W Polsce królują sprowadzane zza granicy starsze auta. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na jazdę zdezelowanym i brudnym pojazdem. - Nie chodzi tu nawet o względy estetyczne. Pojazd, który jest brudny lub zdezelowany może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu i dodatkowo narazić nas na straty finansowe - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

Reklama

Czysta szyba to oszczędności

Kierowca musi mieć zapewnioną dobrą widoczność aby wiedział, co dzieje się na drodze. Niedopuszczalne jest poruszanie się autem, którego przednia szyba umorusana jest błotem. Podobnie ma się sprawa ze światłami. Po pierwsze, powinny one sprawnie działać a po drugie powinny być czyste - tak aby inni kierowcy byli w stanie je dojrzeć. W sytuacji w której kierowca prowadzi samochód źle wyposażony lub gdy wyposażenie (czyli np. światła, lusterka) nie spełniają swojej roli, to może on zapłacić nawet 200 złotych mandatu.

Ważny numer

Tablice rejestracyjne powinny być widoczne. Brudne, zasłonięte czy przykryte „blachy” narażają kierowców na karę, niezależnie od tego, czy celowo przykryli numer rejestracyjny czy nie chciało im się umyć pojazdu. Podsumowując: zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne, oznacza mandat w wysokości 200 złotych i dodatkowo 3 punkty karne.

Reklama

Kiedy pojazd hałasuje

Na baczności powinni mieć się także kierowcy będący na obszarze zabudowanym. Używanie tam pojazdów w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem grozi mandatem opiewającym na sumę 300 złotych. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że starsze, zaniedbane samochody mogą okazać się dosyć hałaśliwe i produkować dużo spalin. Aby nie narazić się na ryzyko kary należy regularnie sprawdzać ich kondycję i dokonywać niezbędnych napraw. Warto też pamiętać, że jeżeli przez np. niesprawny czy brudny samochód kierowca spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to do „podstawowego” mandatu za przewinienie doliczona zostanie w kwota oscylująca między 200 a 500 złotych.