Policyjna kontrola drogowa musi przebiegać według ściśle określonych zasad, którym kierowca ma się podporządkować. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał nowe rozporządzenie w tej sprawie. Zmieniona instrukcja właśnie weszła w życie. Co postanowił szef MSWiA?

Reklama

Zasady towarzyszące przeprowadzaniu kontroli drogowej, ciągle mogą przypominać sceny z amerykańskich filmów. W myśl zmienionego paragrafu 24, gdy kontrolujący daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu silnikowego lub motoroweru (to nowy zapis, wcześniej była mowa o "zatrzymaniu pojazdu"), kierujący ma obowiązek spełnić kilka warunków.

Kontrola drogowa i ręce na kierownicy to nie wszystko

Czyli musi zatrzymać pojazd i przede wszystkim trzymać ręce na kierownicy. Na polecenie policjanta wyłącza silnik, włącza światła awaryjne i umożliwia dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe. Te zasady niby są powszechnie znane, ale jak usłyszeliśmy w Komendzie Głównej Policji kierowcy często zapominają, jak mają zachować się trakcie kontroli drogowej. Szczególnie jeśli chodzi o kolejny zmieniony zapis...

Minister zdecydował, że kierujący pojazdem lub pasażer mogą wysiadać (zsiadać) z kontrolowanego pojazdu silnikowego lub motoroweru za zezwoleniem kontrolującego. Urzędnicy dodali zapis o "zsiadaniu". Zmiana kosmetyczna i spotkała się z kpinami wśród internautów, ale istotna w skutkach dla kierowcy czy pasażera. A co jeśli ktoś wysiądzie za samochodu lub zsiądzie z motocykla bez pozwolenia?

Reklama
Policja kontroluje kierowcę / Policja / KWP GORZOW

Nie wysiadać i nie zsiadać dla bezpieczeństwa, inaczej może być nawet 30 tys. zł kary

– W niektórych okolicznościach to może skończyć się bardzo stanowczą reakcją funkcjonariusza, włącznie ze skierowaniem sprawy do sądu, a tam w myśl kodeksu wykroczeń grzywna może sięgnąć 30 tys. zł – powiedział dziennik.pl komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Podczas każdej interwencji kontrolowany ale także policjant muszą czuć się bezpiecznie. Funkcjonariusz nie może domniemywać, co ma w rękach kierowca auta czy motocyklista trzymający ręce np. w kieszeni kurtki. Stąd też doprecyzowanie tych zasad – wyjaśnił przedstawiciel KGP.

Niestosowanie się do poleceń policjanta stanowi wykroczenie zapisane w art. 65 a Kodeksu wykroczeń: Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Reklama

Kontroli policyjnych o ponad 20 proc. więcej

– Warto wiedzieć jak zachować się podczas kontroli, by nie narazić się na problemy. Tym bardziej, że w ostatnim czasie liczba patroli policyjnych na polskich drogach się zwiększyła, a co za tym idzie wzrasta prawdopodobieństwo kontroli. Według danych z naszego systemu, w pierwszym miesiącu tego roku użytkownicy Yanosika zgłaszali o 23 proc. więcej kontroli policyjnych i 48 proc. więcej nieoznakowanych radiowozów, w porównaniu do stycznia 2021 roku – powiedziała dziennik.pl Julia Langa, Yanosik.pl.

Policyjna kontrola drogowa / Policja