Odpowiednie ciśnienie w oponach zapewnia właściwe właściwą przyczepność oraz stabilność prowadzenia pojazdu. Spadek ciśnienia w oponie jest zjawiskiem naturalnym i w związku z tym należy dokonywać regularnych pomiarów ciśnienia - mówi Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Reklama

Oto 7 porad, które powinny przydać się każdemu kierowcy:

1. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.

2. Zalecane wartości ciśnień znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa lub w schowku.

3. Ciśnienie trzeba sprawdzać "na zimno", tzn. co najmniej po godzinie od momentu zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy niewielkiej prędkości.

Reklama

4. Kiedy opony są rozgrzane, do rekomendowanych wartości ciśnień należy dodać 0,3 atmosfery w każdej oponie.

5. Do jazdy na autostradzie oraz przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane wartości ciśnień lub w razie braku zaleceń producenta podnieść ciśnienie w oponach o 0,3 atmosfery w każdej oponie.

Reklama

6. Trzeba pamiętać o napompowaniu koła zapasowego - do wartości 2,5 atmosfer.

7. Gdy ciągnie się przyczepę, należy podnieść ciśnienie tylnych opon samochodu o 0,4 atmosfery na zimno w stosunku do ciśnienia "użytkowego".

Okazją do kontroli ogumienia może być ogólnopolska akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą", która potrwa do 30 października. Kierowcy mogą pod okiem fachowców bezpłatnie zmierzyć poziom ciśnienia w oponach oraz stan bieżnika. Pomiary prowadzone są na 30 stacjach Statoil we wszystkich województwach w kraju.