Policja od dziś mobilizuje siły na majowy weekend. Od 30 kwietnia do 3 maja będzie czujnie przyglądać się samochodom ma polskich drogach.

Reklama

Majówkową akcję pod kryptonimem "Bezpieczna DK 46" zapowiedzieli już m.in. policjanci z drogówki opolskiej, z województwa śląskiego i dolnośląskiego. Do pracy wyjadą patrole wchodzące w skład grupy SPEED z terenu trzech województw. Mundurowi w nieoznakowanych i oznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości będą reagować na wykroczenia i przestępstwa drogowe.

DK 46 pełni funkcję ważnego szlaku komunikacyjnego o bardzo dużym natężeniu ruchu prowadząca blisko granicy z Czechami w pobliżu Kudowy Zdroju, przez Nysę, Opole do Częstochowy. W ocenie policji duże natężenie ruchu niestety ma negatywne przełożenie na liczbę wypadków drogowych. Dlatego policjanci skupią się na wykroczeniach związanych z nieprzestrzeganiem limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedaniem, zmianą pasa ruchu oraz niezgodnym z przepisami korzystaniem z telefonów komórkowych.

Kaskadowy pomiar prędkości

Także policjanci ze stołecznej drogówki od 1 maja rozpoczynają działania pod kryptonimem "Bezpieczna majówka 2021". A już dzisiaj na ulicach Warszawy - podobnie jak w całej Polsce - prowadzone są działania "Kaskadowy pomiar prędkości".

Kaskadowe pomiary prędkości są nastawione głównie na kierowców, którzy drastycznie łamią przepisy. Pomiary będą się odbywały w terenie zabudowanym i poza nim. Funkcjonariusze będą prowadzili pomiary zarówno statycznie, czyli co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach – wystawione kaskadowo, jak i dynamicznie przy użyciu pojazdów z wideorejestratorami (tu szczególną rolę dostaną zespoły "SPEED"). Wszystko po to, by w ten sprytny sposób utemperować kierowców, którzy zaraz po minięciu patrolu wciskają gaz.

policja / Dziennik Gazeta Prawna

Na jakich trasach będzie można najczęściej spotkać patrole drogówki? W którym województwie funkcjonariusze są najbardziej aktywni podczas weekendów? Odpowiedzi niesie najnowszy raport ekspertów systemu Yanosik.

– Tuż przed majówkowymi wyjazdami postanowiliśmy sprawdzić jakie miejsca są najczęściej monitorowane przez policję. W naszej najnowszej analizie na 2021 rok wzięliśmy pod uwagę drogi krajowe z całej Polski i wytypowaliśmy te, na których odnotowanych zostało najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontroli prędkości na 1 km drogi – powiedziała dziennik.pl Julia Langa, Yanosik.

Zawarte w zestawieniu dane obejmują dni weekendowe: piątki, soboty i niedziele od stycznia do kwietnia 2021 roku. Jak wyglądają wyniki analizy?

Gdzie kontroluje policja?

Na czele zestawienia znalazły się drogi krajowe nr 80 oraz 97, gdzie od początku tego roku w dni weekendowe kierowcy zgłosili około 14 kontroli prędkości na 1 km drogi. Podium zamyka DK 47, na której odnotowano 11 kontroli na 1 km drogi. Niewiele mniej zgłoszono na krajowej siedemnastce oraz szóstce. Tam na 1 km drogi przypada około 10 kontroli przeprowadzonych przez drogówkę. W pierwszej 10. najbardziej kontrolowanych dróg widnieją także drogi krajowe nr 86, 81, 10 i 67. Szczegóły w poniższej tabeli.

Najbardziej kontrolowane trasy / Yanosik

W tych województwach "suszą" najwięcej

Reklama

Jak wynika z analizy liczba kontroli prędkości zależna jest od województwa. Od stycznia do kwietnia 2021 r. użytkownicy systemu Yanosik najwięcej pomiarów prędkości zgłosili w Małopolsce oraz na Podkarpaciu - około 10 kontroli na 1 km drogi krajowej. Wysoko w klasyfikacji znalazło się też województwo zachodniopomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie i śląskie, gdzie odnotowano ponad 8 kontroli na 1 km drogi. Z kolei najmniej pomiarów prędkości zgłoszono w województwie opolskim i lubuskim. W województwach tych jest 2-krotnie mniej pomiarów prędkości niż w Małopolsce.

W tych województwach "suszą" najwięcej / Yanosik

Najbardziej kontrolowane odcinki dróg w Polsce

W analizie wzięto pod uwagę także odcinki dróg krajowych, na których najczęściej ustawiają się patrole drogówki. W tym celu specjaliści podzielili krajówki na odcinki, które odpowiadają obszarom gminnym. Gdzie można z wysokim prawdopodobieństwem spotkać policję kontrolującą prędkość podczas majówki? Najbardziej "oblegany" odcinek znajduje się na DK 79 w Chorzowie. Niewiele mniej kontroli odbywało się na krajowej siódemce w Warszawie, dziewiętnastce w Rzeszowie i dziewiątce w gminie Recz. W pierwszej 10. znalazły się także odcinki DK 6 gm. Potęgowo, DK 28 gm. Miejsce Piastowe, DK 19 Siemiatycze, DK 47 gm. Biały Dunajec, DK 80 Bydgoszcz oraz DK 17 Tomaszów Lubelski. Wyszczególnione fragmenty dróg przedstawia poniższa mapa. Wyszczególnione fragmenty dróg przedstawia mapa.

Najbardziej kontrolowane odcinki dróg w Polsce / Yanosik