Dzięki współpracy z Japończykami koncern PSA może pochwalić się duetem aut sportowo-rekreacyjnych - Citroen c-crosserem a Peugeot modelem 4007. Oba samochody to bliźniacze konstrukcje z outlanderem, wyjeżdżają z zakładu Mitsubishi w Nagoi.

Outlandera poznaliśmy tej wiosny. Citroen teraz wprowadził do sprzedaży c-crossera. Za wygląd odpowiada centrum stylistyczne PSA. Przód przypomina "twarze" najnowszych modeli marki znad Sekwany - atrapa układa się w chevron.

Czteronapędowa "cytryna" pomieści siedem osób w trzech rzędach. Dwa krzesełka na końcu są wyciągane spod płaskiej podłogi bagażnika. Mało tego - tylna kanapa składa się automatycznie. Wystarczy wcisnąć przycisk na ścianie bagażnika, wtedy zaczepy odryglują elektryczny mechanizm, a sprężyny złożą "miejscówki".

Pojemność kufra zaczyna się od skromnych 184 l (7 miejsc) przez 463-510 l (pięć miejsc, tylną kanapę można przesuwać o 80 mm) do 1686 l z dwiema osobami z przodu. Rzeczy dają się ładować i wyjmować przez dzieloną dwuczęściowo klapę.

Silnik? Jeden, ale konkretny - turbodiesel 2.2 HDi daje 156 KM i 380 Nm przy 2000 obr./min. Samochód do 100 km/h rozpędza się w niecałe 10 sekund. Przy 200 km/h koniec rozpędzania. Średnie spalanie - 7,3 l na setkę.

W akcji? To prawdziwy SUV, dlatego będzie komfortowo na równej, twardej drodze i sprawnie po delikatnych bezdrożach. Niutonometry na cztery koła rozdziela elektronika. Kierowca wybiera z trzech trybów pracy - 2WD (moment przekazywany tylko na przód), 4WD (automatycznie między osiami zależnie od przyczepności) i 4WD Lock (z włączonym reduktorem).

Komfort? Mnóstwo przestrzeni w dwóch odmianach - SX Pack (cena od 139 900 zł) lub topowa Exclusive (od 155 900 zł). Każda ma sześć poduszek powietrznych, automatyczną klimatyzację, elektrycznie regulowane szyby i lusterka, radioodtwarzacz CD i MP3. Lepsza wersja różni się skórzaną tapicerką z podgrzewaniem przednich siedzeń, ksenonami, elektrycznie regulowanym fotelem kierowcy plus 18-calowymi alufelgami.

Na życzenie można mieć nawigację z 7-calowym ekranem dotykowym, twardym dyskiem 30 GB i kamerą cofania. Dla wersji Exclusive zarezerwowano system audio Rockford Fosgate (650 W) z głośnikiem basowym w bagażniku.

Jak ten opis wygląda w rzeczywistości? Zapraszamy na film i do galerii.