Policja w piątek 12 sierpnia przeprowadzi w całej Polsce akcję pod kryptonimem PRĘDKOŚĆ. A to oznacza, że drogówka skupi się na kierowcach łamiących obowiązujące ograniczenia nie tylko w terenie zabudowanym. Na tym jednak nie koniec...

Reklama

– Dzisiejsza akcja PRĘDKOŚĆ wynika z kalendarza działań ROADPOL, czyli sieci europejskich sił policji drogowej – powiedział dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. – ROADPOL jest przede wszystkim zaangażowany w zmniejszenie liczby zgonów i poważnych obrażeń na europejskich drogach. W Polsce funkcjonariusze podczas działań wykorzystają m.in. wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Intensywne pomiary będą prowadzone zarówno statycznie, jak i dynamicznie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość – wyjaśnił przedstawiciel KGP.

Policja rusza z akcją PRĘDKOŚĆ, cały długi weekend kierowcy pod lupą drogówki

Policjant zapowiedział jednocześnie, że piątkowa akcja jest wstępem do policyjnych działań przez cały długi weekend, czyli do późnych godzin wieczornych w poniedziałek 15 sierpnia. Przez cztery dni mundurowi będą przyglądać się zachowaniu kierowców na drogach oraz zwrócą uwagę na pielgrzymki.

Tegoroczny długi weekend sierpniowy przypada w dniach 12-15 sierpnia. Na drogach – szczególnie w piątek i poniedziałek – ruch może być większy niż zazwyczaj. Dlatego należy spodziewać się też większej niż liczby patroli i policyjnych kontroli / Policja
Reklama

Policja rusza do kontroli kierowców, jakie nieoznakowane radiowozy wyjadą na drogi?

Na drogach pojawi się znacznie więcej nieoznakowanych radiowozów policyjnych grup SPEED. A to oznacza, że eskadra BMW oraz m.in. Skody Superb i czarne modele Cupra Leon ruszą na łowy. Mundurowi skupią się głównie na kierowcach zachowujących się agresywnie i takich, którzy nie przestrzegają obowiązujących limitów prędkości.

– Policjanci sprawdzą wymagane dokumenty i będą kontrolować stan trzeźwości kierowców. Działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Jest ona bowiem jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń drogowych – wskazał Opas.

Skoda Superb jako nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem / Policja

Nawet 30 proc. więcej patroli policji

– Aktywność funkcjonariuszy podczas organizowanych przez policję akcji znacznie wzrasta – powiedział dziennik.pl Andrzej Mejer, Yanosik.pl. – Potwierdzają to nie tylko obserwacje kierowców, ale także statystyki pochodzące z naszego systemu. Średnio odnotowujemy około trzydziestoprocentowy przyrost potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości w stosunku do dni bez akcji. Warto jednak zachować ostrożność nie tylko podczas wzmożonych działań policji. Zdrowy rozsądek to podstawa za kierownicą zarówno na co dzień, jak i od święta – podkreślił.

Jaka jest dozwolona prędkość na drogach w Polsce?

Przedstawiciel KGP przypomniał także, że standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

 • na autostradzie – 140 km/h,
 • na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
 • na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
 • na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
 • na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Policja kontroluje prędkość, prawo jazdy można stracić w mgnieniu oka

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ryzyko utraty prawa jazdy podczas akcji PRĘDKOŚĆ jest wysokie. Z najnowszych danych KGP wynika, że przez pierwszych 7 miesięcy 2022 roku policjanci odnotowali przeszło 19 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym za co grozi nie tylko wysoki mandant karny (nawet 2500 zł za jazdę o więcej niż 70 km/h) ale również zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące.

Co prawda, to mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy drogówka zatrzymała niemal 37,5 tys. kierujących za (spadek liczby wykroczeń o ponad 49 proc.). Ale perspektywa utraty prawa jazdy powinna podziałać znacznie bardziej odstraszająco niż nowy taryfikator mandatów obowiązujący od stycznia 2022 roku.

Policja / Policja

Po wakacjach podwójne mandaty za recydywę drogową (od 17 września)

Poza tym to ostatni miesiąc lżejszych kar. Już po wakacjach (od 17 września) wejdzie w życie przepis o recydywie drogowej za najcięższe wykroczenia. Także od jesieni zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące punktów karnych. W efekcie ponowny występek tego samego typu w ciągu 2 lat od ostatniego przewinienia będzie skutkował dwukrotnością kary.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości wyglądają następująco:

Przekroczenie prędkości do 10 km/h: mandat 50 zł;

 • od 11 km/h do 15 km/h: 100 zł i 3 punkty karne;
 • od 16 km/h do 20 km/h: 200 zł i 3 punkty karne;
 • od 21 km/h do 25 km/h: 300 zł i 6 punktów karnych;
 • od 26 km/h do 30 km/h: 400 zł i 6 punktów karnych;

Mandat za przekroczenie prędkości, czyli nawet 5 tys. zł w recydywie

Stawki mandatów szybują od przekroczenia prędkości o ponad 30 km/h.

W myśl taryfikatora od 1 stycznia 2022 roku za złamanie ograniczenia o 31 km/h niezależnie od rodzaju drogi (w obszarze zabudowanym, jak i poza miastem) grozi 800 zł mandatu.

Ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania będzie skutkowało dwukrotnością kary (od 17 września 2022 roku).

Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h: mandat 800 zł i 10 punktów (recydywa: 1600 zł);

 • o ponad 40 km/h: mandat 1000 zł i 13 punktów karnych (2000 zł zł w przypadku recydywy);
 • o ponad 50 km/h: mandat 1500 zł i 15 punktów karnych (recydywa: 3000 zł);
 • o ponad 60 km/h: mandat 2000 zł (4000 zł przy recydywie);
 • o ponad 70 km/h: mandat 2500 zł (recydywa: 5 tys. zł).
Policjant wypisuje mandat / Policja

Maksymalny mandat od policjanta to 5 tys. zł

W myśl nowych przepisów policjant na miejscu może ukarać kierowcę mandatem maksymalnie do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może okazać się słona.

Grzywna w sądzie do 30 tys. zł

Sześć razy wzrosła wysokość maksymalnej kary finansowej nakładanej przez sąd. A to oznacza, że kiedy sprawa kierowcy trafi przed oblicze przedstawiciela Temidy wówczas grzywna może sięgnąć nawet 30 tys. zł, a nie do 5 tys. zł jak wcześniej.

Policja / Policja / KWP GORZOW