Kradzieże katalizatorów to plaga, która przybiera na sile. Powód? Katalizator to najdroższy element całego układu wydechowego, a można z niego odzyskać wiele metali szlachetnych, takich jak: pallad, rod czy platyna. Złodzieje w pogoni za ogromnym zyskiem potrafią zaskoczyć nawet policję. Przykład?
W Warszawie policyjny patrol dostał zgłoszenie, że dwóch mężczyzn kręci się przy zaparkowanej hondzie. Na miejscu śledczy zauważyli, że honda była zasłonięta nissanem, ale i tak dostrzegli złodziei.
Kradzież katalizatora, jak wpadli złodzieje
Jeden z nich leżał na ziemi przy hondzie, drugi stał obok. Właściciel nissana tłumaczył się, że zatrzymał auto, bo ma awarię.
- Policjanci zwrócili uwagę, że honda znajdowała się na drewnianych klockach, obok leżał lewarek i piła do cięcia metalu, natomiast katalizator ma ślady nacięcia - wyjaśniła nadkomisarz Marta Sulowska z wolskiej policji.
Po dłuższej rozmowie funkcjonariuszy z podejrzewanymi, jeden z nich przyznał w końcu, że miał się nauczyć, jak kradnie się katalizator.
Jak ukraść katalizator, czyli nauczyciel i uczeń do więzienia
Obaj mężczyźni, w wieku 42 i 49 lat, zostali zatrzymani i doprowadzeni do wolskiej prokuratury rejonowej, gdzie usłyszeli zarzuty wspólnego usiłowania kradzieży. Dodatkowo jeden z nich działał w warunkach recydywy.
Za zarzucane czyny może grozić do 5 lat więzienia.
Ile kosztuje założenie katalizatora?
Założenie nowego katalizatora np. do Priusa w autoryzowanym serwisie to koszt sięgający kilku tysięcy złotych. Do starszych samochodów z silnikiem benzynowym (np. norma Euro 3 i 4) można kupić katalizatory uniwersalne, które kosztują od 170 zł do ok. 1000 zł.