Taryfikator mandatów i punktów karnych po ostatniej reformie jest bezlitosny. Konsekwencje za łamanie przepisów drogowych potrafią boleśnie uderzyć po kieszeni, a w ekstremalnych przypadkach zmienić kierowcę w pieszego.

Reklama

O ile kierowcy z grubsza znają np. obowiązujące limity prędkości i wiedzą, że dziś za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o pond 50 km/h grozi utrata prawa jazdy na 3 miesiące. To w innych dziedzinach może nie być już tak różowo. Przykład? Kto zna różnice między znakami B-21 i B-23? No właśnie...

Znak B-21, czyli zakaz skrętu w lewo. Co mówią przepisy?

Znak B-21 oznacza zakaz skrętu w lewo. Proste! Kierowca mijając taki znak musi pamiętać, że na najbliższym skrzyżowaniu żadnym prawem nie może skręcić w lewo. Na tym jednak nie koniec, ponieważ znak B-21 jest obłożony "podwójnym zakazem", z którym wiąże się… znak B-23, czyli zakaz zawracania. Jakim cudem?

Reklama

Nic prostszego. Otóż, jeśli nie można skręcić w lewo, to i nie można zawracać. Przecież w ruchu prawostronnym zawrócenie zawsze poprzedza skręt w lewo. Co dziś i każdego następnego dnia grozi za zignorowanie znaku B-21?

Znak B-21, czyli zakaz skrętu w lewo / Materiały prasowe
Reklama

Zakaz skrętu w lewo to także zakaz zawracania za znakiem B-21. Mandat do 10 tys. zł w recydywie

Policjant, który złapie kogoś na zawracaniu lub tylko skręcaniu w lewo mimo znaku B-21, najpierw wyjaśni powód zatrzymania, a następnie może wypisać mandat do 5 tys. zł plus 5 punktów karnych. Druga taka pomyłka w ciągu dwóch lat i kara jest liczona podwójnie, czyli mandat do 10 tys. zł w warunkach recydywy drogowej.

Jak ustawić samochód przed skrętem, czyli mandat przy skręcaniu - taryfikator mandatów 2023

Kierowcy powinni też pamiętać, że manewr skręcania wiąże się m.in. z odpowiednim ustawieniem auta na jezdni. Jeśli zamierzamy skręcić, to należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Z kolei jeżeli ktoś zamierza skręcić w lewo, wówczas jest obowiązany zbliżyć się do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi.

Co o manewrach związanych ze skręcaniem mówi taryfikator mandatów i punktów karnych? Tu można się zdziwić:

 • nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem - mandat 150 zł;
 • omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo z jego lewej strony - mandat 100 zł i 6 punktów karnych;
 • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża - mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 12 punktów karnych;
 • niestosowanie się do znaku F-10 "kierunki na pasach ruchu" lub F-11 "kierunki na pasie ruchu" oraz P-8a "strzałka kierunkowa na wprost", P-8b "strzałka kierunkowa do skręcania" lub P-8c "strzałka kierunkowa do zawracania" - mandat 250 zł i 5 punktów karnych.

Znak B-23, czyli zakaz zawracania. Co mówią przepisy?

Kierowca widząc znak B-23 musi wiedzieć, że w tym miejscu obowiązuje zakaz zawracania. Zawrócić nie może, ale skręcić w lewo już tak. Łatwizna! Trzeba jednak być czujnym, bo znak B-23 może okazać się pułapką w co najmniej dwóch sytuacjach.

B-23 zakazem zawracania potrafi obejmować dłuższy odcinek drogi. Czyli kierowca nie może wykonać tego manewru nie tylko w miejscu ustawienia znaku, ale aż do skrzyżowania (ze skrzyżowaniem włącznie).

Znak B-23, czyli zakaz zawracania / Materiały prasowe

Nie tylko znak B-23 zakazuje zawracania. W jakich miejscach nie wolno zawracać?

Druga sytuacja związana z zakazem zawracania wynika z przepisów ruchu drogowego. Kierowca przynajmniej w siedmiu przypadkach musi pamiętać (nawet jeśli nie widzi znaku B-23), że prawo zabrania zawracania:

 • w tunelu,
 • na moście,
 • na wiadukcie,
 • na drodze jednokierunkowej,
 • na autostradzie;
 • na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego,
 • w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.

Jaki mandat za zawracanie na zakazie? Nawet 4 tys. zł w recydywie i 14 punktów karnych

 • naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej – mandat 2000 zł (recydywa w ciągu dwóch lat 4000 zł) i 14 punktów karnych;
 • zawracanie w tunelach, na mostach i wiaduktach oraz na drogach jednokierunkowych – mandat 200 zł i 5 punktów karnych;
 • zawracanie w warunkach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudnić – mandat od 200 do 400 zł i 5 punktów karnych;
 • niezatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem S-2 (zielona strzałka) przez kierującego pojazdem skręcającym (zawracającym) w kierunku wskazanym zieloną strzałką – mandat 500 zł i 6 punktów karnych
 • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych – mandat 2000 zł (4000 zł) i 15 punktów karnych.
Policja kontroluje kierowcę / Policja