Nie włączysz kierunkowskazu przy skręcie lub zmianie pasa ruchu – dostaniesz dwa punkty karne. Zaczniesz przyspieszać, gdy inne auto cię wyprzedza – będzie cię to kosztować trzy punkty karne. Do tej pory za te wykroczenia kierowcom nie odejmowano żadnych punktów. Takie zmiany przewiduje podpisane wczoraj przez Jacka Cichockiego, ministra spraw wewnętrznych, rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Nowe zasady zaczną obwiązywać po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Reklama
Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zaznacza, że rozporządzenie ma poprawic bezpieczeństwo dzieci, pasażerów oraz pieszych.
– Zmiany dotyczą najczęstszych wykroczeń oraz tych, które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego –wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Wkrótce niektóre z nich będą karane srożej niż dziś. I tak, zgodnie z nowymi przepisami, rozmowa przez telefon komórkowy skończy się dla kierowcy nie tylko mandatem w wysokości 200 zł, ale i pięcioma punktami karnymi. Z trzech do sześciu punktów wzrośnie kara za przewożenie dziecka poza fotelikiem. Za cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie kierowca dostanie pięć punktów karnych, a nie trzy. Osoba, która zlekceważy znak stop straci o punkt więcej niż dziś, czyli dwa. Cztery punkty zamiast jednego dostanie kierowca, który nie dopilnuje, by jego pasażerowie zapięli pasy w samochodzie. Taką samą liczbą punktów zostanie ukarany motocyklista, którego pasażer nie będzie miał kasku.
– Surowsze kary nie są polowaniem na czarownice. Zwiększy się liczba punktów karnych tylko za te wykroczenia, które są istotne dla bezpieczeństwa. Tak jest na przykład z przewożeniem pasażerów w liczbie przekraczającej normę w danym pojeździe – mówi Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji.
Reklama
Nowe rozporządzenie określa, że kierowca dostanie jeden punkt za każdą osobę ponad limit. Czyli jeden punkt, gdy w aucie osobowym zamiast pięciu osób będzie ich sześć, a dziesięć punktów za dziesięciu pasażerów ponad limit. To reakcja na tragedię z jesieni 2010 roku, w której zginęło 18 z 24 osób jadących busem przystosowanym do przewozu ośmiu osób. Obecnie za takie przeładowanie pasażerami auta czy busa grozi tylko jeden punkt karny.
MSW postanowiło odjąć pięć punktów karnych za nieprzestrzeganie zakazu dotyczącego ciągnięcia za samochodami osób na sankach czy nartach. To też jest reakcja na wypadek, w którym w takim kuligu zginęło dziecko.
3 punkty będzie można dostać za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym
10 punktów dostanie kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu na pasach
10 punktów wyniesie kara za wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych
Etap legislacyjny
Czeka na publikację w Dzienniku Ustaw