Volvo EX30 powstało na platformie SEA (Sustainable Experience Architecture) zaliczanej do najbardziej zawansowanych na rynku. Konstrukcja jest wspólnym dziełem inżynierów Volvo pracujących w centrach Geely w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Chinach. Obecnie na SEA bazuje należąca do chińskiego koncernu marka Zeekr oraz SUV Smart #1 (w przyszłości także polska Izera).

Reklama

EX30 to kolejny obok 5-metrowego EX90 element strategii zakładającej, że auta na prąd do 2025 roku mają stanowić połowę oferty Volvo, a od 2030 roku – całość. Po nim pojawi się m.in. elektryczny następca S90 i V90, a później wejdzie nowa generacja XC60 jako EX60, czyli elektryczny SUV klasy średniej. Jednak to EX30 ma być rynkowym przebojem. Czym najnowsze dziecko skandynawskiej marki chce do siebie przekonać?

Volvo EX30 i wyposażenie z większych samochodów

Volvo EX30 zaskoczy siłą rozwiązań, które mają zapewnić ochronę kierowcy, pasażerom i innych uczestnikom ruchu. Tym razem potomkowie wynalazcy trzypunktowych pasów bezpieczeństwa postarali się o najbardziej zawansowane systemy, jakie można sobie wyobrazić w miejskim samochodzie.

Volvo EX30 / Volvo / Volvo
Reklama

Pierwsza nowość to układ zabezpieczający przed otwarciem drzwi, blisko auta przejeżdża rowerzysta. Okazuje się, że incydenty tego typu to już jedna piąta kolizji rowerzystów z autami. Tylko w Wielkiej Brytanii aż 60 rowerzystów rocznie ginie lub odnosi poważne obrażenia w wyniku uderzenia w drzwi samochodu. Dlatego w EX30 specjalny alarm ma ostrzegać przed otwarciem drzwi, jeśli nadjeżdża rowerzysta lub inny pojazd.

Volvo EX30 podgląda kierowcę i chroni przed wypadkiem z rowerzystą

Kolejne jest system, który wykrywa zmęczenie kierowcy lub jego brak koncentracji. Elektronika ok. 13 razy na sekundę skanuje twarz i ruch gałek ocznych prowadzącego auto. Specjalne algorytmy są w stanie wykryć zawczasu zmęczenie, senność, rozproszenie. A jeśli człowiek nie zareaguje w porę na sytuację drogową, elektroniczny pomocnik uruchomi automatyczne hamowanie. Ta funkcja działa m.in. na skrzyżowaniach by zapobiegać zderzeniom z innymi pojazdami.

Systemem kamer 360 stopni zapewni widok z lotu ptaka. Volvo EX30 dostanie też adaptacyjny tempomat z funkcją Stop & Go, aktywny system utrzymywania pasa ruchu czy asystenta martwego pola / Volvo

Z kolei dzięki czujnikom pojemnościowym wbudowanym w wieniec kierownicy EX30 sprawdzi, czy człowiek stracił panowanie nad pojazdem przez zasłabnięcie. W takiej sytuacji samochód sam zjedzie na pobocze, włączy światła awaryjne i wezwie pomoc.

Volvo EX30 / Volvo

Volvo EX30 z poduszką po wewnętrznej stronie fotela kierowcy

EX30 wyposażono także w poduszkę powietrzną znajdującą się po wewnętrznej stronie fotela kierowcy, która chroni głowę i klatkę piersiową przed obrażeniami w przypadku zderzenia bocznego.

Struktura karoserii i podwozia EX30 wykorzystuje różne rodzaje stali o zróżnicowanych własnościach, a ich połączenie przypomina zintegrowaną z nadwoziem klatkę bezpieczeństwa. Wzmocnione są wszystkie słupki – czyli A, B i C oraz dach. Także akumulator trakcyjny jest solidnie chroniony.

Volvo EX30 / Volvo

Volvo EX30 krótsze od XC40 o 20 cm, jaka pojemność bagażnika?

Volvo EX30 z długością ok. 4,2 m będzie krótsze od XC40 o jakieś 20 cm. To celowy zabieg, by auta nie zjadały się wzajemnie na rynku. Nie znaczy to jednak, że nowy model będzie ciasny – rozstaw osi przekraczającym 2,7 m (ok. 3 cm większym niż XC40) zapewni równie przestronne wnętrze co starszy brat, jeśli nawet nie lepsze. Platforma SEA pozwoliła wygospodarować dwa bagażniki – tylny to przynajmniej 400 l pojemności, przedni tzw. frunk przyda się do przechowywania kabli.

Volvo EX30 / Volvo
Smart #1 i nowe Volvo EX30 to bliźniacze konstrukcje / Smart
Marka Zeekr korzysta z platformy SEA tak jak Volvo EX30 / Materiały prasowe

Volvo EX30 z napędem na tył lub 4x4, jaki silnik i osiągi? (dane techniczne)

Wreszcie napęd Volvo EX30. Specyfikacja techniczna platformy SEA przewiduje napęd na tylną oś i układ 4x4. Szwedzi niedawno w XC40 Recharge wdrożyli własny bardziej wydajny silnik elektryczny z magnesami trwałymi (stałymi). Stąd drogą analogii w przypadku bazowego EX30 z napędem na tył można spodziewać się mocy przekraczającej 270 KM (ponad 340 Nm).

Prawdziwą bombą będzie jednak topowe EX30 AWD, czyli z dwoma silnikami i elektrycznym napędem 4x4. W tym modelu (jak w XC40) na tylnej osi także pracuje silnik z magnesami trwałymi, przód to silnik asynchroniczny. Osiągi? Świetne! Moc? Nawet 400 KM z górką. Przyspieszenie? Jak w motocyklu, od 0 do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy. Podobne parametry gwarantuje usportowiony Smart Smart #1 Brabus (428 KM i 543 Nm, 3,9 s do setki).

Volvo EX30 będzie mniejsze niż Volvo C40 i XC40 / Volvo

Nowe Volvo EX30, jaki zasięg i czas ładowania?

Zasięg EX30? Można spodziewać się, że Volvo wzorem XC40 zaoferuje do wyboru akumulator podstawowy o pojemności 69 kWh i większy 82 kWh. Pierwszy potrafi zapewnić ok. 460 km zasięgu, a topowy nawet 530 km jazdy na jednym ładowaniu (wariant tylnonapędowy z największą baterią). Architektura SEA przewiduje szybkie ładowanie z mocą 150 kW. Wówczas uzupełnienie energii od 10 proc. do 80 proc. ma trwać mniej niż 30 min.

Volvo EX30 i kiedy cena w Polsce?

Volvo EX30 oficjalnie zadebiutuje na początku czerwca 2023 roku. W dniu premiery na wielu rynkach ruszy przedsprzedaż i proces zamawiania. Wtedy też poznamy ceny, które mają być przynajmniej na poziomie podobnie wyposażonych aut spalinowych.

Volvo wprowadza nowe i tańsze akumulatory, co to jest LFP?

Jednym ze sposobów Volvo na obniżenie kosztów produkcji mają być nowe akumulatory litowo-żelazowo-fosfaranowe (LFP). Ten typ baterii wykorzystuje mniej drogich surowców, a co za tym idzie, jest tańszy i z oczywistych względów może wpłynąć na obniżenie cen aut, w których będą stosowane. Niezaprzeczalną zaletą LFP jest to, że cechują się większą trwałością i łatwiej tolerują częste ładowanie również z wykorzystaniem tzw. szybkich ładowarek o dużej mocy, a sam proces uzupełniania w nich energii trwa szybciej. Nowa technologia jednak wejdzie do produkcji później niż zadebiutuje Volvo EX30.

Volvo C40 / Volvo
Volvo EX30 będzie mniejsze niż Volvo C40 i XC40 Recharge / Volvo