Ceny benzyny i oleju napędowego w przyszłym tygodniu zapowiadają najnowsze raporty analityków. Jakie kwoty powitają na stacjach paliw?

Reklama

– Kierowców, którzy obawiali się wzrostu kosztów tankowania w związku z unijnym zakazem importu paliw z Rosji, zmiany na stacjach mogły w tym tygodniu pozytywnie zaskoczyć– powiedziała Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.

Cena benzyny, diesla i LPG, Orlen dał impuls do zwrotu akcji

Wyraźnie potaniał olej napędowy, który po 11-groszej obniżce kosztuje w tym tygodniu średnio 7,54 zł/l. – Obniżki tego paliwa zapowiedział Orlen i wdrożył 20-groszową przecenę. Zareagowali na to również inni operatorzy rynku detalicznego i w efekcie tankowanie diesla jest dzisiaj tańsze w porównaniu do sytuacji cenowej sprzed tygodnia – wyjaśniła przedstawicielka e-petrol.pl

Tankownie benzyny na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz
Reklama

Benzyna 95 dziś kosztuje 6,68 zł/l, czyli cena pozostaje stabilna, na poziomie z ubiegłego tygodnia. Po pięciu tygodniach podwyżek spadła cena gazu LPG, ale przecena jest jednak niewielka. To pierwszy w tym roku spadek kosztów tankownia tego paliwa. Litr LPG potaniał o 2 grosze i jego aktualna cena na stacjach to 3,23 zł.

Ceny paliw od poniedziałku 13 lutego, ile kosztuje benzyna 95 i diesel?

– W nadchodzącym tygodniu mamy szansę na dalsze obniżki paliw na stacjach. Przy czym w przypadku benzyn spodziewamy się obniżek o 2-3 grosze, a jeżeli chodzi o diesla to tutaj wyniosą one ok 5-7 groszy na litrze. W przypadku gazu LPG przecena może wynieść ok. 2 groszy – wyliczyła Magdalena Robak.

Ile zapłacimy za litr benzyny 95 czy diesla od poniedziałku 13 lutego? Oto przewidywane przez analityków przedziały dla poszczególnych gatunków paliw:

Paliwo Cena za litr
Benzyna 95 6,60-6,71 zł/l
Olej napędowy, czyli diesel 7,44-7,56 zł/l
Gaz LPG 3,17-3,25 zł/l
Tankowanie diesla na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz

Cena benzyny 95, diesla i gazu LPG w Polsce

Z kolei analitycy BM Refelx zauważają, że w porównaniu do ubiegłego tygodnia za diesla płacimy o 19 groszy na litrze mniej. - To spadek cen na stacjach do poziomu z września ubiegłego roku - wskazują.

Z kolei zmiany cen pozostałych paliw - benzyny 95 i 98 oraz LPG - są symboliczne.Obecnie koszty tankownia na stacjach wynoszą odpowiednio:

Paliwo Cena za litr Zmiana
Benzyna 95 6,67 zł/l - 1 gr/l
Benzyna 98 7,36 zł/l -3 gr/l
Olej napędowy, czyli diesel 7,47 zł/l -19 gr/l
Gaz LPG 3,22 zł/l 0 gr/l
Tankowanie benzyny na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz

Jakie ceny paliw w hurcie?

- W hurcie paliwa są nieznacznie tańsze niż na początku lutego. Zmienność cen na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach była ograniczona, z lekką przewagą obniżek - wskazał e-petrol.pl.

W porównaniu do początku lutego benzyna 95-oktanowa potaniała o 104,60 zł i jej średnia cena wynosi aktualnie 5301,00 zł/m3. Notowania diesla spadły w tym samym okresie o 233 zł i 1000 litrów tego paliwa jest dzisiaj wyceniane na 5804,60 zł.

Drożejąca ropa naftowa i słaba złotówka mogą zaszkodzić kierowcom

- Drożejąca ropa naftowa i utrzymująca się słabość złotówki w relacji do dolara może jednak w najbliższych dniach odwrócić tę korzystną dla kierowców tendencję - zaznaczyli analitycy. Wskazali też, że notowania ropy Brent, która poprzedni tydzień kończyła poniżej 80 dol., w piątek przed południem zbliżały się do poziomu 87 dol.

Według ekspertów w ostatnich dniach duży wpływ na sytuację na rynku naftowym miały obawy o stabilność dostaw surowca. - W pierwszej połowie tygodnia uwaga inwestorów koncentrowała się na trzęsieniu ziemi z epicentrum w rejonie tureckiego miasta Gaziantep, które doprowadziło do wstrzymania prac terminala naftowego Ceyhan oraz na ograniczeniach w wydobyciu na norweskim złożu Johan Sverdrup, wynikających z problemów technicznych z systemem chłodzenia - wskazali.

- Przed weekendem argumentów za kontynuacją wzrostu dostarczyła rosyjska zapowiedź ograniczenia marcowego wydobycia o pół miliona baryłek - zauważyli analitycy e-petrol.pl.

Tankownie benzyny na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz