Kaskadowy pomiar prędkości. Sprytna pułapka dla kierowców

Mundurowi z drogówki mają dziś do dyspozycji cały arsenał nowoczesnych broni w walce z piratami drogowymi. Drony? Obserwują kierowców z lotu ptaka już od pewnego czasu. Odcinkowe pomiary prędkości? Pracują na pełnych obrotach, a ich liczba szybko się zwiększa. Nowoczesna flota radiowozów z wideorejestratorami? Jeździ po drogach całej Polski. Są jednak metody znacznie bardziej tradycyjne, a równie skuteczne.

Stara, dobra kaskadowa kontrola często zaskakuje kierowców i owocuje całą serią mandatów za przekroczenie prędkości. Na czym polega taki sposób działania policji? Kiedy i gdzie możemy się go spodziewać?

Reklama

Kaskadowe kontrole policyjne. Na czym to polega?

Reklama

Kaskadowa kontrola prędkości ma na celu wyłapanie tych kierowców, którzy na widok patrolu mocno zwalniają do dopuszczalnej prędkości, a gdy tylko miną policjantów, ponownie przyspieszają. Sprawdzony sposób pracy funkcjonariuszy opiera się bowiem na postawieniu dwóch patroli w niewielkim, np. 1-kilometrowym odstępie. W praktyce jest to polowanie na uśpioną czujność rozluźnionych i jadących nieco zbyt szybko kierowców.

Kontrola drogowa, policja, mandat / Policja / materiały prasowe
Reklama

To właśnie uczucie rozluźnienia i sprawia, że kaskadowe kontrole są tak skuteczne. Wielu zmotoryzowanych przyspiesza przecież od razu po minięciu patrolu, fotoradaru czy po wyjechaniu z obszaru odcinkowego pomiaru prędkości. Widok policjantów mierzących prędkość kilometr dalej na tej samej drodze często zaskakuje i kończy się mandatem. Kaskadowe kontrole wiążą się więc najczęściej z koniecznością zaangażowania większej liczby funkcjonariuszy (stojących przy drodze lub poruszających się nieoznakowanymi radiowozami), ale czasami zamiast dwóch patroli wykorzystuje się też stojący wcześniej fotoradar.

Gdzie i kiedy spotkamy kaskadowy pomiar prędkości?

Działania polegające na kaskadowych kontrolach najczęściej prowadzone są w ramach specjalnych akcji. Możemy się na nie natknąć m.in. w miejscach, w których dochodzi do wypadków lub często rejestrowane są przekroczenia prędkości. To np. drogi, które swoją szerokością i liczbą pasów zachęcają do szybszej jazdy. Wielopasmowe odcinki z ograniczeniem do 50 km/h czy dwujezdniowe drogi w obszarze zabudowanym to idealne miejsce do przeprowadzenia kaskadowej kontroli. Takie działania nasilają się też w okresach wzmożonego ruchu - przed świętami, feriami lub w wakacje.

Kontrola prędkości, kontrola drogowa / Policja / Policja

Mandaty i punkty karne za przekroczenie prędkości w 2024. Oto stawki

Kierowcy, którzy "nadzieją się" na kaskadowy pomiar nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest jednym z wykroczeń najczęściej popełnianych przez kierowców w Polsce. Spotkanie z policją wiąże się ze sporymi wydatkami, a ci, którzy przesadzą w terenie zabudowanym mogą stracić uprawnienia do kierowania. Więcej zapłacą też ci, którzy dopuszczą się wybranych wykroczeń w warunkach recydywy. Taryfikator punktów karnych i mandatów w 2024 roku prezentuje się następująco:

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 punkt karny;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 26–30 km/h – mandat 400 zł i 6 punktów karnych;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31–40 km/h – mandat 800 zł (przy recydywie - 1600 zł) i 9 punktów karnych
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa - 2000 zł) i 11 punktów karnych
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51–60 km/h – mandat 1500 zł (3000 zł przy recydywie) i 13 punktów karnych
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61–70 km/h – mandat 2000 zł (4000 zł w recydywie) i 14 punktów karnych
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcej - mandat 2500 zł (recydywa 5 tys. zł) i 15 punktów karnych.