Obecnie kierowca, który nie dopilnuje, by pasażerowie w jego aucie zapięli pasy bezpieczeństwa, naraża się na jeden punkt karny. Od 9 czerwca 2012 r. za takie niedopatrzenie otrzyma ich aż cztery. Zmiany wprowadza rozporządzenie z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, które zmienia tabelę z punktami karnymi.

Pasażer szczególnie chroniony

Prawodawca zwiększył liczbę punktów karnych za wykroczenia, których łamanie naraża pasażerów na duże niebezpieczeństwo. Dla przykładu – za przewożenie ich w liczbie większej, niż określa to limit konstrukcyjny pojazdu, wysokość kary będzie zależała od liczby tych osób. Za każdego pasażera ponad limit będzie jeden punkt karny. To oznacza, że jeżeli auto jest osobowe (do pięciu osób), a kierowca zmieści w nim 10 osób (pięć ponad limit), to dostanie pięć punktów karnych. Za dwóch pasażerów ponad normę dostanie dwa punkty. Za przeładowane auto kierowca nie będzie mógł dostać jednak więcej niż 10 punktów. Dlatego jeżeli w pojeździe znajdzie się np. 12 osób ponad limit, to kierowca dostanie 10, a nie 12 punktów karnych. Obecnie nawet w tak skrajnych przypadkach kara wynosi tylko jeden punkt. W jednym z najtragiczniejszych wypadków na polskich drogach, w którym zginęło aż 18 osób, kierowca otrzymał tylko jeden punkt karny, mimo że w busie zamiast ośmiu było 24 osoby.

Przepisy mają lepiej chronić pasażerów także w innych sytuacjach. Dlatego za przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) będą groziły dwa punkty karne. Tyle dostanie kierowca ciężarówki, który np. będzie przewoził pasażerów poza kabiną kierowcy i nie będą oni mieli miejsc siedzących.

Kierowcy zostaną ukarani punktami karnymi także za ciągnięcie za pojazdem osób na nartach, sankach, rolkach czy deskorolkach. Dziś nie ma za to wykroczenie punktów karnych, ale po zmianach policja da ich aż pięć.

Brak kierunkowskazu

Osoba, która zmieniając pas ruchu lub skręcając na skrzyżowaniu, nie włączy kierunkowskazu, dostanie dwa punkty karne. Obecnie nie ma za to kary. Po wejściu w życie zmian policja ukarze dwoma punktami karnymi nie tylko za brak włączenia kierunkowskazu, ale także za jego niewłaściwe używanie. To oznacza, że punkty karne otrzyma kierowca, który włączy kierunkowskaz zbyt późno i utrudni przez to jazdę innym uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym kierunkowskaz trzeba włączyć, by zasygnalizować zamiar wykonania manewru, a nie dopiero w momencie zmiany pasa ruchu czy skręcania na skrzyżowaniu.

Nowy taryfikator punktowy określa, że kierowca przyłapany na rozmowie przez telefon komórkowy dostanie nie tylko sam mandat w wysokości 200 zł, ale i pięć punktów karnych. Kierowcy będą też karani za blokowanie skrzyżowań. Oprócz mandatu w wysokości 300 zł otrzymają też dwa punkty karne, gdy wjadą na skrzyżowanie, a za nim nie będą mieli możliwości kontynuowania jazdy – np. będzie korek.

Niebezpieczne praktyki

Nowe rozporządzenie ma na celu ograniczanie niebezpiecznych zachowań, jakich dopuszczają się kierowcy. I tak gdy kierowca rozpocznie już wyprzedzanie, a inny zacznie przyśpieszać, utrudniając wykonanie takiego manewru, będą mu groziły trzy punkty karne. Prawodawca wziął pod uwagę to, że samo wyprzedzanie jest manewrem niebezpiecznym, a jakiekolwiek utrudnianie jego wykonania może skończyć się tragicznie.

Kierowcy otrzymają więcej punktów karnych także za wyprzedzanie w sytuacjach, gdy jest to zabronione. Z dziewięciu do 10 punktów karnych wzrośnie sankcja za wyprzedzanie innych pojazdów na przejściach dla pieszych i przed nimi. Natomiast gdy dojdzie do tego na przejazdach rowerowych i przed nimi kierowca dostanie również 10 punktów karnych, czyli o dwa więcej niż obecnie.

Kierowca, który w obszarze zabudowanym wyprzedzi pojazd uprzywilejowany, czyli np. jadącą na sygnale karetkę pogotowia, dostanie trzy punkty karne. Obecnie takie wykroczenie nie jest punktowane.

Na nieco łagodniejsze traktowanie będą mogli liczyć kierowcy, którzy nieznacznie przekroczą dozwoloną prędkość. Jeżeli przekroczą dozwolony limit o nie więcej niż 10 km/godz., unikną kary w postaci punktów karnych. Dziś za przekroczenie prędkości o 6 km/godz. do 10 km/godz. grozi jeden punkt karny. Jednak tej pozycji już nie ma w nowym rozporządzeniu. Dlatego kierowca dostanie karę w postaci dwóch punktów karnych, jeżeli rozpędzi się na tyle, że przekroczy dopuszczalny limit o 11 km/godz.

Ważne

Punktów karnych nie dostanie kierowca posiadający prawo jazdy, jeżeli wykroczenie popełnił, jadąc na rowerze

Co się zmienia

Wykroczenie

Jak będzie

Jak jest

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

5 pkt

0 pkt

Zakrywanie tablic rejestracyjnych

3 pkt

0 pkt

Przewóz dzieci bez fotelika

6 pkt

3 pkt

Niezatrzymanie się przed znakiem STOP

2 pkt

1 pkt

 

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. poz. 488).