Co według polskich kierowców wpływa na bezpieczeństwo na drodze?

Reklama

Z badań TNS POLSKA przeprowadzonych na zlecenie Michelin, organizatora akcji „Ciśnienie pod kontrolą” wynika, że 91 proc. kierowców zgadza się ze stwierdzeniem, że ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Respondenci pytani o elementy samochodu, które ich zdaniem są kluczowe w czasie podróży, wymieniali sprawne hamulce (83 proc.), układ kierowniczy (40 proc.) oraz pasy bezpieczeństwa (33 proc.). Jakość i stan opon wskazało 30 proc. respondentów, a prawidłowe ciśnienie w oponach wymienił co dziesiąty badany.

Badanie ciśnienia w oponach

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Michelin dowodzą, że wśród kierowców, którzy sprawdzają ciśnienie, 53 proc. czyni to raz na kwartał albo częściej. Zmniejszył się natomiast odsetek badanych, którzy w ogóle nie sprawdzają ciśnienia. W porównaniu do ubiegłego roku, znacznie spadła liczba respondentów deklarujących brak zainteresowania ciśnieniem w oponach.

W 2010 roku tylko 1 proc. badanych przyznało, że nie wykonało tego pomiaru. Połowa kierowców sprawdza ciśnienie opon samodzielnie, a blisko co piąty badany prosi o pomoc kogoś znajomego. Co dziesiąty respondent udaje się w tym celu do warsztatu wulkanizacyjnego lub samochodowego.

Reklama

http://youtu.be/qpGSkd9FVw8

Ze względu na konieczność sprawdzenia nie tylko ciśnienia ale również stanu bieżnika i zaworów, lepiej przeprowadzić kontrolę pod okiem fachowców - radzi Filip Fischer z Oponeo.pl.

Tegoroczna, 9. edycja akcji Michelin "Ciśnienie pod kontrolą", organizowana jest na 30 stacjach Statoil we wszystkich województwach. Bezpłatne pomiary potrwają do środy, 30 października, od godziny 11:00 do 20:00.