Poprzedni prezes Volkswagena Martin Winterkorn zrezygnował w związku ze skandalem dotyczącym fałszowania wyników testów spalin z silników diesla w USA.

Reklama
PAP/EPA / MARIJAN MURAT

Według niepotwierdzonych doniesień nowym szefem ma zostać Matthias Mueller - dyrektor związanej z Volkswagenem spółki Porsche. Dziennik.pl informował o tym już wcześniej.

Rząd USA ujawnił, że poziom emisji spalin z niektórych silników Diesla może być znacznie wyższy niż wynikałoby to z testów Volkswagena. Amerykańskie limity mogły być przekroczone nawet czterdziestokrotnie. Firma przyznała się do winy.

- To cios dla tych silników. Może nie w Europie, bo się do nich przyzwyczailiśmy i doceniamy ich zalety. Ale poza Europą takie samochody mogą po prostu nie przetrwać - mówi analityk banku Metzler, Jurgen Pieper.

Według szacunków, problem dotyczy 11 milionów aut w tym takich marek jak Audi, Seat czy Skoda. Łączne kary finansowe mogą sięgnąć osiemnastu miliardów dolarów. Osobne dochodzenia mają być przeprowadzone we Francji, we Włoszech czy w Korei.