Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce by każdy nieuprawniony kierowca, który zaparkuje na miejscu dla osób niepełnosprawnych i w dodatku będzie przy tym legitymować się kartą parkingową wystawioną dla osoby niepełnosprawnej, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 1000 zł.

Reklama

Resort przewiduje również, że za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową ma grozić 300 zł mandatu, zaś za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych lub miejscu zastrzeżonym - 800 zł.

CZYTAJ TAKŻE NEWS dziennik.pl: Zastawili nową pułapkę na kierowców. MAPA i LISTA miejsc>>>

Przypominamy, że 31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Projekt rozporządzenia przekazany do uzgodnień przez MSW zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę - do 100 zł.

Opracowany przez resort plan zmian reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie z projektem rozporządzenia, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.

Wyższe mandaty przewidziano także dla kierowców m.in. ciężarówek. MSW chce np. by za wjazd na ulicę z zakazem wjazdu dla ciężarówek lub złamanie zakazu wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie kara była większa o 150 zł i wynosiła 500 zł. Podwyżkę ministerstwo uzasadnia zwiększeniem ochrony dróg przed dewastacją przez zbyt ciężkie pojazdy.