Droga S6 na odcinkach Koszalin - Sławno i Sławno - Słupsk sprawiła w ostatnim czasie sporo kłopotów GDDKiA. Pierwotnie wybrany wykonawca - firma Polaqua - w połowie ubiegłego miesiąca nie podpisał umowy na wykonanie obu odcinków. W związku z tym konieczne było ponownie badanie ofert.

Reklama

Droga S6 to inwestycja, która wzbudza duże zainteresowanie kierowców podróżujących na północy kraju. Trasa będzie przebiegać wzdłuż wybrzeża Bałtyku i połączy Szczecin z Trójmiastem, gdzie powstaje Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej (OMT). To kolejna budowa, na którą czekają kierowcy w całym kraju. Dzięki OMT będzie możliwe szybkie i bezpieczne podróżowanie od strony autostrady A1 i drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym.

Budowa drogi ekspresowej S6 na wszystkich odcinkach zakończy się w 2025 roku. Długo wyczekiwana trasa połączy Szczecin z Trójmiastem / GDDKiA / fot. GDDKiA

Droga S6 Koszalin - Sławno ma nowego wykonawcę. Kiedy ruszy budowa?

Droga S6 na odcinku Koszalin - Sławno w końcu ma nowego wykonawcę. Po rezygnacji spółki Polaqua, w przetargu wyłoniono konsorcjum Kobylarnia i Mirbud. Kontrakt opiewa na 657,9 mln zł, ale pozostali wykonawcy mają jeszcze 10 dni na ewentualne odwołania od wyboru oferty.

Wyłoniona firma przygotuje projekty wykonawcze i zrealizuje roboty budowlane, a także musi uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. GDDKiA przewidziała 10 miesięcy na samo opracowanie projektów, natomiast prace budowlane potrwają 19 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Zakończenie inwestycji zaplanowano dopiero w 2025 roku.

Odcinek drogi S6 rozpoczyna się tuż za obwodnicą Koszalina i Sianowa, a kończy się przed miejscowością Sławno. Na trasie pojawią dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi oraz cztery węzły drogowe:

  • Kawno,
  • Malechowo,
  • Karwice,
  • Bobrowice.
Na odcinku drogi ekspresowej S6 Koszalin - Sławno przewidziano cztery węzły drogowe / GDDKiA / fot. GDDKiA

Wykonawca inwestycji przebuduje drogi poprzeczne krzyżujące się z nowa trasą ekspresową i dodatkowo wybuduje drogi dojazdowe. Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.

Droga S6 Sławno - Słupsk nadal bez wykonawcy

GDDKiA nie rozwiązała jeszcze kwestii budowy sąsiadującego odcinka S6 ze Sławna do Słupska, z którego zrezygnowała Polaqua. Ośmiu wykonawców przygotowało oferty, które mieszczą się w założonym budżecie. Najtańsza oferta wpłynęła od firmy Stecol - 701,63 mln zł, a najdroższa od Mota-Engil - 807,4 mln zł.

Inwestor nie poinformował, kiedy kryzys na tym odcinku zostanie zażegnany. Dodatkowym problemem związanym z inwestycjami drogowymi jest trudna sytuacja w branży budowlanej. Jednak wprowadzone niedawno zasady waloryzacji spotkały się z pozytywnym przyjęciem przez wykonawców.

Rezygnacja firmy Polaqua z realizacji obu odcinków zaskoczyła GDDKiA. Na rynku budowlanym jest trudna sytuacja, ale inwestor przygotował aneksy waloryzacyjne dla wykonawców / GDDKiA / fot. GDDKiA
Reklama

Droga S6 z dużymi problemami. Zaskakujący ruch Polaqua

Realizacja dwóch odcinków drogi ekspresowej S6 przedłuża się, choć otwarcie ofert miało miejsce w grudniu. Zainteresowanych budową pierwszego odcinka (Koszalin - Sławno) było dwanaście firm, a realizacją drugiego (Sławno-Słupsk) dziesięć podmiotów.

Po zakończeniu przetargu Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała wnioski w sprawie najkorzystniejszej oferty na budowę S6 pomiędzy obwodnicą Koszalina i Sianowa a obwodnicą Sławna. Odwołania zostały oddalone, a firma Polaqua została wyłoniona jako wykonawca odcinka. Ta sama firma wygrała też przetarg na sąsiedni odcinek trasy.

W sierpniu okazało się jednak, że Polaqua nie zdecyduje się na podpisanie umów na oba odcinki trasy S6. Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że GDDKiA poinformowało o ustaleniu zapisów zwiększających limit waloryzacji inwestycji. Wykonawca został zaproszony na podpisanie umów dotyczących obu odcinków, ale trzy dni przed terminem przesłał informację do GDDKiA o odstąpieniu od podpisania umów.