Wybierając się na zimowy wypoczynek za granicę własnym autem należy pamiętać także, że poza podstawowymi dokumentami, takimi jak dowód osobisty, prawo jazdy czy ubezpieczenie OC, warto zadbać o kartę ubezpieczenia zdrowotnego, wystawianą przez NFZ lub inne, dodatkowe ubezpieczenie podróżne gwarantujące zwrot kosztów leczenia za granicą.

Reklama

Ubezpieczenie nie tylko na zimę

Jeśli planujemy dużo podróżować poza Polską własnym autem, wtedy warto bliżej przyjrzeć się ubezpieczeniom, które dobrze ochronią nas na zagranicznych drogach. Nie warto zwlekać na ostatnią chwilę lecz zadbać o ten element w momencie zakupu polisy na następny rok. Możemy to sprawdzić uważnie studiując warunki umowy u różnych ubezpieczycieli lub - co jest dużo mniej czasochłonne i prostsze - korzystając z porównywarki internetowej.

"Może na przykład okazać się, że osoba, która dotychczas nie miała ubezpieczenia obejmującego ochronę poza Polską, a potrzebuje go, znajdzie w porównywarce polisę z takim zakresem i to za niższą cenę” - wyjaśnia Rabiej.

>>>Większy samochód, czyli z bagażem na dachu

Warto pamiętać, że od 1 maja 2004 roku polskie ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Zatem,jeśli wybieramy się własnym samochodem na narty do Austrii, Czech czy Słowacji nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zawarcie ubezpieczenia OC.

Poznaj przepisy - nie płać mandatów! Nie daj się policji!

Poniżej znajdziecie kilka państw, do których Polacy najchętniej wybierają się w góry. Wymieniamy wymagane dokumenty i wyposażenie, które należy ze sobą zabrać. Nie warto płacić mandatów!

Austria - wymagane dokumenty to dowód osobisty/ paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa, opony zimowe (między 1.11 a 15.04, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne), łańcuchy

Czechy - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka (w tym rękawiczki gumowe), komplet zapasowych żarówek, opony zimowe (na wybranych trasach, gdzie nie można używać soli między 1.11 a 31.03)

Świateł przeciwmgielnych można używać wyłącznie w czasie mgły, silnego deszczu lub silnego opadu śniegu. W tym wypadku prędkość nie może przekraczać 50 km/godz., na autostradzie i drogach wyłącznie dla pojazdów motorowych 80 km/godz.

Nie płać mandatów! - czytaj dalej>>>Francja - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa (w kabinie auta), komplet zapasowych żarówek, opony zimowe, łańcuchy (obowiązkowe, w przypadku gdy umieszczone są znaki nakazu ich używania; niestosowanie się do ww. znaków karane jest mandatami).

Niemcy - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka (gumowe rękawiczki), kamizelka odblaskowa, opony zimowe, łańcuchy (tereny górskie)

Słowacja - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC.

Reklama

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa (w kabinie auta), komplet zapasowych żarówek, zapasowe bezpieczniki, podnośnik samochodowy, klucz do demontażu kół, linka holownicza, opony zimowe (od 15.11 do 15.03)

Nie płać mandatów! - czytaj dalej>>>Słowenia - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC.

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa, komplet zapasowych żarówek, opony zimowe lub łańcuchy (od 15.11 do 15.03)

Szwajcaria - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, opony zimowe, łańcuchy (na drogach, gdzie umieszczony jest odpowiedni znak). Opony kolcowe dozwolone w okresie od 1.11. do 30.04.

Włochy - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC.

Obowiązkowe wyposażenie auta - kamizelka odblaskowa, opony zimowe, łańcuchy (na terenie Val d’Aoste obowiązkowo od 15.10 do 15.04). Dozwolone jest używanie opon okolcowanych w pojazdach do 3,5 t masy dopuszczalnej w okresie od 15 listopada do 15 marca następnego roku. Dopuszczalna prędkość na oponach z kolcami to 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza terenem zabudowanym. W przypadku opon tego typu obowiązkiem jest, by wszystkie koła były w nie wyposażone. Poza tym koła osi tylnej muszą mieć chlapacze.