Dziś Senat to zmienił. Pieszy w takich warunkach nadal - zgodnie z ustawą - będzie musiał być widoczny, ale nie będzie musiał mieć przy sobie elementów odblaskowych. Senatorowie słowa "jest obowiązany" zamienili na słowo "powinien". Czy jest więc sens tworzyć ustawę w której określa się powinności pieszego?

Reklama

Stanisław Jurcewicz, sprawozdawca senackiej komisji gospodarki narodowej uważa, że tak. Jak tłumaczy nie w każdej ustawie musi być nakaz. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiowa przekonuje, że chodzi o zachęcenie pieszych, by sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

Co w tym dziwnego? - pyta.

Zdaniem Jurcewicza ustawa nie wymaga rozporządzeń, bo są już instytucje, których obowiązkiem jest nauczenie uczestników ruchu drogowego właściwych zachowań na drodze.

Policja jest od sprawdzania ruchu drogowego i ona ma obowiązek też edukować - nie tylko karać. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego też mają na to pieniądze. Trafiajmy, myślę do naszych obywateli także właśnie poprzez edukację - mówi.

Reklama

Kolejne poprawki, które Senat przyjął dziś do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym ograniczają jej stosowanie wyłącznie do dróg krajowych i wojewódzkich oraz wydłużają o rok termin wejścia w życie nowych przepisów.

Poprawki Senatu musi jeszcze zaakceptować Sejm.