Ministerstwo Spraw Wewnętrznych liczy, że nowy taryfikator z punktami karnymi za wykroczenia na drodze zacznie obowiązywać już w lutym 2012 roku.
Reklama
Wczoraj zakończyły się kolejne konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.
policja.pl
Nowością w projekcie jest, że punkty karne dostaną jedynie kierowcy pojazdów silnikowych i motorowerów. To oznacza, że nie będą już w ten sposób karani rowerzyści. Za naruszenia popełnione przez rowerzystę, powodujące przekroczenie 24 punktów karnych, nie będzie groziło cofnięcie samochodowego prawa jazdy. Resort doszedł bowiem do wniosku, że skoro takie wykroczenia nie powodują cofnięcia uprawnień do kierowania rowerem, to nie powinny też być uwzględniane w ewidencji z punktami karnymi.

Punkty gorsze niż mandaty

Reklama
Za rozmowę przez telefon komórkowy w trakcie jazdy kierowca dostanie nie tylko 200 zł mandatu, lecz także pięć punktów karnych – wynika z projektu rozporządzenia.
policja.pl
– Dziś za rozmowę przez telefon komórkowy nie ma punktów karnych, a jest to nagminna praktyka wśród kierowców – mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW. Dodaje, że podniesienie liczby punktów karnych może przyczynić się do spadku niektórych wykroczeń. Wskazuje ona, że kierowcy bardziej niż mandatów boją się właśnie punktów, których gromadzenie może doprowadzić do skierowania na egzamin sprawdzający.Kary za kulig i nadmiar pasażerów

Zgodnie z propozycjami MSW pięcioma punktami karnymi (oprócz 500 zł mandatu) zostaną ukarani także kierowcy parkujący na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Tyle samo punktów karnych dostaną ci, którzy za samochodem będą ciągnąć inne osoby na sankach lub nartach. W ten sposób MSW chce przeciwdziałać tragediom, które mają miejsce każdej zimy podczas takich nietypowych kuligów.
policja.pl

Kierowcy dostaną punkty karne także za łamanie przepisów dotyczących przewozu pasażerów. Zgodnie z projektem za przewożenie w samochodzie większej liczby osób niż ta, do której pojazd jest dostosowany, punkty karne będą rosnąć z każdym pasażerem ponad limit. Jeżeli zatem samochód jest pięcioosobowy, a jedzie w nim sześć osób, to kierowca dostanie jeden punkt karny. W przypadku gdy będzie miał siedmiu pasażerów (dwóch ponad limit), dostanie dwa punkty. Ponadto kierowca, który nie dopilnuje, by pasażerowie zapięli pasy, dostanie już cztery punkty, a nie jeden, tak jak to jest dzisiaj. Za przewożenie dziecka bez fotelika zamiast trzech punktów dostanie sześć.

policja.pl
Ważne
Każde dziecko w wieku do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.