Zimą każdy problem z samochodem jest bardziej dokuczliwy i powoduje podwójny stres, więc jeśli zimowy wypoczynek organizujemy sobie sami i wybieramy się w podróż własnym autem, dobrze przygotujmy się na wypadek nieprzyjemnych niespodzianek na trasie. Koniecznie weźmy dokumenty, w tym ubezpieczenie, oraz obowiązkowe wyposażenie - różne w zależności od tego, gdzie się udajemy.

Wybierając się zimą w daleką podróż autem zawsze warto zabrać do bagażnika saperkę, wodoszczelne rękawiczki i ciepłą kurtkę, bo nie wiadomo czy nie będziemy musieli spędzić trochę (lub dużo) czasu na mrozie. Nie zapomnijmy także o kamizelce odblaskowej, wymaganej w dużej części państw europejskich. Dobrze jest wziąć ze sobą dobrą linę poliamidową o wytrzymałości rzędu 2-3 ton i długości nawet 20-40 metrów w razie wpadnięcia do rowu bądź w śniegową zaspę.

Poza tym musimy wyposażyć auto w obowiązkowe sprzęty. 

"Wybierając się w góry za granicę warto sprawdzić, gdzie policja będzie wymagała od nas opon zimowych, a gdzie łańcuchów. W każdym bowiem kraju, obowiązkowe wyposażenie i dokumenty, którymi musimy się legitymować, są różne" - mówi Wojciech Rabiej z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl. 

Poniżej znajdziecie kilka państw, do których Polacy najchętniej wybierają się w góry. Wymieniamy wymagane dokumenty i wyposażenie, które należy ze sobą zabrać. Nie warto płacić mandatów!

Austria - wymagane dokumenty to dowód osobisty/ paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa, opony zimowe (między 1.XI a 15.IV, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne), łańcuchy, opony okolcowane dozwolone od 1.X do 31.V

Czechy - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka (w tym rękawiczki gumowe), komplet zapasowych żarówek, opony zimowe (na wybranych trasach, gdzie nie można używać soli między 1.XI a 31.III)

Świateł przeciwmgielnych można używać wyłącznie w czasie mgły, silnego deszczu lub silnego opadu śniegu. W tym wypadku prędkość nie może przekraczać 50 km/godz., na autostradzie i drogach wyłącznie dla pojazdów motorowych 80 km/godz.


Francja - wymagane dokumenty to dowód osobisty /paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa (w kabinie auta ), komplet zapasowych żarówek, opony zimowe, łańcuchy (obowiązkowe, w przypadku gdy umieszczone są znaki nakazu ich używania; niestosowanie się do ww. znaków karane jest mandatami).

Niemcy - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka (gumowe rękawiczki), kamizelka odblaskowa, opony zimowe, łańcuchy (tereny górskie)

Słowacja - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC.

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa (w kabinie auta), komplet zapasowych żarówek, zapasowe bezpieczniki, podnośnik samochodowy, klucz do demontażu kół, linka holownicza, opony zimowe (od 15.11 do 15.03)

Słowenia - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC.

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa, komplet zapasowych żarówek, opony zimowe lub łańcuchy (od 15.XI do 15.III)

Szwajcaria - wymagane dokumenty to dowód osobisty /paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC

Obowiązkowe wyposażenie auta - trójkąt ostrzegawczy, opony zimowe, łańcuchy (na drogach , gdzie umieszczony jest odpowiedni znak). Opony kolcowe dozwolone w okresie od 1.XI do 30.IV.


Włochy - wymagane dokumenty to dowód osobisty/paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC.

Obowiązkowe wyposażenie auta - kamizelka odblaskowa, opony zimowe, łańcuchy (na terenie Val d’Aoste obowiązkowo od 15.X do 15.IV). Dozwolone jest używanie opon okolcowanych w pojazdach do 3,5 t masy dopuszczalnej w okresie od 15 listopada do 15 marca następnego roku. Dopuszczalna prędkość na oponach z kolcami to 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza terenem zabudowanym. W przypadku opon tego typu obowiązkiem jest, by wszystkie koła były w nie wyposażone. Poza tym koła osi tylnej muszą mieć chlapacze.

Pamiętajmy jednak nie tylko o obowiązkowym wyposażeniu. Równie ważne są dokumenty, czyli dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie. Warto mieć też ze sobą kartę ubezpieczenia zdrowotnego (wystawiana przez NFZ lub innego ubezpieczyciela), gwarantującą nam zwrot kosztów leczenia za granicą.

"Pamiętajmy, że od 1 maja 2004 roku polskie ubezpieczenie OC chroni nas na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Jeśli wybieramy się własnym samochodem na narty do któregoś z tych państw nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zawarcie ubezpieczenia OC" - zwraca uwagę Wojciech Rabiej z rankomat.pl. 

Generalnie, jeśli dużo podróżujemy poza granicami Polski powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszej polisie ubezpieczeniowej tak, aby chroniła nas także po przekroczeniu granicy. Ogromna ilość towarzystw ubezpieczeniowych na naszym rynku oferuje szeroki wybór jednak czytanie warunków umowy poszczególnych ubezpieczycieli jest żmudne. Możemy jednak skorzystać z porównywarki internetowej i oszczędzić tym samym czas i nerwy. 

"Może okazać się, że osoba, która dotychczas nie miała ubezpieczenia obejmującego ochronę poza Polską, a potrzebuje go, znajdzie w porównywarce polisę z takim zakresem i to za niższą cenę" - wyjaśnia Rabiej. 

Test auta obowiązkowy!

Zanim spakujemy zestaw dokumentów, na kilka(naście) dni przed planowanym wyjazdem powinniśmy upewnić się, że nasze auto jest w 100 procentach sprawne. Może się bowiem okazać, że potrzebujemy fachowej pomocy – zwłaszcza jeżeli w ostatnim czasie pokonywaliśmy tylko bardzo krótkie trasy lub gdy samochód stał w garażu. Musimy być pewni, że nie braknie nam płynu hamulcowego czy chłodniczego i czy nie grozi nam rozładowanie akumulatora.