Dobieranie: Nowej baterii najlepiej szukać w specjalistycznych sklepach. Lepiej unikać zakupów w hipermarketach - nie dość, że akumulator może być stary, to w razie wątpliwości raczej nikt nam nie pomoże. Warto także sprawdzić napięcie - powinno być powyżej 12,5 V.

Najważniejsze parametry to pojemność akumulatora (amperogodziny - Ah) i prąd rozruchowy (A). Kupując nową baterię, nie warto wybierać takiej z nadmiernie dużym prądem rozruchu - akumulatory z mniejszym amperażem są trwalsze.

Jednak do auta, które często jeździ na długich trasach, można zaryzykować akumulator o powiększonej pojemności. Taka bateria ma zazwyczaj większe rozmiary, dlatego przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić rozmiar półki, na której jest mocowane "pudełko z prądem". Zwróć uwagę na ustawienie klem - po której stronie jest dodatnia, a po której ujemna.

>>>Zobacz wszystko o aucie zimą

Konserwacja: Akumulator będzie sprawny, jeśli tylko mu pomożemy. Ważne jest schludne utrzymanie - specjalną szczotką dokładnie czyścimy bieguny i klemy. Poza tym trzeba zadbać o jakość przewodu masowego - połączenie między silnikiem a nadwoziem.

Wazeliną techniczną smarujemy klemy i końcówki akumulatora - to dla lepszego przewodnictwa i ochrony przed utlenieniem. Na koniec zakładamy przykrywkę baterii - jeśli jest. Koniecznie trzeba sprawdzić i w razie potrzeby naciągnąć lub wymienić pasek alternatora.

Poza tym regularnie sprawdzamy ilość elektrolitu. Braki uzupełniamy wodą destylowaną - nigdy "kranówką" czy mineralną.

Akumulator, który był wcześniej nie doładowany na mrozie, nie da rady obrócić rozrusznika. Dlatego trzeba systematycznie kontrolować stan akumulatora, w razie potrzeby uzupełniać elektrolit. Jeżeli jeździmy niewiele lub tylko w mieście, warto profilaktycznie doładować akumulator prostownikiem.

>>>Zobacz, jak uratować się z poślizgu

Pożyczanie prądu:

Żeby uniknąć powtórki z problemów, akumulator trzeba doładować. Przez odpalanie "na hol" lub "na pych" można doprowadzić do uszkodzenia rozrządu i silnika.

Materiał filmowy dzięki "Auto Świat TV"