Kierowcy muszą mieć się na baczności w Polkowicach (woj. dolnośląskie) u zbiegu ulicy Kopalnianej z drogą krajową nr 3. Jak się dowiedzieliśmy ITD planuje uruchamianie jednego urządzenia tygodniowo.

Reklama

Kto wpadnie, ten zapłaci karę

CANARD

Instalacja składa się z czterech kamer obserwujących każdy z wjazdów na skrzyżowanie oraz kamer, które rozpoznają typy pojazdów oraz ich numery rejestracyjne. Specjalny komponent sterujący odpowiada za przekazywanie zgromadzonych danych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Nowe urządzenia, które wykorzysta ITD, będą działały na zasadzie wideodetekcji. Kamery nie będą mierzyć prędkości. Mają obserwować drogę i rejestrować te auta, które mimo czerwonego światła wjechały na skrzyżowanie - powiedział dziennik.pl Łukasz Majchrzak, naczelnik wydziału analiz CANARD.

Lista 20 miejsc, w których staną kamery rejestrujące wjazd na czerwonym świetle
pobierz plik

Dodał, że materiały z kamer będą podstawą do wszczynania postępowań wobec kierowców, którzy nie zastosowali się do przepisów, dotyczących sygnalizacji świetlnej, powodując tym samym duże zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu, obecnych na skrzyżowaniu.

CANARD

Nowy sprzęt dołączy do arsenału, jakim obecnie dysponuje ITD - są to 351 fotoradarów stacjonarnych i 29 samochodów, które także działają jak fotoradary.
Jak wcześniej informowaliśmy koszt zakupu i instalacji puli 20 systemów wchodzących w skład nowej "sieci do wyłapywania na czerwonym" ma kosztować ok. 7 mln zł.

Poza Polkowicami urządzenia zostaną ustawione jeszcze w 19 miejscowościach, przez które przebiegają drogi krajowe, w lokalizacjach szczególnie niebezpiecznych oraz wskazanych do objęcia automatycznym nadzorem. Kierowcy powinni uważać m.in. w: Markach, Olkuszu, Pile, Mostach, Ropczycach, Komornikach, Stalowej Woli czy Jabłonnie.

Będzie więcej sprzętu i... mandatów

CANARD

Przypominamy, że w 2014 roku inspektorzy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego wystawili kierowcom aż 427 tys. mandatów. To o aż ponad 60 procent więcej niż w całym 2013 roku.

W planach do końca 2015 roku, poza wspomnianymi 20 urządzeniami rejestrującymi wjazd pojazdu na czerwonym świetle, zapisano także zamontowanie 100 dodatkowych fotoradarów (44 z nich stoi już przy polskich drogach, zatem będzie ich łącznie 400) oraz 29 urządzeń rejestrujących do odcinkowego pomiaru średniej prędkości.

L.p. Miejscowość Droga krajowa Droga krzyżująca się Gmina
1 Mosty (Lębork) 6 (Abrahama) ul. Witosa - ul. Kwiatowa Lębork
2 Luzino 6 (Wejherowska-Lęborska) ul. Chłopska - ul. Wilczka Luzino
3 Miszewo 20 ul. Gdańska Żukowo
4 Piła 10 DK 11, (ul. Bydgoska ) Piła
5 Komorniki 5 ul. Magazynowa - ul. Daimlera Gottlieba Komorniki
6 Nakło nad Notecią 10 DW 241 Nakło nad Notecią
7 Grębocin 15 DW 552, (Dworcowa - Lubicka ) Lubicz
8 Kowal 1c 269, ( Wojska Polskiego ) Kowal
9 Zgierz 91 (ul. Armii Krajowej) ul. Długa/Jana Pawła II  Zgierz
10 Jabłonna 61a ul. Modlińska - ul. Brzozowa Jabłonna
11 Marki 8 ul. Wspólna Marki
12 Mroków 7 ul. Rejonowa Lesznowola
13 Anielin 12i ul. Puławska Puławy
14 Polkowice 3 ul. Kopalniana Polkowice
15 Pyskowice 94 (ul. Toszecka) DK 40 (ul. Mickiewicza) Pyskowice
16 Łaziska Górne 81 ul. Cieszyńska Łaziska Górne
17 Olkusz 94 ul. Króla Kazimierza Wielkiego/ ul. Pakuska Olkusz
18 Łukanowice 94 Sierachowice Wierzchosławice
19 Ropczyce 4 DW 986 (3 Maja) Ropczyce
20 Stalowa Wola 77 DW 871, (ul. K.E.N.) Stalowa Wola