Grupa PSA na początku maja ogłosiła nowy plan dla gliwickiej fabryki Opla. Koncern dzięki inwestycji na Śląsku chce uruchomić produkcję dużych samochodów dostawczych. CZYTAJ WIĘCEJ>>

Reklama

Teraz projekt PSA nabiera realnego wymiaru. W sąsiedztwie istniejącego zakładu trwa budowa nowej fabryki.

– Polscy pracownicy pokazują co to sumienność oraz wysoka jakość pracy. Jestem przekonany, że ta fabryka to najlepszy krok w kierunku uprzemysłowienia Polski i tworzenia takich miejsc pracy, jakich ludzie oczekują – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Nowe miejsca pracy, które tutaj będą utworzone, i nowe inwestycje w wysokości ponad 1 mld zł to wielka obietnica dla tego regionu – podkreślił.

PAP / Dominik Gajda

– Decyzja o włączeniu polskiej fabryki do grona producentów samochodów dostawczych Groupe PSA jest nowym otwarciem dla lokalizacji w Gliwicach – ocenił Andrzej Korpak, dyrektor zakładu PSA w Gliwicach. Dzięki planowi zwiększenia produktywności opracowanemu dla tej inwestycji zapewnimy jej optymalne parametry wydajnościowe i jakościowe. W pełni wykorzystamy ten potencjał, dzięki czemu produkowane w Gliwicach duże samochody dostawcze dla marek Groupe PSA: Peugeot, Citroen, Opel i Vauxhall, spełnią najwyższe oczekiwania klientów - dodał.

Duże zaangażowanie Grupy PSA w gliwicką lokalizację koncernu zostało docenione przez polski rząd, który przyznał tej inwestycji grant w ramach "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej".

Z umowy zawartej 5 lipca między Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii a PSA Manufacturing Poland wynika, że rządowa strona w latach 2022-2023 udzieli koncernowi motoryzacyjnemu wsparcia w formie dotacji celowej z tytułu poniesienia kosztów inwestycji w maksymalnej kwocie 78,75 mln zł. Pomoc zostanie wypłacona w częściach – 20 mln zł w 2022 r., a pozostała kwota w 2023 r. PSA Manufacturing Poland zobowiązała się do stworzenia co najmniej 301 miejsc pracy do końca 2022 r.
PAP / Dominik Gajda

Nowy zakład rozpocznie działalność z końcem 2021 roku, a jego moce produkcyjne wyniosą do 100 tys. pojazdów rocznie. Pozwoli to Grupie PSA realizować zwiększoną liczbę zamówień na duże samochody dostawcze marek Peugeot, Citroen, Opel i Vauxhall.

Budowa fabryki potrwa siedemnaście miesięcy, a nowe hale produkcyjne zaczną powstawać z początkiem września tego roku. Łącznie powierzchnia pod dachem wyniesie ponad 76 tys. m2. Powstanie też nowy parking o powierzchni prawie 8 tys. m2, a także zostanie rozbudowana sieć instalacji podziemnych i dróg wewnętrznych.

Opel