Ceny paliw w nadchodzącym tygodniu pójdą w górę – zapowiadają analitycy rynkowi. Jakie kwoty powitają kierowców na stacjach?

Reklama

– Średnia cena benzyny Pb95 może osiągnąć poziom 6,50 zł/l, diesla natomiast 6,90 zł/l. Na części stacji paliw możemy niestety zobaczyć ceny diesla powyżej 7 zł/l. W dalszym ciągu na rynku będziemy obserwowali duże, regionalne zróżnicowanie cen paliw – zapowiedział Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex.

Ceny paliw, czyli nawet 7 zł za litr

Wzrost cen paliw to efekt eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a co za tym idzie drożejącej ropy naftowej i osłabienia złotówki.

Reklama

– Blisko 80 proc. rosyjskiej ropy naftowej i produktów gotowych eksportowana jest drogą morską. Szacuje się, że od 2,5 do nawet 5 mln baryłek dziennie rosyjskiej ropy naftowej i produktów gotowych (30-65 proc. eksportu) ma problem ze znalezieniem odbiorców, ze względu na sankcje, problemy z finansowaniem i ubezpieczeniem transakcji, znalezieniem przewoźników oraz na zasadzie jedności z Ukrainą. Docelowo może to być ponad 70 proc. rosyjskiego eksportu – ocenił ekspert.

W efekcie rosyjskie tankowce wracają do swoich portów a rosyjskie firmy anulują przetargi na dostawy ropy naftowej i paliw gdyż nie ma chętnych do licytacji.

Ropy rosyjskiej zaczyna również unikać rynek azjatycki. Oficjalnie całkowitego embarga na dostawy rosyjskich produktów energetycznych nie ma. Pomysłu tego nie popierają ani USA, ani Niemcy, w przypadku których udział rosyjskiej ropy naftowej i paliw w krajowej konsumpcji wynosi około 35 proc. – zauważył Zywert.

Reklama

Ceny paliw w Polsce będą rosły

Z kolei analitycy e-petrol.pl twierdzą, że na stacjach będziemy notować ceny: 6,33-6,49 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, a w przypadku oleju napędowego 6,95 zł za litr.

– Zmiany zwyżkowe nie ominą żadnego z typów paliw – ocenił Jakub Bogucki z e-petrol.pl. – Wprawdzie słyszymy zapewnienia, ze jesteśmy dobrze zaopatrzeni w paliwa, ale problemy z logistyką sprawiają, że na niektórych stacjach występują braki. Co za tym idzie, ceny zapewne będą również rosły, w najbliższym czasie będą też ograniczenia jeśli chodzi o duże ilości tankowania na stacjach. Niestety cent paliw w Polsce w najbliższym czasie będą wyższe skwitował.