIV PHEV 327 KM 8AT AWD 229 900 zł 239 900 zł 250 900 zł 258 900 zł
Pakiety opcjonalne
COMFORT - 13 500 zł 7900 zł 7900 zł
CONVENIENCE & SOUND - 12 900 zł 12 900 zł 12 900 zł
DRIVER ASSISTANCE - 7900 zł 7900 zł 7900 zł
Dach panoramiczny - 5900 zł 5900 zł 5900 zł
mazda-cx60-37431324.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-kontra-rywale-37431345.jpg
Mazda CX-60

 Mazda CX-60, Audi Q5, Mercedes GLC, Volvo XC60 i różnice w osiągach, wymiarach i cenie

Mazda CX-60

Audi Q5

Mercedes GLC

Volvo XC60

Rodzaj napędu

PHEV 4x4

PHEV 4x4

PHEV 4x4

PHEV 4x4

Maksymalna moc układu

327 KM

299 KM

320 KM

350 KM

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

5,8

6,1

5,7

5,7

Pojemność baterii (kWh)

17,8

14,4

9,3

14,9

Zasięg w trybie EV (km)

63

67

44

78

Długość całkowita (mm)

4745

4682

4658

4708

Szerokość całkowita (mm)

1949

1893

1890

1902

Wysokość całkowita (mm)

1680

1662

1644

1658

Rozstaw osi (mm)

2870

2819

2873

2865

Średnica zawracania (m)

10,8

11,8

11,8

11,4

Masa pojazdu z kierowcą (kg)

2056

2150

2030

2161

Dopuszczalna masa całkowita (kg)

2667

2660

2615

2660

Masa holowanej przyczepy (kg)

2500

2000

2000

2250

Pojemność bagażnika VDA (l)

570

465

395

468

Pierwsza cena

229 900 zł

249 600 zł

249 500 zł

254 900 zł

mazda-cx60-37431271.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431301.jpg
Mazda CX-60

Wyposażenie Mazdy CX-60 kontra Audi, Mercedes i Volvo

Mazda CX-60

Audi Q5

Mercedes GLC

Volvo XC60

Poduszka kolanowa

Poduszki boczne dla II rzędu

Poduszka środkowa w I rzędzie

Monitorowanie martwego pola

Asystent pasa ruchu

Monitorowanie ruchu poprzeczne

Nawigacja satelitarna

Usługi połączone

Przekątna ekranu

12,3 cala

6,5 cala

7 cali

9 cali

Pierwsza cena

229 900

249 600

249 500

254 900

mazda-cx60-37431208.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431296.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431251.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431230.jpg
Mazda CX-60
mazda-cx60-37431240.jpg
Mazda CX-60
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Zmiany w przepisach dla kierowców, najświeższe informacje ze świata motoryzacji, premiery, testy najnowszych modeli aut, porady. Od kiedy zakaz samochodów spalinowych? Czy pieszy ma zawsze pierwszeństwo? Gdzie zainstalują nowe fotoradary i kamery odcinkowego pomiaru prędkości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w newsletterze Auto.dziennik.pl.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj