Mandat za światła przeciwmgielne czy korzystanie ze świateł drogowych tzw. długich niezgodne z przepisami? Zima nie odpuszcza. Synoptycy ostrzegają opadami śniegu oraz zamieciami i zawiejami śnieżnymi. A to kiepskie warunki widoczności na drogach. Stąd policja przypomina, że włączone i prawidłowo ustawione oświetlenie to ważny element bezpiecznej jazdy. Pomaga w porę ominąć przeszkody, dostrzec innych uczestników ruchu.

Reklama

– Światła w pojeździe powinny być ustawione w taki sposób, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego – powiedział sierż. szt. Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

W razie kontroli policji kierowca, którego pojazd będzie miał oświetlenie w fatalnym stanie technicznym i nie będzie można go dopuścić do dalszego ruchu, musi liczyć się z konsekwencjami. W skrajnych sytuacjach może to być mandat do 500 zł łącznie z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Mandat za mruganie długimi i światła przeciwmgielne

Reklama

– Korzystanie ze świateł drogowych tzw. długich w sposób niezgodnych z przepisami również może być powodem policyjnej kontroli i mandatu karnego w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych – przestrzegł.

A za nieprzepisowe korzystanie z długich świateł policjanci mogą uznać m.in. mruganie by ostrzec kierowców jadących z naprzeciwka o tym, że niedaleko stoi patrol drogówki, który kontroluje prędkość. Także amatorzy popędzania błyskami reflektorów swojego auta innych na autostradzie czy drodze ekspresowej powinni liczyć się z mandatem w razie przyłapania przez policję.

Policja na drodze. Panują trudne warunki z powodu intensywnych opadów śniegu / PAP / Darek Delmanowicz

– Mruganie długimi, to również popularny wśród kierowców sposób na ostrzeżenie innych, że zapomnieli włączyć świateł. Jeśli natomiast chodzi o informowanie o sytuacji na drodze, to znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, i co istotne niegrożącym mandatem, jest korzystanie z systemów ostrzegania, takich jak Yanosik. W ten sposób kierowcy otrzymują powiadomienia o różnych zdarzeniach np. wypadkach, utrudnieniach, fotoradarach czy kontrolach prędkości. Dzięki temu z wyprzedzeniem przygotowują się do odpowiedniego manewru, zwiększając tym samym bezpieczeństwo na polskich drogach – powiedziała dziennik.pl Magda Zglińska reprezentująca operatora systemu Yanosik.

– Z kolei naruszenie warunków korzystania ze świateł przeciwmgielnych przednich i tylnych to 100-złotowy mandat i 2 punkty – wyjaśnił Rajski.

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi, że w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami kierowca jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a ponadto:

  • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania

Tylnych świateł przeciwmgłowych kierowca może używać, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła. Inaczej może zostać ukarany za oślepianie innych.

Ustawa dopuszcza też używanie świateł przeciwmgłowych, gdy nie ma mgły czy opadów, tu cytat: Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

I jeszcze cytat ze Słownika Języka Polskiego PWN. Światła mogą być przeciwmgielne i przeciwmgłowe – obie formy są poprawne wyjaśnił Mirosław Bańko, PWN.

Mandat / Shutterstock