Mandat za niewłaściwe odśnieżanie samochodu? Kierowca ryzykuje złamanie kilku przepisów ruchu drogowego. Policja przypomina, że auto należy odśnieżać na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie.

Reklama

– Zgodnie z taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, grozi mandat do 500 zł i 6 punktów karnych, zaś za posiadanie nieczytelnych tablic rejestracyjnych 100 zł i 3 punkty karne – wyliczają mundurowi ze śląskiej drogówki, którzy podczas specjalnej akcji sprawdzali, jak kierowcy odśnieżają swoje samochody.

Policja / Policja
Odśnieżanie samochodu / PAP / Andrzej Grygiel

Policja podkreśla, że według przepisów ruchu drogowego, auto musi być przygotowane do jazdy tak, by nie zagrażało innym.

Zalegający na aucie śnieg w chwili spadania z pojazdu będącego w ruchu utrudnia jazdę samym kierującym, ale również stanowi zagrożenie na drodze dla pozostałych uczestników. Spadająca bryła lodu może uszkodzić inne auto lub zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru – przestrzegają funkcjonariusze.

Policjant wypisuje mandat / Policja

Śniegu trzeba pozbyć się nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika i maski. Istotne jest także dostateczne pole widzenia kierowcy. Co ważne, należy również oczyścić tablice rejestracyjne, a także przednie i tylne światła, by zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności świecenia reflektorów.

Ktoś wątpi w sens odśnieżania samochodu czy ciężarówki? Warto zobaczyć poniższy film...

Odśnieżanie samochodu / PAP / Andrzej Grygiel