Mandat za światła przeciwmgielne czy korzystanie ze świateł drogowych tzw. długich niezgodne z przepisami? Zima nie odpuszcza. Synoptycy ostrzegają opadami śniegu oraz zamieciami i zawiejami śnieżnymi. A to kiepskie warunki widoczności na drogach. Stąd policja przypomina, że włączone i prawidłowo ustawione oświetlenie to ważny element bezpiecznej jazdy. Pomaga w porę ominąć przeszkody, dostrzec innych uczestników ruchu.

Reklama

– Światła w pojeździe powinny być ustawione w taki sposób, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu drogowego – powiedział sierż. szt. Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

W razie kontroli policji kierowca, którego pojazd będzie miał oświetlenie w fatalnym stanie technicznym i nie będzie można go dopuścić do dalszego ruchu, musi liczyć się z konsekwencjami. W skrajnych sytuacjach może to być mandat do 500 zł łącznie z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Mandat za mruganie długimi i światła przeciwmgielne

– Korzystanie ze świateł drogowych tzw. długich w sposób niezgodnych z przepisami również może być powodem policyjnej kontroli i mandatu karnego w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych – przestrzegł.

A za nieprzepisowe korzystanie z długich świateł policjanci mogą uznać m.in. mruganie by ostrzec kierowców jadących z naprzeciwka o tym, że niedaleko stoi patrol drogówki, który kontroluje prędkość. Także amatorzy popędzania błyskami reflektorów swojego auta innych na autostradzie czy drodze ekspresowej powinni liczyć się z mandatem w razie przyłapania przez policję.

Policja na drodze. Panują trudne warunki z powodu intensywnych opadów śniegu / PAP / Darek Delmanowicz

– Mruganie długimi, to również popularny wśród kierowców sposób na ostrzeżenie innych, że zapomnieli włączyć świateł. Jeśli natomiast chodzi o informowanie o sytuacji na drodze, to znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, i co istotne niegrożącym mandatem, jest korzystanie z systemów ostrzegania, takich jak Yanosik. W ten sposób kierowcy otrzymują powiadomienia o różnych zdarzeniach np. wypadkach, utrudnieniach, fotoradarach czy kontrolach prędkości. Dzięki temu z wyprzedzeniem przygotowują się do odpowiedniego manewru, zwiększając tym samym bezpieczeństwo na polskich drogach – powiedziała dziennik.pl Magda Zglińska reprezentująca operatora systemu Yanosik.

– Z kolei naruszenie warunków korzystania ze świateł przeciwmgielnych przednich i tylnych to 100-złotowy mandat i 2 punkty – wyjaśnił Rajski.

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi, że w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami kierowca jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a ponadto:

  • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
  • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania

Tylnych świateł przeciwmgłowych kierowca może używać, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności ma obowiązek niezwłocznie wyłączyć te światła. Inaczej może zostać ukarany za oślepianie innych.

Reklama

Ustawa dopuszcza też używanie świateł przeciwmgłowych, gdy nie ma mgły czy opadów, tu cytat: Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

I jeszcze cytat ze Słownika Języka Polskiego PWN. Światła mogą być przeciwmgielne i przeciwmgłowe – obie formy są poprawne wyjaśnił Mirosław Bańko, PWN.

Mandat / ShutterStock