Senat przyjął ustawę bez poprawek. Przewiduje ona, że od 1 kwietnia w przypadku zakupu samochodu o masie do 3,5 tony, używanego zarówno w firmie jak i prywatnie, będzie można odliczyć połowę stawki podatku VAT.

Reklama

Firmy, które w styczniu, lutym i w marcu tego roku wzięły lub wezmą samochód w leasing, do końca marca odliczą 100 procent VAT-u, ale raty leasingowe płacone po 1 kwietnia będą już objęte nowymi zasadami - tłumaczy senator PO Leszek Czarnobaj, sprawozdawca ustawy.

To wszystko co zostało zrealizowane do dnia wejścia w życie ustawy, jest akceptowane. Natomiast następne elementy będą rozliczane zgodnie z nowym brzmieniem ustawy - powiedział Czarnobaj.

Ustawa zakłada również, że połowę stawki VAT będzie można odliczyć od wydatków związanych z eksploatacją samochodu z jednym wyjątkiem: w odniesieniu do zakupu paliwa przepis ten będzie obowiązywał od 1 lipca 2015 roku.

Z pełnego odliczenia podatku VAT skorzystają natomiast przedsiębiorcy wykorzystujący auto wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. Od 1 stycznia wróciły samochody z kratką, czyli auta osobowe zarejestrowane jako ciężarowe. Stało się tak dlatego, że poprzednie przepisy wygasły z końcem 2013 roku, a nowych rząd nie zdążył przygotować.