Kierowcy muszą mieć się na baczności w Polkowicach (woj. dolnośląskie) u zbiegu ulicy Kopalnianej z drogą krajową nr 3. Jak się dowiedzieliśmy ITD planuje uruchamianie jednego urządzenia tygodniowo.

Kto wpadnie, ten zapłaci karę

Instalacja składa się z czterech kamer obserwujących każdy z wjazdów na skrzyżowanie oraz kamer, które rozpoznają typy pojazdów oraz ich numery rejestracyjne. Specjalny komponent sterujący odpowiada za przekazywanie zgromadzonych danych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). 

Nowe urządzenia, które wykorzysta ITD, będą działały na zasadzie wideodetekcji. Kamery nie będą mierzyć prędkości. Mają obserwować drogę i rejestrować te auta, które mimo czerwonego światła wjechały na skrzyżowanie - powiedział dziennik.pl Łukasz Majchrzak, naczelnik wydziału analiz CANARD.

Dodał, że materiały z kamer będą podstawą do wszczynania postępowań wobec kierowców, którzy nie zastosowali się do przepisów, dotyczących sygnalizacji świetlnej, powodując tym samym duże zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu, obecnych na skrzyżowaniu.

Nowy sprzęt dołączy do arsenału, jakim obecnie dysponuje ITD - są to 351 fotoradarów stacjonarnych i 29 samochodów, które także działają jak fotoradary.
Jak wcześniej informowaliśmy koszt zakupu i instalacji puli 20 systemów wchodzących w skład nowej "sieci do wyłapywania na czerwonym" ma kosztować ok. 7 mln zł. 

Poza Polkowicami urządzenia zostaną ustawione jeszcze w 19 miejscowościach, przez które przebiegają drogi krajowe, w lokalizacjach szczególnie niebezpiecznych oraz wskazanych do objęcia automatycznym nadzorem. Kierowcy powinni uważać m.in. w: Markach, Olkuszu, Pile, Mostach, Ropczycach, Komornikach, Stalowej Woli czy Jabłonnie. 

Będzie więcej sprzętu i... mandatów

Przypominamy, że w 2014 roku inspektorzy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego wystawili kierowcom aż 427 tys. mandatów. To o aż ponad 60 procent więcej niż w całym 2013 roku.

W planach do końca 2015 roku, poza wspomnianymi 20 urządzeniami rejestrującymi wjazd pojazdu na czerwonym świetle, zapisano także zamontowanie 100 dodatkowych fotoradarów (44 z nich stoi już przy polskich drogach, zatem będzie ich łącznie 400) oraz 29 urządzeń rejestrujących do odcinkowego pomiaru średniej prędkości.

L.p.

Miejscowość

Droga krajowa

Droga krzyżująca się

Gmina

1

Mosty (Lębork)

6 (Abrahama)

ul. Witosa - ul. Kwiatowa

Lębork

2

Luzino

6 (Wejherowska-Lęborska)

ul. Chłopska - ul. Wilczka

Luzino

3

Miszewo

20

ul. Gdańska

Żukowo

4

Piła

10

DK 11, (ul. Bydgoska )

Piła

5

Komorniki

5

ul. Magazynowa - ul. Daimlera Gottlieba

Komorniki

6

Nakło nad Notecią

10

DW 241

Nakło nad Notecią

7

Grębocin

15

DW 552, (Dworcowa - Lubicka )

Lubicz

8

Kowal

1c

269, ( Wojska Polskiego )

Kowal

9

Zgierz

91 (ul. Armii Krajowej)

ul. Długa/Jana Pawła II

 Zgierz

10

Jabłonna

61a

ul. Modlińska - ul. Brzozowa

Jabłonna

11

Marki

8

ul. Wspólna

Marki

12

Mroków

7

ul. Rejonowa

Lesznowola

13

Anielin

12i

ul. Puławska

Puławy

14

Polkowice

3

ul. Kopalniana

Polkowice

15

Pyskowice

94 (ul. Toszecka)

DK 40 (ul. Mickiewicza)

Pyskowice

16

Łaziska Górne

81

ul. Cieszyńska

Łaziska Górne

17

Olkusz

94

ul. Króla Kazimierza Wielkiego/
ul. Pakuska

Olkusz

18

Łukanowice

94

Sierachowice

Wierzchosławice

19

Ropczyce

4

DW 986
(3 Maja)

Ropczyce

20

Stalowa Wola

77

DW 871,
(ul. K.E.N.)

Stalowa Wola