Po alkoholu i na hulajnodze? Policjanci bez litości

Hulajnogi elektryczne kilka lat temu masowo wyjechały na ulice polskich miast i dziś stały się już stałym elementem krajobrazu. Szybki sposób na przemieszczanie się ma wiele zalet, ale trzeba z niego korzystać w rozsądny sposób. Nie chodzi jedynie o prędkość jazdy, choć i ten aspekt regulują przepisy. Wielu użytkowników hulajnóg wsiada na nie po alkoholu - taka kombinacja może być źródłem poważnych problemów. Wysoki mandat to zaledwie ich początek.

Jaki mandat możemy otrzymać za jazdę hulajnogą, gdy wsiądziemy na nią pod wpływem alkoholu? Co przepisy mówią o przemieszczaniu się takimi środkami transportu? Najlepiej zilustrować to przykładem i uczyć się na cudzych błędach.

Reklama

Mandat i sprawa w sądzie - kosztowna jazda hulajnogą elektryczną

Surowe konsekwencje będzie musiał ponieść 39-latek, który został zatrzymany przez policję w Szydłowcu. Mundurowi z zespołu patrolowo-interwencyjnego miejskiej komendy poddali kontroli mężczyznę, który poruszał się hulajnogą na ulicy Hubala. Szybko okazało się, że kierujący jest pijany - badanie alkomatem wykazało, że ma we krwi ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariuszy, a ponadto używał wulgarnych słów.

Hulajnoga elektryczna / Shutterstock
Reklama

Policjanci nie mieli wyjścia - nałożyli na 39-latka wysoki mandat, a za popełnione wykroczenia mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem. Jaka kwota grzywny grozi tym, którzy wsiadają na hulajnogę po pijaku?

Mandat za jazdę pod wpływem alkoholu na hulajnodze

Podobnie, jak w przypadku jazdy samochodem, prawo różnicuje jazdę w stanie po użyciu alkoholu i jazdę w stanie nietrzeźwości. Od tego, ile wypijemy zależna jest więc wysokość kary i ewentualne konsekwencje.

  • Jazda elektryczną hulajnogą w stanie po użyciu alkoholu, a więc od 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 1000 zł
  • W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do przynajmniej 2500 zł

To jednak nie koniec, bo w razie kontroli drogowej, policjant może odstąpić od wypisania mandatu na rzecz skierowania sprawy do sądu. Stanie się tak zazwyczaj, jeśli funkcjonariusz uzna, że swoją jazdą naraziliśmy na niebezpieczeństwo siebie bądź innych uczestników ruchu drogowego. W takiej sytuacji, wachlarz kar znacząco się powiększa. Sąd może bowiem:

  • nałożyć grzywnę od 1000 zł (w przypadku stanu po spożyciu) lub od 2500 zł (gdy kierujący był nietrzeźwy) do 30 000 zł;
  • zamienić grzywnę na areszt do 30 dni;
  • orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • orzec karę pozbawienia do 3 lat (również z zawieszeniem), gdy kierujący hulajnogą spowoduje wypadek.

Kary i możliwe konsekwencje są więc bardzo możliwe do tych, które czekają na pijanych rowerzystów.

Mandat za jazdę po alkoholu na hulajnodze / Shutterstock / Shutterstock/Policja

Jazda hulajnogą elektryczną - przepisy

Polskie prawo od 2022 roku precyzuje zasady poruszania się hulajnogą elektryczną. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła szereg zapisów, które regulują kwestię korzystania z popularnych urządzeń. Nowe prawo, które powstało w odpowiedzi na rosnącą popularność dwukołowych środków transportu mówi o tym, kiedy możemy poruszać się po chodniku, a kiedy mamy prawo wjechać hulajnogą na jezdnię. Co wynika z zapisów Art. 33a ustawy Prawo o ruchu drogowym?

Obowiązujące przepisy podpowiadają, że kierujący hulajnogą musi poruszać się drogą dla rowerów zawsze, gdy to możliwe. Korzystanie z chodnika dozwolone jest wyjątkowo i tylko wtedy, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

W punkcie trzecim przytoczonego artykułu z ustawy czytamy również o tym, czego nie wolno kierującemu hulajnogą. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in. holowania pojazdów lub przewożenia innych osób oraz zwierząt. Jazda po jezdni co do zasady również nie jest dozwolona, choć w tej kwestii ustawa wskazuje na wyjątki. To sytuacja w której na jezdni znajduje się pas ruchu dla rowerów oraz fragmenty jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h i nie występuje na niej droga dla rowerów.

Jak szybko można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przepisy regulują dopuszczalną szybkość dla hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego, w skrócie UTO. Jak czytamy w Art. 20. ustawy, prędkość dopuszczalna hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego to 20 km/h.

Mandat, kontrola drogowa / Materiały prasowe / Policja