Rolnicy we wtorek rozpoczęli protest, w czasie którego w ciągu 48 godzin zablokowali drogi lub utrudnili na nich przejazd w 14 miejscach w województwach: wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim.

Reklama

Część blokad zakończyła się w środę, ale w kilku miejscach zapowiedziano 48-godzinne protesty. W wielkopolskim Nowym Mieście nad Wartą rozpoczęta we wtorek pikieta rolników na drodze krajowej nr 11 zakończyła się w czwartek po godz. 8.

Blokady urządzono m.in. w Kołaczkowie (woj. kujawsko-pomorskie) na dk 5, E261; w Srocku (woj. łódzkie) na dk 12; w Małopolsce w Wawrzeńczycach na 322. km drogi nr 79; w woj. lubelskim w Radzyniu Podlaskim na dk 19 na wysokości skrzyżowania z drogą dk 63 w kierunku Sławatycz, w Rzeszowie na dk 97 na odcinku pomiędzy Rondem Pobitno a rondem Jacka Kuronia.

Protestujący chcieli rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim o sytuacji w rolnictwie. Demonstrujący przygotowali łącznie 21 punktów do rozmów z szefem rządu.

Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak w czasie czwartkowej konferencji w Nowym Mieście nad Wartą podziękował uczestnikom protestu. – Dziękuję za to, że byli na drodze. To nie jest przyjemność – podkreślił.

Reklama

Kołodziejczak ocenił, że protest, pomimo braku spotkania z szefem rządu, okazał się sukcesem. – Mieliśmy tak naprawdę sytuację zero-jedynkową: albo będzie premier i będą politycy, którzy się zainteresują, albo ludzie zobaczą, że są po prostu nikim w oczach polityków powiedział.

Reklama

–Te blokady odniosły ogromny sukces, bo rolnicy mogli wymienić się doświadczeniami i pomysłami na następny czas. I wiemy, że jesteśmy jeszcze silniejsi po tych dwóch dniach. Kolejne działania będą jeszcze bardziej skuteczne i jeszcze mocniejsze. Niekoniecznie w tych miejscach na drodze, w których jesteśmy teraz. Ale mamy bardzo dobry pomysł co robić dalej – zapowiedział.

Kołodziejczak dodał, że kolejne protesty mają zostać zorganizowane we wrześniu. Przyznał, że mogą w nich wziąć udział inne grupy zawodowe.

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przed rozpoczęciem protestu rolników w Nowym Mieście nad Wartą. Rolnicy mają przez dobę blokować drogę krajową numer 11 / PAP / Jakub Kaczmarczyk

Protesty rolników - gdzie blokowali drogi?

Kujawsko-pomorskie:

 • Kołaczkowo DK5, E261 (wtorek 24 sierpnia, blokada od 8.00 przez 24 godziny);
 • Brodnica, rondo przy Bosmanie, skrzyżowanie DK15 (środa 25 sierpnia, blokada od 9.00 do 20.00);

Lubelskie:

 • Radzyń Podlaski, na wysokości skrzyżowania DK19 z drogą DK63 w kierunku Sławatycz (wtorek 24 sierpnia, blokada od 8.00 przez 48 godzin)
 • Wólka Zastawska, droga nr 76 (wtorek 24 sierpnia, blokada od 8.00 przez 48 godzin)

Małopolskie:

 • Wawrzeńczyce - 322 kilometr drogi nr 79, przejazd traktorów (wtorek 24 sierpnia, blokada od 8.00 przez 24 godziny);
 • DK 94, Brzesko, Bochnia, Targowisko - przejazd traktorów (wtorek 24 sierpnia, blokada od 8.00 przez 24 godziny);

Wielkopolskie:

 • Nowe Miasto nad Wartą, droga nr 11 (wtorek 24 sierpnia, blokada od 9.00 przez 48 godzin);
 • Droga krajową nr 25 Kalisz-Ostrów, miejscowość Ociąż - przejazd traktorów (środa 25 sierpnia, blokada od 9.00 przez 48 godzin);
 • pow. Kępiński, miejscowość Rzetnia, DK11 - przejazd traktorów (środa 25 sierpnia, blokada od 9.00 przez 24 godziny);
 • gmina Ujście, powiat pilski, droga krajowa nr 11 - przejazd traktorów z Ujścia do Piły (środa 25 sierpnia, blokada od 12.00)

Mazowieckie:

 • Kuznocin k. Sochaczewa, skrzyżowanie DK50 i DK 92 (wtorek 24 sierpnia, blokada od 10.00 przez 24 godziny)
 • Kozietuły, zakład przetwórczy (9.00-10.00) i blokada DK50 na wys. Czaplinka (środa 25 sierpnia, blokada od 9.00 przez 24 godziny)
Przygotowania do protestu rolników w Nowym Mieście nad Wartą. Rolnicy zrzeszeni w Agrounii mają przez dobę blokować drogę krajową numer 11 / PAP / Jakub Kaczmarczyk

Gdzie blokady dróg i jakie objazdy?

Podkarpackie - blokady i objazdy:

 • Rzeszów, droga DK97 - Aleja Żołnierzy I Armii WP na odcinku między rondem Pobitno a rondem Jacka Kuronia (włącznie z rondami) - (wtorek 24 sierpnia, blokada od 10.00 przez 24 godziny).

To oznacza, że rolnicy mają zablokować dwa newralgiczne ronda w stolicy Podkarpacia. Jedno z nich stanowi wjazd do Rzeszowa od strony Łańcuta, a drugie rondo jest elementem wjazdu do miasta z autostrady A4 i drogi ekspresowej S19 od wschodu - przez węzeł Rzeszów Wschód.

Policja przygotowała objazdy dla samochodów ciężarowych. Od strony Przemyśla w kierunku Barwinka i w przeciwną stronę - autostradą A4 do węzła Rzeszów Zachód i drogą S19. Od strony Krakowa w kierunku Łańcuta i w przeciwnym kierunku - drogą krajową nr 94 w Świlczy wjazd na S19 do węzła Rzeszów Zachód i dalej autostradą A4 do węzła Łańcut. Od strony Sokołowa Młp. w kierunku Łańcuta i w przeciwnym kierunku - droga S19 do węzła Rzeszów Wschód i dalej autostradą A4 do węzła Łańcut. Od strony Radomia w kierunku Łańcuta i w przeciwnym kierunku - drogą krajową nr 9 do węzła Rzeszów Północ i dalej autostradą A4 do węzła Łańcut.

Objazdy dla aut osobowych wyznaczono - od strony Łańcuta w kierunku Sokołowa Młp., Głogowa Młp. i w przeciwnym kierunku - drogą krajową nr 94 do Krasnego, następnie drogą powiatową 1393R przez Krasne do ul. Hr. Alfreda Potockiego, Ks. Jana Sączka do ul. Rzecha.

Od strony Łańcuta w kierunku Tyczyna i w przeciwnym kierunku - drogą krajową nr 94 do Krasnego, następnie drogą powiatową 1396R w kierunku Malawy do ul. Słocińskiej, Św. Rocha do Chmielnika lub ul. Wieniawskiego, ul. Robotniczą do ul. Sikorskiego.

Od strony Łańcuta w kierunku Boguchwały, Sędziszowa Młp. i w przeciwnym kierunku - drogą krajową nr 94, ul. Lwowską, następnie ul. Leszka Czarnego, ul. Niemierskiego do ul. Armii Krajowej.

Od centrum miasta w kierunku Łańcuta i w przeciwnym kierunku - ul. Lwowską, ul. Rejtana, ul. Niepodległości, ul. Niemierskiego do ul. Leszka Czarnego

Łódzkie - blokada i objazdy:

 • Srock, rynek (wtorek 24 sierpnia, blokada od 9.00 przez 48 godzin). Blokada będzie obejmowała ponad 2-kilometrowy odcinek trasy.

Policja wyznaczyła objazdy. Jadący drogą S8 od strony Tomaszowa Mazowieckiego i Warszawy, podróżując w kierunku Łodzi powinni zjechać z węzła Piotrków Trybunalski Wschód na drogę wojewódzką 716 (do Łodzi i Brzezin). Alternatywą jest dotarcie do węzła Piotrków Trybunalski Południe (A1/DK74j), zawrócenie na węźle i kontynuacja podróży autostradą A1. Z kolei jadący w kierunku Katowic z węzła Piotrków Trybunalski Wschód powinni kierować się na drogę krajową 91 lub autostradę A1.

Dla jadących z Łodzi i Gdańska do Piotrkowa Trybunalskiego zalecana jest tylko autostrada A1. Z węzła Tuszyn nie zjeżdżamy na drogę krajową 12/91. Dojeżdżamy do węzła Piotrków Trybunalski Południe i tam wjeżdżamy do miasta, analogicznie w przeciwnym kierunku, nie kierujemy się na drogę krajową 12/91, tylko wyjeżdżamy z miasta bezpośrednio na autostradę A1.

W ocenie GDDKiA przejazd na kierunkach: Łódź/Gdańsk – Katowice (A1), Warszawa – Katowice (S8-A1) i Katowice Warszawa (A1-S8) powinien odbywać się bez przeszkód.