Tak wynika z badania "Co Polacy wiedzą na temat oświetlenia samochodowego"…

Reklama

Okazuje się, że tylko 18,7 proc. kierowców wymienia żarówki regularnie. Reszta, czyli aż 77,2 proc. czeka do momentu, w którym żarówki się przepalą. Jeśli dojdzie do tego po zmroku, w czasie opadów lub mgły, to widoczność na drodze ulegnie znacznemu pogorszeniu.

>>> Oto rewolucyjne oświetlenie, które zamontują w twoim aucie. Prosto z fabryki Philipsa

Wymiana żarówek

- Żarówki samochodowe powinny być profilaktycznie wymieniane przy każdym przeglądzie okresowym, aby zminimalizować ryzyko ich przepalenia się w trakcie jazdy - radzi Paweł Zaręba, dyrektor centrum Norauto w Markach.

Reklama

Z kolei na pytanie "Czy wymieniasz żarówki parami?" 47,6 proc. kierowców odpowiedziało: "Tak, zawsze wymieniam parami" i prawie tyle samo, bo 46,9 proc. odpowiedziało: "Nie, wymieniam tylko jedną, przepaloną żarówkę".

Reklama

Tymczasem jeśli przepaliła się jedna żarówka, to można spodziewać się, że drugą wkrótce spotka to samo. Poza tym, jeśli tylko jeden reflektor zostanie wyposażony w nową żarówkę, to droga przed samochodem będzie oświetlona nierównomiernie.

Ustawienie świateł

Co istotne, badanie wykazało również, że aż 67,2 proc. kierowców po wymianie żarówek nie sprawdza ustawienia świateł w stacji diagnostycznej. Tymczasem często podczas samodzielnego montażu żarówka może ulec przesunięciu. Zdarza się także, że jest montowana nieprawidłowo.

- Źle ustawione światła nie świecą w optymalny dla nich sposób. Dlatego po każdej wymianie żarówek obowiązkowo należy udać się do stacji kontroli pojazdów w celu diagnostyki ich ustawienia - mówi Tarek Hamed specjalista Philips Lighting Poland ds. oświetlenia samochodowego.

Oślepianie

Nieprawidłowo ustawione światła to nie tylko niewłaściwe oświetlenie drogi i pogorszony komfort prowadzenia samochodu. To także ryzyko oślepiania innych użytkowników dróg, stwarzające zagrożenie w ruchu. Jak wynika z badania, aż 63 proc. kierowców przyznało, że jest często lub bardzo często oślepianych przez światła innych pojazdów.

- Nie należy lekceważyć problemu oślepiania na drodze - mówi Wiktoria Laskus, specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w PZM. - Kierowca oślepiony przez nieprawidłowo ustawione światła samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka traci zdolność prawidłowego widzenia nawet na kilka sekund, co może skutkować wykonaniem nieadekwatnego do sytuacji na drodze manewru, a tym samym przyczynić się do wypadku. Należy pamiętać, że zdolność adaptacyjna oka ludzkiego pogarsza się z wiekiem, ale zależy także od ewentualnych wad wzroku, które występują niezależnie od wieku - dodaje.

Widoczność

Co ciekawe, tylko 14 proc. kierowców wymienia żarówki przed okresem jesienno-zimowym, na takie, które dają więcej światła. Reszta nie widzi takiej potrzeby. Tymczasem korzystanie z żarówek emitujących duży strumień świetlny w warunkach pogorszonej widoczności może uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

- Używanie żarówek o większej emisji światła wpływa na poprawę widoczności, szybsze zauważanie przeszkód znajdujących się na drodze i skrócenie drogi hamowania - mówi Tarek Hamed, ekspert ds. oświetlenia samochodowego Philips Automotive.