Audi ogłosiło światową akcję modernizacji 850 tys. samochodów wyposażonych w sześcio- i ośmiocylindrowe silniki Diesla TDI spełniające normy euro 5 i 6. Lista obejmuje m.in. modele A6, A8, Q5 i Q7. Usprawnienie ma polegać na wgraniu nowego oprogramowania, które powinno zmniejszyć emisję substancji szkodliwych w realnych warunkach drogowych do poziomu poniżej określonego przez obecne przepisy prawne.

Reklama

- W Polsce akcja wystartuje prawdopodobnie z początkiem sierpnia - powiedział dziennik.pl Leszek Kempiński, PR manager Audi.

Niemiecki producent podkreśla, ze przez wiele miesięcy intensywnie testował wszystkie koncepcje napędów wysokoprężnych pod kątem możliwych niezgodności z normami.

- Począwszy od roku 2016, przeanalizowano wszystkie dane oraz zbadano wszystkie możliwe kombinacje silników i skrzyń biegów. W procesie tym, Audi ściśle współpracowało z władzami, w szczególności z niemieckim Federalnym Urzędem Transportu Samochodowego (KBA), i raportowało im stan przeglądu. Całościowy pakiet środków naprawczych zawiera również rozwiązania zaproponowane dobrowolnie przez Audi. Część z nich została już władzom przekazana, a zaproponowane środki naprawcze ujęte w ich decyzjach - zaznacza marka z Ingolstadt.

Akcja serwisowa dotyczy również dwóch innych firm należących do koncernu VW - chodzi o samochody marki Porsche i Volkswagen wyposażone w tego typu jednostki dieslowskie V6 i V8. Wizyta w stacji serwisowej jest dla wszystkich bezpłatna.