Napędy hybrydowe. Co oznaczają te skróty?

Napęd hybrydowy to połączenie silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym, zasilanym z akumulatora. Hybryda może być stworzona na trzy różne sposoby, co określa się następującymi skrótami:

  • HEV, czyli Hybrid Electric Vehicle to oznaczenie "klasycznej" hybrydy. Samochód jest wyposażony w główną jednostkę napędową w postaci silnika spalinowego, który poza przekazywaniem napędu na koła może też pełnić funkcję generatora prądu dla akumulatora silnika elektrycznego. W przypadku takiej hybrydy najczęściej nie mamy żadnego wpływu na to, który układ napędowy działa priorytetowo. Silnik elektryczny funkcjonuje jako wspomagacz silnika spalinowego lub jako sposób poruszania się przy niewielkich prędkościach (na przykład w korkach).
Reklama
Toyota Corolla TS Kombi / Tomasz Sewastianowicz
  • PHEV, czyli Plug-In Hybrid Electric Vehicle, oznaczający nic innego jak hybrydę typu plug-in. Różnica między HEV jest taka, że poza generowaniem prądu do akumulatora przez silnik spalinowy, samochód można podłączyć do ładowarki kablem. System pozwala też manualnie ustawiać tryb jazdy na elektryczny: z założenia hybryda typu PHEV może przejechać określony dystans całkowicie zeroemisyjnie, korzystając tylko z energii akumulatorowej. W przypadku rozładowania baterii układ napędowy działa jak "klasyczna" hybryda HEV.
Lexus RX 450h+ - hybryda plug-in / Tomasz Sewastianowicz
  • MHEV, czyli Mild Hybrid Electric Vehicle, oznaczający "miękką" hybrydę. To najmniej kosztowny i najmniej skomplikowany układ, w którym silnik elektryczny to niewielkie 48-woltowe urządzenie, które jedynie wspomaga silnik spalinowy. MHEV przede wszystkim podnosi komfort systemu start-stop i obniża spalanie w sytuacjach największego zapotrzebowania, czyli na przykład w korku, lub w przypadku ruszania z miejsca.
Fiat 600 Hybrid (MHEV) / Fiat / Marco De Ponti

Inne skróty: ICE, BEV. To nie są samochody hybrydowe!

Poza powyższymi skrótami oznaczającymi samochody hybrydowe stosuje się też dwa inne skróty, które oznaczają inne typy napędu. Będą to:

  • ICE, czyli Internal Combustion Engine. W dużym uproszczeniu jest to po prostu silnik spalinowy. W ten sposób producent w katalogu komunikuje, że samochód napędzany jest układem wyłącznie spalinowym, bez dodatku silnika elektrycznego. Dotyczy to zarówno jednostek benzynowych, jak i silników Diesla. Co ciekawe, skrót ICE funkcjonował od dość dawna, jednak zanim samochody hybrydowe i elektryczne stały się popularne, to można było go znaleźć wyłącznie w różnych dokumentach prawnych.
Skoda Fabia z silnikiem benzynowym rozłożona na części pierwsze / Skoda / ULISONNTAG
  • BEV, czyli Battery Electric Vehicle, oznaczający nic innego, jak elektryczny układ napędowy. Często stosuje się też bardziej skrótowe określenie, czyli EV (Electric Vehicle) lub BV (Battery Vehicle). W tym wypadku, jeśli producent zaznaczył przy napędzie którykolwiek z tych skrótów, możecie być pewni o braku jakiegokolwiek silnika spalinowego na pokładzie samochodu, a auto będzie czerpało energię wyłącznie z akumulatora ładowanego z zewnętrznego źródła. To też jedyne pojazdy z powyższej listy, które w Polsce mogą prawnie otrzymać zielone tablice rejestracyjne i skorzystać z wielu udogodnień.
Nowa Skoda Enyaq 85 i 85x / Tomasz Sewastianowicz