Zmasowane kontrole radarowe w Niemczech: kulminacja w piątek 19 kwietnia

W weekend 19-21 kwietnia ostro do pracy weźmie się i nasza drogówka, natomiast w Niemczech, jak donosi m.in. ADAC, w tygodniu 15-21 kwietnia przy drogach pojawi niespotykana ilość sprzętu pomiarowego, bo do stałych punktów pomiarowych dołączą też i przenośne. Warto o tym wiedzieć choćby z tego względu, że polscy kierowcy dość często wpadają w sidła niemieckich (foto)radarów, a tamtejsze służby niemal nie nadążają z wnioskami do polskich władz o udostępnienie danych zbyt szybko jadących kierowców.

Gdzie należy spodziewać się (dodatkowych) kontroli? Na przykład na tzw. niebezpiecznych odcinkach dróg i w obszarach szczególnie narażonych na ryzyko (np. okolice szkół). Kulminacyjnym dniem akcji Speed-Week będzie piątek 19 kwietnia. Kontrole rozpoczną się już we wczesnych godzinach porannych i potrwają aż do późnej nocy. Uwaga: w lecie planowany jest kolejny tzw. Blitzermarathon (dosłownie: maraton z radarami). Przewidziany jest on na tydzień od 5 do 11 sierpnia.

Reklama

Akcja Speed-Week i fotoradary w Niemczech: tak, ale nie wszystkie landy

Reklama

Nie wszystkie landy zdecydowały się uczestniczyć w akcji Speed-Week: to Berlin, Brema, Saara i Saksonia. Powód? Ograniczone zdolności operacyjne lub wątpliwości lokalnych władz co do sensowności tej akcji. Wyjątkiem jest również Meklemburgia-Pomorze Przednie: tam wzmożone kontrole będą prowadzone przez cały miesiąc. Uwaga: Hesja, Bawaria i Turyngiaopublikowały listę miejsc, gdzie będzie mierzona prędkość.

Zmasowane kontrole radarowe w Niemczech: kulminacja w piątek 19 kwietnia / ShutterStock

Jakie grożą mandaty? Poza terenem zabudowanym nieprzyjemnie robi się od 31 km/h za dużo, bo kara za przekroczenie z przedziału 31-40 km/h powyżej limitu to 200 euro. O 41-50 km/h za szybko: 320 euro, przekroczenie o 51-60 km/h kosztuje 480 euro, 61-70 km/h ponad limit to kara 600 euro, a powyżej – 700 euro. Teren zabudowany: kolejno 260, 400, 560, 700 i 800 euro. Uwaga: za cięższe wykroczenia grozi zakaz prowadzenia na terenie Niemiec (1-3 miesiące). Co robić, gdy zdjęcie jednak przyjdzie? Zazwyczaj zostaje jedynie uderzyć się w pierś i zapłacić, choć zdarza się i tak, że w przypadku zagranicznych kierowców i niewielkich wykroczeń (np. do 10 km/h ponad limit) listy wysyłane nie są (zapewne ściągnięcie kary byłoby wyższe niż sama kara). Zresztą kwestią mandatów z zagranicy zajmiemy się w osobnym materiale, nieco bliżej wakacji. Poniższą tabelkę cytujemy za ADAC:

land Speed-Week wzmożone kontrole 19 kwietnia
Badenia-Wirtembergia tak tak
Bawaria nie tak
Berlin nie nie
Brandenburgia nie tak
Brema nie nie
Hamburg tak tak
Hesja tak tak
Meklemburgia-Pomorze Przednie tak nie
Dolna Saksonia tak nie
land Speed-Week wzmożone kontrole 19 kwietnia
Nadrenia Północna-Westfalia tak nie
Nadrenia-Palatynat tak tak
Saara nie nie
Saksonia nie nie
Saksonia-Anhalt tak tak
Szlezwik-Holsztyn tak nie
Turyngia nie tak
Zmasowane kontrole radarowe w Niemczech: kulminacja w piątek 19 kwietnia / ShutterStock