Pierwsze alfy "w mundurze" wyruszają na polskie drogi! Do podkarpackiej policji trafiło sześć radiowozów alfa romeo 159. Już w piątek policjanci ruchu drogowego z komend w Rzeszowie, Przemyślu, Łańcucie, Jaśle, Dębicy i Stalowej Woli wsiądą za kierownicę najnowocześniejszych radiowozów i rozpoczną eksperymenty z urządzeniami do namierzania kierowców łamiących przepisy. Sześć oznakowanych alfa romeo 159 wyjedzie na podkarpackie odcinki dróg krajowych nr 4 i 28.

Reklama

>>>Policja przesiada się do nowej Alfy - zobacz wideo

Alfa romeo 159 to nie tylko samochód o sportowym wyglądzie. Policjanci chwalą auto za twardsze, sportowe zawieszenie dzięki któremu lepiej trzyma się drogi przy większych prędkościach.

Inne

Mundurowi podkreślają też fakt, że model 159 łączy w sobie cechy samochodu luksusowego, jest wygodny i przestronny. Alfa to samochód z silnikiem 1750 TBI, który - dzięki turbodoładowaniu - osiąga maksymalną moc 200 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna tego radiowozu sięga 235 km/h. Nowa alfa osiąga "setkę" w około 7 sekund.

http://www.youtube.com/watch?v=jvHRGv4UpbUInne

Pojazdy są wyposażone w ABS, klimatyzację, poduszki powietrzne przednie i boczne, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne boczne, centralny zamek z pilotem, autoalarm, elektrycznie opuszczane szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane i sterowane lusterka, dwa komplety kół (letnie i zimowe).

Reklama
Inne
Inne

Samochody są utrzymane w nowej, srebrno-niebieskiej kolorystyce. Każda alfa jest wyposażona w wideorejestrator, który będzie nagrywał wydarzenia z przodu i z tyłu radiowozu. Dzięki takiemu rozwiązaniu funkcjonariusze będą mogli zarejestrować wykroczenia w ruchu drogowym i karać tych, którzy łamią przepisy. W każdej alfie został też zamontowany bezprzewodowy radar "Iskra", pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Ale to nie wszystko...

InneInne

Można go używać w pościgach, bo mierzy prędkość pojazdu nawet z wnętrza radiowozu. Radar pracuje w każdych warunkach atmosferycznych. Dla "Iskry" nie ma znaczenia, czy w polu jej działania jest jeden czy więcej samochodów - mierzy prędkość jednego auta w ciągu 0,17 sekundy. Oba urządzenia, wideorejstrator i radar, mają homologacje.

Inne

Wyposażeniem każdego z aut jest komputer, który służył będzie m.in. do archiwizowania nagrań z wideorejestratora.

Inne

Zakup przez Policję 120 nowych samochodów alfa romeo, podobnie jak zakup motocykli i furgonów, jest częścią indywidualnego projektu pod nazwą "Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju". Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.