Rozwijana nieustannie przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) sieć fotoradarów ma lukę: nie wystawia mandatów ani posłom, ani senatorom.
Reklama
Od początku funkcjonowania systemu CANARD odnotowaliśmy 281 osób chronionych immunitetem. W przypadku sędziów i prokuratorów informujemy o wykroczeniu ich bezpośredniego przełożonego – powiedział DGP Jan Mróz, rzecznik prasowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Gdy poprosiliśmy o opis konkretnych działań jednego z inspektorów ITD, którzy stwierdzą, że auto należy do parlamentarzysty, powiedział: "System nie jest jeszcze doskonały, będziemy go optymalizować". Dodał, że w momencie, kiedy procedury wdrażające przetwarzanie tego typu przypadków zostaną w pełni zintegrowane z systemem informatycznym, będą one przekazywane odpowiednim organom. Zacznie się to "już w najbliższym czasie".
Policji brak systemu CANARD, którego budowa kosztuje 140 mln zł – nie przeszkadza w wystawianiu mandatów parlamentarzystom. – Komendant główny policji skierował w 2012 r. do marszałka Sejmu osiem wniosków o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia – powiedziano nam w Kancelarii Sejmu.
Zgodnie z prawem i przyjętą praktyką marszałek Sejmu wniosek przekazuje do zainteresowanego posła i komisji regulaminowej oraz spraw poselskich. Jeśli sam poseł nie zgodzi się na pociągnięcie do odpowiedzialności, sprawę rozstrzyga komisja.
Reklama
W I kw. 2013 r. w Polsce będzie aktywnych 375 fotoradarów (do niedawna było ich zaledwie 75) i wdrażany będzie system odcinkowego pomiaru prędkości. W 2013 r. dziennie wszystkich 375 radarów będzie robić ok. 24 tys. zdjęć. Jeśli choć połowa z nich trafi do sądu z powodu niewskazania osoby kierującej, nie ma szans, by polski wymiar sprawiedliwości poradził sobie z taką ilością spraw.
Automatyczny nadzór nad ruchem drogowym wprowadziły do tej pory m.in. Francja, Hiszpania czy Włochy. W efekcie w okresie 2001–2009 liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych we Francji spadła o prawie 48 proc., a we Włoszech o 40 proc.
375 fotoradarów będzie działało w Polsce w I kw. 2013 r.
24 tys. zdjęć dziennie będzie robionych przez fotoradary w Polsce w 2013 r.
281 osób chronionych immunitetem od początku istnienia odnotowało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym