Samochodowy rynek wtórny w Polsce jest mocno nasycony. Oprócz samochodów kupionych kiedyś w krajowych salonach sprzedawane są na nim auta, sprowadzane w ogromnych ilościach z zagranicy. Tylko od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej do Polski wjechało ok. 7 milionów osobówek.

Reklama

Nie jest tajemnicą, że w większości są to auta wiekowe, mocno wyeksploatowane, powypadkowe i naprawiane zazwyczaj niechlujnie. Pojawiające się co chwilę w prasie przykłady cofania liczników, oszustw w dokumentach, sprzedaży aut kradzionych i zatajania powypadkowej przeszłości dopełniają fatalnego obrazu polskiego rynku samochodów używanych.

Jak uniknąć wpadki i straty pieniędzy? Na polskim rynku Ford debiutuje z nowym programem nazwanym "Ford Używane". Samochody z drugiej ręki dostępne w tej ofercie będą sygnowane przez stowarzyszenie rzeczoznawców pojazdów DEKRA.

To oznacza, że używany samochód w tej ofercie jest dostępny z Certyfikatem Jakości Pojazdu DEKRA. Auto żeby dostać taką metryczkę musi pozytywnie zaliczyć badanie techniczne obejmujące najbardziej istotne ze względu na eksploatację oraz bezpieczeństwo zespoły i układy w samochodzie (150 punktów kontrolnych).

Rzeczoznawca ocenia pojazd z zewnątrz (m.in.: nadwozie, powłoka lakierowa, uszkodzenia powypadkowe), w środku (pokrycia tapicerskie, instrumenty kontrolne, zapach we wnętrzu), komorę silnika (szczelność zespołu napędowego, układ chłodzenia), bagażnik (wykładziny, wyposażenie, mechanika pokrywy bagażnika). Specjalista DEKRA bada też kondycję podwozia (zawieszenie, układ wydechowy, ogumienie). W trakcie jazdy próbnej ocenia zespół napędowy, zawieszenie, wskaźniki. Każdy samochód wyceniany jest zgodnie z danymi zawartymi w publikacjach firmy EurotaxGlass.

Kierowca, który zdecyduje się na używane auto z oferty Forda może liczyć na ubezpieczenie kosztów naprawy, zabezpieczające go przez 12 miesięcy w przypadku wystąpienia awarii podczas eksploatacji samochodu. Jeśli pojazd odmówi współpracy może być naprawiony w każdym serwisie Forda na terenie Polski. Jak wynika z deklaracji przedstawicieli Forda w przypadku awarii w podróży assistance zapewnia samochód zastępczy, nocleg a nawet zwrot kosztów podróży.

Reklama

Skąd pochodzą auta używane oferowane w sieci dilerów Forda? Wiadomo, że po części są to auta od kierowców indywidualnych, po części zaś z firm branży leasingowej oraz wypożyczalni samochodów, firm windykacyjnych. W programie znajdują się również samochody własne dilerów i auta importowane z innych krajów Unii Europejskiej. W przyszłości program będzie również zasilany samochodami z sieci Forda w Europie.

Gdzie szukać używanych Fordów z certyfikatem DEKRY? W nowym programie biorą udział 24 punkty dilerskie - na liście są: Warszawa, Włocławek, Tychy, Białystok, Gliwice, Gdynia, Częstochowa, Wrocław, Elbląg, Starogard Gdański, Rzeszów, Bielsko Biała, Chorzów, Łódź, Koszalin, Opłotki, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Lublin i Nowy Sącz.

W grudniu sieć rozrośnie się o kolejnych 12 punktów w: Płocku, Tarnowie, Bydgoszczy, Lublinie, Opolu, Koninie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Radomiu, Rybniku, Piasecznie i Toruniu.

Docelowo w programie uczestniczyć będzie 50 dilerów Forda.