Protest rolników rusza 24 stycznia. Gdzie i o której godzinie zablokują drogi?

Protest rolników już w środę 24 stycznia 2024 roku rozleje się na całą Polskę. – Na drogi wyjadą kolumny ciągników. Lokalnie można spodziewać się blokad dróg informują przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność”.

Kierowców w niektórych lokalizacjach czekają utrudnienia nawet do godziny 18.00. W większości akcja protestacyjna potrwa od godziny 12.00 do 14.00.

Reklama

Protest rolników i ponad 170 lokalizacji, które drogi zablokowane? Oto MAPA i spis blokad

Reklama

Mapa opisująca trasy protestu rolników obejmuje ponad 170 lokalizacji, w których przejazd będą utrudniać lub blokować kolumny ciągników. Kierowcy na jednej trasie mogą spodziewać się kilku blokad.

Protest rolników w Medyce 24 stycznia 2024 roku / PAP / Darek Delmanowicz

Protest rolników - woj. podlaskie

Rolnicy w woj. podlaskim będą protestować przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Zgromadzą się ok. godz. 11.00 na ulicy Czesława Hake w rejonie lotniska na Krywlanach i w kolumnie ciągników przejadą pod urząd ulicą Mickiewicza. Rolnicy będą protestować także w godzinach 12.00-14.00 w powiecie siemiatyckim. Kolumna ciągników rolniczych będzie się poruszać drogą wojewódzką nr 690 Skiwy - Siemiatycze w rejonie ronda przy restauracji "Kmicic".

Protest rolników - woj. warmińsko-mazurskie

W woj. warmińsko-mazurskim utrudnień można spodziewać się w około 20 lokalizacjach. Blokady mogą występować na drogach krajowych: nr 16 w okolicy Sorkwit i Bagienic do ronda w Marcinkowie, S7 przy węźle Miłomłyn i w Rychnowie, DK nr 53 i 59 w Rozogach, DK 15 między Bratianem a Nowym Miastem Lubawskim oraz na DK 51 w Dobrym Mieście, gdzie protestujący mają przechodzić po przejściu dla pieszych.

Protest rolników - woj. mazowieckie

Reklama

Na Mazowszu rolnicy mają protestować na drodze krajowej nr 10 w Płońsku, na drodze krajowej nr 62 w rejonie Cekanowa i Słupna pod Płockiem oraz na pobliskiej drodze wojewódzkiej 567 w okolicy miejscowości Woźniki Paklewy, pod Przasnyszem i Makowem Mazowieckim na drodze krajowej nr 57, a także w Pułtusku i na tamtejszej drodze krajowej nr 61. GDDKIA ostrzega też przed utrudnieniami na DK 63 (Nur), DK 2 (Zbuczyn), DK 2 (Trzebucza gm. Grębków), DK 79 Lipsko.

Protest rolników 24 stycznia 2024 roku - zablokowane drogi / Google Maps

Protest rolników - woj. pomorskie

Protest rolników w woj. pomorskim zostanie przeprowadzony na DK 6 w miejscowości Reblinko i Sąborze, gdzie odbędzie się przejazd pojazdów rolniczych z Sąborza do węzła Redzikowo i z powrotem. Akcja odbędzie się także na DK 22 i DK 25 w Człuchowie oraz na DK 55 w kierunku Malborka. Rolnicy przejadą z Czernina (DWb517) przez Sztum w kierunku Malborka na parking zlokalizowany przy drodze krajowej nr 55. Następnie po ok. 1,5 godz. postoju planowany jest powrót tą samą trasą. Utrudnień należy spodziewać się również na dk91 w Czarlinie i Gniewie.

Protest rolników - woj. kujawsko-pomorskie

W woj. kujawsko-pomorskim protest rolników zaplanowano na dk 25 w miejscowości Gniewkówiec k. Inowrocławia. Traktory pojawią się na skrzyżowaniu DK 25 z drogą wojewódzką nr 246 i ma potrwać od godziny 12 do 14. GDDKiA wskazuje, że utrudnienia mogą wystąpić także na DK 25 w miejscowości Przepałkowo oraz w Sępólnie Krajeńskim.

Protest rolników - woj. zachodniopomorskie

Protesty rolników w woj. zachodniopomorskim zaplanowano m.in. na DK 20 w pobliżu Chociwla, DK 10 w okolicy Suchania i Recza oraz na DW 122, gdzie po godz. 12 kolumna pojazdów przejedzie od remizy OSP w Baniach do Pyrzyc, a następnie do węzła Parnica (wjazd na S3).

Droga krajowa nr 20 między Szczecinkiem a Stargardem to przynajmniej sześć lokalizacji, w których protestujący rolnicy pojawią się z ciągnikami.

Protest rolników 24 stycznia 2024 roku - zablokowane drogi / Google Maps

Protest rolników - woj. wielkopolskie

W woj. wielkopolskim akcja protestacyjna zaplanowana jest na DK 2 w Kucharach w powiecie pleszewskim i kilkunastu innych miejscach, m.in. na drodze krajowej nr 11 w Nowym Mieście nad Wartą czy w Budzyniu. Na północy regionu policja ostrzega przed utrudnieniami, jakie w związku z rolniczymi demonstracjami, między godz. 11.00 a 18.00, mogą wytępić na drodze krajowej nr 10 pomiędzy Piłą a miejscowością Kosztowo.

Policja z Piły podała objazdu dla kierowców korzystających DK 10.

  • dla pojazdów osobowych objazd miejscowościami Wyrzysk –> Osiek n/Notecią –> Białośliwie –> Kaczory –> Piła
  • dla pojazdów ciężarowych poruszających się w kierunku Poznania objazd miejscowościami Nakło nad Notecią –> Wągrowiec –> Rogoźno –> Oborniki
  • dla pojazdów ciężarowych poruszających się w kierunku Piły lub Wałcza lokalne drogi i ograniczenia nie pozwalają wytyczyć alternatywnej trasy przejazdu.

W godzinach od 12:00 do 15:00 można spodziewać się utrudnień na terenie miasta Piły. Trasa protestu będzie przebiegać przez al. Powstańców Wielkopolskich, al. 500-lecia Piły, al. Jana Pawła II, ul. Niepodległości, Plac Powstańców Warszawy, ul. Browarną, ul. Młodych, ul. Zygmunta Starego oraz Plac Stanisława Staszica.

Piła - objazdy DK 10 / Policja
Piła - objazdy DK 10 / Policja

Protest rolników - woj. łódzkie i miasto Łódź

W woj. łódzkim przejazd ciągników wyruszy ok. godz. 11.00 z Piotrkowa Trybunalskiego. Stąd utrudnienia mogą wystąpić samym mieście oraz na drodze krajowej nr 12. Trasa przejazdu kolumny w mieście obejmie ulice: Kasztelańską, Łódzką, Wojska Polskiego, Jerozolimską, al. Kopernika, al. Piłsudskiego, Al. Armii Krajowej mogąc spowodować czasowe utrudnienia w ruchu. Następnie rolnicy pojadą DK 12 w kierunku Sulejowa. Organizatorzy przewidują udział w proteście ok. 200 osób i 70 ciągników rolniczych. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 14.

Protest rolników na Lubelszczyźnie - zablokowane drogi

Na Lubelszczyźnie akcje protestacyjne planowane są w 17 miejscach. Całkowite zablokowanie drogi przewidziano na DK 12 w Janowie (pow. chełmski) oraz na drodze wojewódzkiej nr 835 przed miejscowością Księżpol (pow. biłgorajski) na moście nad rzeką Tanew. Z kolei na DK 19 w Borkach (pow. radzyński) blokowany będzie jeden pas ruchu w kierunku Radzynia Podlaskiego. W pozostałych miejscach planowane są m.in. przejazdy ciągników rolniczych (np. Zamość, Ryki), zgromadzenia przy poboczach dróg.

Droga S17 z Warszawy do Lublina - tu kierowców może zaskoczyć kolumna ciągników lub blokada przynajmniej w pięciu miejscach.

Protest rolników - woj. świętokrzyskie

W woj. świętokrzyskim protesty rolników przewidziano m.in. na rondzie w Nagłowicach na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 78 z drogą wojewódzką nr 742, wspólny odcinek dróg krajowych 74 i 9 w Opatowie, w Pińczowie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 766 i 767 oraz w Bodzechowie na drodze krajowej nr 9.

Protest rolników w Medyce 24 stycznia 2024 roku / PAP / Darek Delmanowicz

Protest rolników na Podkarpaciu

Akcja protestacyjna na Podkarpaciu została zaplanowana w Medyce na DK 28 oraz Jarosławiu na DK 94. W Medyce protest rozpocznie się o godz. 11.00, rolnicy następnie przejadą w stronę Przemyśla i będą poruszać się po mieście, w kolumnach po 5 ciągników. Protest ma potrwać do godz. 12.00.

Protest w Jarosławiu rusza o godz. 12.00. Rolnicy mają poruszać się po mieście. Utrudnienia potrwają do godz. 14.00.

Protest rolników 24 stycznia 2024 roku - zablokowane drogi / Google Maps

Protest rolników - woj. dolnośląskie

W woj. dolnośląskim utrudnienia w związku z rolniczymi protestami mogą wystąpić m.in. na trzech odcinkach drogi krajowej nr 5 - pomiędzy miejscowościami Wichrów – Osiek, pomiędzy rondami w Strzegomiu i Dobromierzu oraz w rejonie węzła Kostomłoty na A4.

Rolnicy zapowiadają również protesty na drodze krajowej nr 8 - pomiędzy Kobierzycami a Jordanowem Śląskim, Przerzeczynem Zdrój a Niemczą oraz Kłodzkiem a Szalejowem Dolnym. Blokowane mają być też fragmenty drogi krajowej nr 12 w Głogowie; drogi krajowej nr 15 w Miliczu czy drogi krajowej nr 35 na odcinku Siedlakowice - Mirosławice-Wojnarowice.

Protest rolników 24 stycznia 2024 roku - zablokowane drogi / Google Maps

Protest rolników - woj. opolskie i przejazd ponad 1000 traktorów

Organizatorzy przewidzieli też strajk przejazdowy w 11 powiatach w całym woj. opolskim. Na 15 trasach potwierdzono przejazd ponad tysiąca traktorów. Największe utrudnienia spodziewane są na drogach dojazdowych do Krapkowic i Opola.

Protest rolników 24 stycznia 2024 roku / PAP / Darek Delmanowicz

Dlaczego rolnicy protestują 24 stycznia? Jakie są postulaty?

Ogólnopolski protest rolników odbędzie się 24 stycznia 2024 roku pod hasłem "Europa = uprawiać i hodować". – Mimo szczytnych założeń nowego Zielonego Ładu, wiele przepisów kreowanych na poziomie Unii Europejskiej, niechybnie prowadzi do ograniczania europejskiej produkcji rolnej, zmniejszenia konkurencyjności europejskiego rolnictwa oraz spadku dochodów unijnych producentów rolnych – argumentują organizatorzy akcji.

Postulaty? Rolnicy nie zgadzają się na sposób funkcjonowania wymiany handlowej artykułów rolno-spożywczych pomiędzy Ukrainą a krajami Unii Europejskiej. W ich opinii rażąco godzi on w interesy europejskich rolników.

Protest rolników 24 stycznia 2024 roku / PAP / Przemysław Piątkowski

Donald Tusk: Sprzedaż produktów z Ukrainy możliwa tylko za zgodą polskich instytucji

Do sytuacji rolników odniósł się premier Donald Tusk.- Chodzi o to, żeby polskie rolnictwo było bezpieczne wobec nieuczciwej konkurencji ze wschodu. (...) Będziemy szukali najlepszego zapisu w umowie dwustronnej. Zgodnie z tą umową w Polsce będzie można sprzedawać ukraińskie produkty tylko za zgodą polskich instytucji. Nie zajmie to dużo czasu - mówił Tusk.

Jak ocenił, wydaje się że najsensowniejszą drogą będzie ułożenie tych spraw między Warszawą a Kijowem, i że w interesie Ukrainy jest ustalać z Polską reguły postępowania. Premier dodał, że rząd znajdzie sposób, który może nie będzie wzbudzał entuzjazmu w Brukseli, ale i nie będzie jednoznacznie łamał prawa europejskiego, i który będzie, pewnie z trudem, ale do zaakceptowania przez Ukraińców.

- Zrobimy to niezależnie od protestów rolników - zaznaczył Tusk i dodał, że dla niego rzeczą ważną jest, aby "powody do niepokoju rolników zniknęły, a przynajmniej żeby je zredukować do absolutnego minimum". Zaznaczył, że nie chce, aby Polska była "jedynym, albo jednym z dwóch krajów, które blokują handel z Ukrainy".

- Chyba wszyscy albo prawie wszyscy w Polsce chcielibyśmy efektywnie wesprzeć Ukrainę w jej starciu z Rosją. Ale nie może się to odbywać kosztem dużych grup interesów, jak rolnicy, czy transportowcy - zastrzegł.

Protesty rolników od początku 2024 roku odbyły się m.in. w Niemczech, Francji, Rumunii, Grecji i na Litwie.

Protest rolników 24 stycznia 2024 roku. Nowa lista lokalizacji blokad i utrudnień na drogach

Protest Krzęcin 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Szczecinek 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Białogard 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Jelenino 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Węgorzyno 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Kołobrzeg 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Puławy 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Końskowola 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Drawsko 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Czaplinek 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Sąborze 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Nidzica 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Przepałkowo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Sępólno Krajeńskie 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Pozedrze 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Węgorzewo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Budry 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Bierzwnik 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Choszczno 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Chociwel 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Drawno 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Lipsko 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Biesiekierz 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Reblinko 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Banie 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Szalejów Dolny 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Kotlin 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Brzostów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Cielcza 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Recz 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Gniewkówiec 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Międzyrzec Podlaski 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Sękowo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Rozogi 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Jędrzejów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Jastrowie 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Dolice 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Pełczyce 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Krąpiel 24.01.24 g. 10.00-22.00
Protest Kalisz 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Hrubieszów 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Zamość 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Chełm 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Solec nad Wisłą 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Ząbkowice Śląskie 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Czekarzewice 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Bardo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Ryki 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Białopole 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Żyrzyn 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Rudnik 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Dobre Miasto 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Gołdap 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Olecko 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Miłki 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Nowe Miasto Lubawskie 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Bodzechów 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Jordanów Śląski 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Radzików 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Kosakowo-Gdynia 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Włóki 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Hajnówka 24.01.24 g. 10.00-18.00
Protest Narew 24.01.24 g. 10.00-18.00
Protest Czyże 24.01.24 g. 10.00-18.00
Protest Godentowo 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Człuchów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Bogucin 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Siemiatycze 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Dobromierz 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Kostomłoty 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Niemcza 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Lwowek Śląski 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Krzywa Osla 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Oleśnica 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Krzywa 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Oława 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Jerzmanice-Zdrój 24.01.24 g.12.00-14.00 (BLOKADA)
Protest Milicz 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Kobierzyce 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Wołów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Brzeg Dolny 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Siedlakowice 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Zbuczyn
Protest Jerka 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Dobiegniew 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Dobrzany 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Ińsko 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Strzelce 24.01.24 g.11.00-14.00
Protest Silno 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Piotrków Trybunalski 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Ząbkowice 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Krynki 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Osjaków 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Nysa 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Prudnik 24.01.2024 g. 12:00-14:00
Protest Głogówek 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Krapkowice 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Polska Cerekiew 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Kietrz 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Ujazd 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Namysłów 24.01.2024 g. 12:00-14:00
Protest Złoczew 24.01.24 g. 12:00-14:00
Protest Konopnica 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Księżpol 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Rychnowo 24.01.24 g. 9.00-18.00
Protest Miłomłyn 24.01.24 g. 11.30
Protest Działdowo 24.01.24 g. 10.30
Protest Płoty 24.01.24 g. 11.00-15.00
Protest Gryfice 24.01.24 g.10.30-15.00
Protest Nur 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Wejherowo 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Rychnowo Żuławskie 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Bronikowo 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Żnin 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Opatów 24.01.24 g. 08.00-14.00
Protest Radzanowo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Ogony 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Nowe Miasto nad Wartę 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Nowa Cerekwia 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Bardo 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Ryn 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Przasnysz 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Strzegom 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Białopole 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Parczew 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Zielona 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Medyka 24.01.24 g. 12.00-15.00
Protest Krasnystaw 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Prabuty 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Pułtusk 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Jarosław 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Bielsk Podlaski 24.01.24 g. 24.01.24 g.10.00-16.00
Protest Gniew 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Rokietnica 24.01.24 g. 11.50-14.00
Protest Hażlach Kończyce Wielkie 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Markuszów 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Dlutów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Lidzbark Warmiński 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Lubomino 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Kętrzyn 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Marcinkowo/Mrągowo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Sorkwity 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Jedwabno 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Małdyty 24.01.24 g. 11.00
Protest Gniew 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Żółkiewka 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Głogów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Heźlach 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Gorzów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Tuczno 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Pińczów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Modliborzyce 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Kluczbork 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Przybiernów 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Tomaszów Lubelski - Tarnawatka 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Łowicz 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Obłaczkowo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Kartuzy 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Polesie 24.01.24 r. 12.00-14.00
Protest Grudusk 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Budzyń 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Lubomino 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Borzykowo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Strzałkowo 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Trzebucza 24.012.24 g,12.00
Protest Lipnica 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Czernin 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Nowa Karczma 24.01.24 g. 12.00-14.00
Protest Chodel 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Jasło 24.01.24 g.12.00-14.00
Protest Białystok 24.01.24 g.11.00-14.30
Protest Protest Wschowa "koło Byka" 24.01.24 g.12.00-14.00