Transmiter FM. Co to jest i jak działa?

Transmiter FM to w największym skrócie urządzenie, które pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie własnej muzyki na odbiorniku radiowym. Poza oczywistą łącznością poprzez Bluetooth możecie skorzystać najczęściej także z kabelka (USB lub Minijack), czy nawet karty pamięci.

Jak to działa? Zasada jest prosta. Transmiter FM odbiera dane z odtwarzacza muzyki, w tym wypadku najczęściej telefonu i przekazuje je na częstotliwość radiową. Dzięki temu odbiornik w samochodzie "widzi" wysyłane utwory i odtwarza je jak "zwykłe" radio.

Reklama

Jak podłączyć transmiter FM?

Podłączenie urządzenia jest bardzo proste. Transmitery FM wkładacie do gniazda 12-woltowego (zapalniczki) i wyszukujecie go na liście urządzeń Bluetooth. Następnie ustawiacie częstotliwość FM, na której transmiter będzie nadawał, a radio w samochodzie odbierało. W zależności od modelu ustawienie będzie możliwe albo bezpośrednio na transmiterze, albo w aplikacji na smartfonie. Jeśli wybraliście częstotliwość, to uruchamiacie radio, dostrajacie samochód pod częstotliwość transmitera i gotowe.

Transmiter FM do samochodu / dziennik.pl / Maciej Lubczyński
Reklama

Pamiętajcie, żeby wybrać częstotliwość FM nieużywaną przez inne stacje radiowe, bo wasz sygnał będzie zakłócany przez większe nadajniki. Aby dobrać sobie odpowiednie pasmo, po prostu sprawdźcie, które są już zajęte, a które można wykorzystać. Najczęściej będzie częstotliwość skrajna, czyli 87,50 MHz albo 108,00 MHz.

Transmiter FM. Wady urządzenia

Główną wadą korzystania z transmitera FM jest przede wszystkim nadawanie na częstotliwość radiową i brak "prywatnego" łącza. O co chodzi? Jeśli stoicie w korku i obok was kilka samochodów korzysta z transmiterów FM ustawionych na takie samo pasmo, to pojawią się zakłócenia. Jeśli któreś z urządzeń w sąsiednich autach będzie nadawało mocniejszy sygnał, to możecie w gruncie rzeczy słyszeć wyłącznie muzykę innego kierowcy, dopóki nie odjedzie on wystarczająco daleko, by sygnał z waszego gadżetu był najbardziej dostrzegalny dla anteny w samochodzie.

Dodatkowo transmiter FM najczęściej nie jest w stanie wykorzystać pełni potencjału systemu audio w samochodzie. Oznacza to, że jeśli macie starsze auto, ale z bardzo dobrym fabrycznym nagłośnieniem (na przykład Bose, czy Harman Kardon), to tak czy siak, będziecie musieli zmierzyć się z szumami pasma FM.

Transmiter to proste urządzenie, któe podłączacie do samochodu poprzez gniazdko 12-woltowe / Shutterstock

Czy warto kupić transmiter FM?

Dla wielu szukających możliwości na odtwarzanie własnej muzyki w samochodzie transmiter FM to jedyna sensowna opcja. Urządzenie ma swoje wady i jest specyficzne, ale z pewnością będzie dobrym towarzyszem na dłuższe trasy, czy nudne dojazdy do pracy.

W momencie, w którym nie macie wbudowanego radia, lepszą opcją jest zakupienie po prostu modelu z wbudowanym modułem Bluetooth lub gniazdem AUX. Jeśli jednak nie macie wyjścia, to z pewnością jest to dość tanie rozwiązanie, z którego będziecie zadowoleni.

Ceny transmiterów zaczynają się od około 50-60 zł, a znacznie droższe mogą kosztować nawet około 200 zł. Urządzenia znajdziecie w sklepach z elektroniką i oczywiście w internecie.

Gadżet ma swoje wady, jednak dla niektórych transmiter FM jedyne rozwiązanie. / Shutterstock