Większość mandatów drogowych nie będzie uzależniona od dochodów - informuje policja. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział, że zależność taka będzie dotyczyć wyłącznie wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary.

Reklama

Równocześnie trwają prace nad podwyższeniem stawek w taryfikatorze mandatów - mówił Konkolewski. Tym bardziej, że nie były podwyższane od 20 lat, a od 1995 roku średnia pensja znacząco się zwiększyła.

W ramach nowego taryfikatora surowiej mają być karani kierujący pod wpływem alkoholu. Sąd będzie mógł orzekać wobec nich zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. A jeśli taka osoba spowoduje śmiertelny wypadek drogowy i ucieknie z miejsca, sąd będzie mógł zatrzymać jej prawo jazdy dożywotnio.

Przewidziane jest też podniesienie kar za jazdę powyżej dozwolonej prędkości. Za przejechanie w terenie zabudowanym o 50 km/h za szybko ma grozić zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Jeżdżenie mimo tego spowoduje, że będzie ono zatrzymane na pół roku, kolejna niesubordynacja to konieczność zdania nowego egzaminu na prawo jazdy, a jeszcze kolejna - to groźba 2 lat w więzieniu.